Przejdź do treści

Jak zwracać się do osób trans i niebinarnych? Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” wyjaśnia

Tekst o zwracaniu się do osób trans i niebinarnych. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na łóżku z laptopem - HelloZdrowie
Osoby transseksualne i niebinarne - jak się do nich zwracać? / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po ostatnich wydarzeniach związanych z aresztowaniem aktywistki Margot, wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak zwracać się do osób transpłciowych i niebinarnych – jakich używać zaimków i rodzajów gramatycznych. Z pomocą przychodzi stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza”. 

Jak zwracać się do osób transpłciowych?

„Sprawa jest tak naprawdę bardzo prosta” – czytamy w poście opublikowanym na profilu „Miłość nie wyklucza”.

Osoby transpłciowe nie utożsamiają się z płcią, którą przypisano im po urodzeniu, czyli z płcią metrykalną. Świat uważa taką osobę za chłopca – ona jednak czuje się dziewczynką. Lub na odwrót.

Właśnie dlatego osoba taka z reguły będzie wolała rodzaj gramatyczny związany z płcią, z którą się utożsamia. Rodzaj męski, jeśli utożsamia się jako mężczyzna, rodzaj żeński, jeśli utożsamia się jako kobieta.

Piszemy „z reguły”, bo ludzie na całe szczęście są bardzo różn* i mogą mieć bardzo różne preferencje w tym zakresie. Do tego dochodzi jeszcze jedna rzecz: osoby transpłciowe zazwyczaj potrzebują jeszcze więcej czasu niż każd* z nas, by zrozumieć i nazwać swoją tożsamość płciową. Wszystko to jest procesem i może się zdarzyć, że osoba będzie preferowała różne rodzaje gramatyczne na różnych etapach tego procesu” – czytamy w poście.

Według stowarzyszenia, wystarczy więc sprawdzić, jakiego rodzaju gramatycznego osoba używa. Albo po prostu ją o to zapytać.

Decyzja o ciąży / istockphoto

Jak zwracać się do osób niebinarnych?

W przypadku osób niebinarnych jest bardzo podobnie. Jak dodaje jednak „Miłość nie wyklucza”, granice między niebinarnością i transpłciowością są bardzo płynne.

„Osoby niebinarne również nie utożsamiają się ze swoją płcią metrykalną, ale niekoniecznie oznacza to, że utożsamiają się z płcią przeciwną. Mogą na przykład identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej płciach, jako osoby, które w ogóle nie mają płci, których tożsamość płciowa jest zmienna.

Tożsamości te są skomplikowane i bywa, że osoba, ucząc się siebie, odkrywa, że ma inną tożsamość niż wcześniej sądziła” – wyjaśnia „Miłość nie wyklucza”.

Rozwiązanie w zakresie zaimków i rodzajów gramatycznych jest jednak takie samo. Wystarczy spytać.

„Czasami dowiesz się, że osoba chce, by mówić o niej w rodzaju męskim. Albo w rodzaju żeńskim. Albo jednym i drugim na zmianę. Niektóre osoby wolą rodzaj nijaki. Albo liczbę mnogą. Tu również wszystko zależy od preferencji osoby. (Dlatego właśnie w tekście pisanym przydaje się gwiazdka, którą widzicie w tym poście po niektórych przymiotnikach).

Bo każd* człowiek wie, kim jest. I każd* najlepiej zna swoją tożsamość. Wystarczy, że będziemy to po prostu szanować i życie wszystkich nas stanie się odrobinkę prostsze” – czytamy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza”

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza to organizacja pozarządowa działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej dla par osób tej samej płci oraz budowania społeczności LGBT+ w Polsce. Jako grupa nieformalna powstała w Warszawie w 2009 roku.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: