Jada Pinkett Smith przestała walczyć z łysieniem plackowatym. Żona Willa Smitha ogoliła głowę na łyso
Jada Pinkett Smith od kilkunastu lat choruje na łysienie plackowate. Tuż przed 50. urodzinami podjęła radykalną decyzję związaną ze zmianą wyglądu. Za namową swojej córki ogoliła głowę na łyso. W ten sposób żona Willa Smitha manifestuje koniec walki z ukrywaniem skutków choroby.
Jada Pinkett Smith o łysieniu plackowatym
O problemie z łysieniem plackowatym po raz pierwszy publicznie Jada Pinkett Smith powiedziała w 2018 roku. Podczas programu „Red Table Talk” ze łzami w oczach podzieliła się swoją historią.
„Otrzymałam wiele pytań o to, dlaczego mam na sobie ten turban. Cóż, mam problemy z wypadaniem włosów” – mówiła. „Pewnego dnia brałam prysznic, miałam garść włosów w dłoniach i pomyślałam: 'O mój Boże, czy łysieję?’” – dodała.
Żona Willa Smitha przyznała, że moment, w którym odkryła, że jej włosy wypadają ponadprzeciętnie, był dla niej przerażający. „Dosłownie trzęsłam się ze strachu. Dlatego obcięłam włosy i kontynuowałam później ich skracanie” – wyjaśniła.
RozwińAktorka, jak wynikało później z medialnych doniesień, odbyła szereg konsultacji z lekarzami, aby znaleźć przyczynę wypadania włosów. Niestety określenie etiologii łysienia plackowatego stanowi do dziś wyzwanie dla współczesnej medycyny. Nie znając przyczyny choroby, trudno o skuteczną terapię, dlatego osoby z łysieniem plackowatym zmagają się z tym schorzeniem latami.
Za najczęściej wymieniane przyczyny wypadania włosów uważa się czynniki hormonalne, zakaźne, stres, inne choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia psychiczne. Jada Pinkett Smith po latach przyznała, że winę za swój stan zdrowia upatruje w imprezowych latach 90., kiedy często spożywała alkohol i brała narkotyki.
Jada Pinkett Smith zgoliła głowę na łyso
Przebieg łysienia plackowatego jest zależny od nasilenia stanu zapalnego. Kiedy ten się zaostrza, chory traci włosy, ale bywają też momenty wyciszenia, kiedy względnie nic się nie dzieje. Jada Smith w stanach zaostrzenia choroby, by ukryć ubytki włosów, sięgała po turbany. Teraz, zdecydowała się pożegnać i turbany, i kłopotliwą fryzurę. Aktorka za namową córki ogoliła głowę na łyso, tym samym dając do zrozumienia otoczeniu, że pogodziła się z łysieniem.
„Willow kazała mi to zrobić, ponieważ nadszedł czas, aby odpuścić” – napisała na swoim profilu na Instagramie. „Ta nowa 'szopa’ bosko rozświetli moją pięćdziesiątkę” – dodała.
Jako pierwsza metamorfozą mamy podzieliła się Willow. Kiedy przyjrzymy się opublikowanej przez nią fotografii, zauważymy, że 20-latka w geście solidarności z chorą mamą, również postanowiła obciąć włosy.
„Dar jest szczery, gdy został przekazany z serca właściwej osobie we właściwym czasie i we właściwym miejscu. I gdy nie oczekujemy niczego w zamian” – napisała na Instagramie Willow Smith.
Zdjęcie Willow i Jady Smith szybko zyskało sympatię internautów. W komentarzach inne kobiety pisały, że decyzja aktorki stała się dla nich inspiracją, by odważyć się na podobny krok.
Rozwiń„Zmagam się z łysieniem plackowatym od lat. Rok temu skończyłam 50 lat… dałaś mi siłę, aby zrobić to samo i zaakceptować moje łysienie!” – napisała jedna z komentujących.
„Wyglądasz oszałamiająco! Myślałam o zgoleniu włosów od lat… być może też powinnam to zrobić?!” – dodała kolejna.
Łysienie plackowate – objawy i leczenie
Mechanizm łysienia polega na tym, że limfocyty T produkowane przez organizm reagują z tkankami mieszka włosowego, zapoczątkowując w nich proces zapalny. Keratynocyty obecne w mieszku włosowym powodują uwalnianie właściwych cytokin prozapalnych, które aktywują komórki śródbłonka. Tym samym dochodzi do powstania stanu zapalnego i uszkodzenia mieszka. Innymi słowy układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, uznając je za coś obcego, co trzeba zwalczyć.
W momencie ustąpienia stanu zapalnego, włosy zazwyczaj odrastają. Samoistny odrost włosów powinien nastąpić zwykle w ciągu roku-dwóch u 30-60 proc. chorych. U około 10 proc. choroba może mieć głębszy przebieg i doprowadzić do łysienia całkowitego.
Jak leczy się łysienie plackowate? Miejscowo i ogólnie. Do leczenia miejscowego zalicza się m.in. glikokortykosteroidy podawane śródskórnie oraz miejscowe glikokortykosteroidy w postaci kremów, żeli, maści, płynów i pianek. Leczenie ogólne to natomiast stosowanie glikokortykosteroidów i cyklosporyny.
Zobacz także
Hello My Hero. „Jaram się swoim bielactwem, jak nowym tatuażem albo fryzurą” – Anna Natasza Górecka, dziewczyna ze srebrną rzęsą
Ewa Farna o samoakceptacji: moje ciało przeszło psychicznie niełatwą drogę
Magdalena Lamparska: Wstydziłam się tego, jak wyglądam. Wchodziłam na plan i słyszałam: znowu utyła
Polecamy
Ze swojej choroby uczyniła atut. Na jej głowie powstają prawdziwe dzieła sztuki
„Całkowicie łysą kobietą zostałam 4 lata temu. Teraz wiem, że umiem żyć bez włosów” – mówi Marta Kawczyńska, alopecjanka
„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne
Nie róbmy założeń o ludziach na podstawie wyglądu. Te zdjęcia zmuszają do refleksji
się ten artykuł?