Ilu Polaków popiera legalizację związków par jednopłciowych? Są przełomowe wyniki badania CBOS
„Po raz pierwszy w historii naszych pomiarów idea legalizacji związków partnerskich pomiędzy osobami tej samej płci uzyskała poparcie większości badanych” – informuje CBOS. To przełomowa zmiana w stosunku zaledwie do 2019 r., kiedy związkom partnerskim sprzeciwiało się aż 60 proc. Polaków.
Stosunek Polaków do małżeństw jednopłciowych
Badanie stosunku polskiego społeczeństwa do związków jednopłciowych CBOS przeprowadził w sierpniu. Ostatnie takie badanie odbyło się jesienią 2021 r. Jak czytamy, uzyskane wówczas wyniki wskazywały na wyraźną i postępującą poprawę nastawienia Polaków do tej grupy. Co pokazały nowe badania?
„Już lipcowe badanie pokazało, że po raz pierwszy w historii naszych pomiarów idea legalizacji związków partnerskich pomiędzy osobami tej samej płci uzyskała poparcie większości badanych” – informuje CBOS.
Aż tak wyrozumiali Polacy jednak nie są, kiedy pytanie dotyczy związków małżeńskich. Choć i tak sierpniowy sondaż CBOS pokazał, że aż do 44 proc. wzrósł w Polsce odsetek osób popierających zawieranie związków małżeńskich przez pary jednopłciowe. I niemal co czwarty ankietowany opowiada się za adopcją dzieci przez te związki.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że coraz więcej osób deklaruje, że zna osobiście kogoś o orientacji homoseksualnej. Ta tendencja jest wzrostowa od 2008 r. W 2024 r. aż 47 proc. Polaków zadeklarowało, że zna osobiście geja lub lesbijkę. To jak do tej pory rekordowy wynik. Dla przykładu 16 lat temu udział ten wynosił zaledwie 15 proc.
„Za dynamiczny przyrost odpowiada zapewne rosnąca śmiałość, z jaką osoby homoseksualne ujawniają swoją orientację” – ocenił CBOS.
Jak wynika z sondażu, częściej deklarowały znajomość osób o orientacji homoseksualnej:
- kobiety (50 proc., podczas gdy odpowiedzi mężczyzn stanowiły 43 proc.),
- osoby młodsze (66 proc. w wieku 18-24 lata wobec 25 proc. w grupie 65+),
- osoby pochodzące z większych miejscowości (63 proc. w największych miastach wobec 37 proc. na wsi),
- lepiej wykształceni (68 proc. z wykształceniem wyższym wobec 30 proc. z podstawowym lub gimnazjalnym),
- o wyższych dochodach na osobę w gospodarstwie domowym (74 proc. wśród badanych o najwyższych dochodach wobec 31 proc. wśród tych o najniższych),
- rzadziej uczestniczący w praktykach religijnych (64 proc. w grupie osób nieuczestniczących wobec 26 proc. wśród uczestniczących kilka razy w tygodniu),
- wyznający poglądy lewicowe (57 proc. wobec 41 proc. wśród zwolenników prawicy).
Na akceptację osób homoseksualnych wpływ ma również osobista relacja. Osoby, które znają osobiście geja lub lesbijkę, trzykrotnie częściej wyraziły swoją akceptację dla osób homoseksualnych. Niechęć wynika często z nieznajomości żadnej osoby homoseksualnej (50 proc. wobec 18 proc. w grupie znających osobiście geja lub lesbijkę).
Rośnie nie tylko akceptacja osób homoseksualnych (43 proc.), ale też aprobata Polaków dla praw osób homoseksualnych we wszystkich analizowanych obszarach.
O 9 punktów procentowych zwiększył się odsetek Polaków uważających, że pary jednopłciowe powinny mieć prawo pokazywać publicznie swój sposób życia. W 2021 r. taką odpowiedź udzieliło 34 proc. ankietowanych, a obecnie 43 proc. Wciąż przeciwnych zawierania związków małżeńskich przez gejów i lesbijki jest 48 proc. Polaków.
Małżeństwo tak, adopcja niekoniecznie
Najwięcej kontrowersji budzi kwestia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Popiera ją blisko co czwarty Polak – 23 proc. Trzy lata temu odsetek ten wynosił 16 proc., a pięć lat temu był ponad dwa razy niższy. Przeciwne zdanie ma obecnie 70 proc. ankietowanych.
„Wyjątkowo wyraźne różnice w opiniach na temat adopcji dzieci przez gejów i lesbijki zaznaczają się też pomiędzy elektoratami, co znów ilustruje dużą polaryzację postaw w tej kwestii” – podkreślił CBOS.
Adopcję przez pary homoseksualne popiera 64 proc. zwolenników Lewicy, 48 proc. wyborców KO i 32 proc. elektoratu Trzeciej Drogi. Z kolei jedynie 10 proc. wyborców Konfederacji i zaledwie 4 proc. głosujących na PiS popiera prawo do adopcji dla związków jednopłciowych.
Źródło: CBOS/PAP
Czy jesteś za legalizacją małżeństw par jednopłciowych?
Zobacz także
82-letnia Miriam Margolyes nago na okładce Vogue’a: „Nigdy nie wstydziłam się tego, że jestem lesbijką”
HELLO PIONIERKI: Jak lekarka i wyoutowana lesbijka Zofia Sadowska stała się bohaterką skandalu obyczajowego w międzywojennej Warszawie
„Marzy mi się świat, w którym 'gruba, stara i głucha lesbijka’ nikogo nie obraża” – pisze Ane Piżl
Polecamy
„Nie chcę się bać być, kim jestem”. Klaudia Janas zrobiła coming out
Katarzyna Zillmann: „Odbiera się nam prawa, ale nie zmniejsza zakresu obowiązków, płacimy te same podatki, często nawet wyższe”
Łukasz zmarł nagle we Włoszech. Teraz jego wieloletni partner, Krzysztof, walczy o prawo do pochówku ukochanego
Wykluczenie można przeżywać w cierpieniu. Można też dobrze się bawić. Relacja z All Inclusive Film Festival (AIFF)
się ten artykuł?