3 min.
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

zdjęcie: unsplash.com
Najnowsze
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
Gniew jest reakcją na niespodziewane zdarzenia lub okoliczności, w których się znaleźliśmy. Często powoduje agresję lub negatywne spojrzenie na rzeczywistość. Okazuje się, że gniew może mieć też pozytywny wydźwięk na nasze funkcjonowanie. Gniew nie jest niebezpieczną emocją, jeśli nie zostaje przekazana.
Złość, która wyrażana jest fizycznie, za pomocą agresji, lub słownie, pozostawia emocjonalne blizny i negatywne konsekwencje. Jednak złość, która występuje bez użycia przemocy, może sprzyjać intymności i pomagać w naprawianiu relacji międzyludzkich. Gniew jest emocją, która sygnalizuje nam, że zostaliśmy źle potraktowani lub zranieni.
Kiedy nie wstydzimy się naszego gniewu, może pomóc to dostrzec nasze potrzeby i pielęgnować samoopiekę. Natomiast ukrywanie gniewu może wiązać się z problemami zdrowotnymi, takimi jak bezsenność, lęk i depresja.
Gniew, który niesie ryzyko
Zamaskowana złość jest czynnikiem wielu chorób natury psychicznej jak i fizycznej. Kiedy nie dajemy sobie prawa do wyrażania złości, skazujemy siebie na ból większy niż niesie gniew. Gdy mamy oczekiwania i wyobrażenia wobec innych, nieuniknione są rozczarowania i gniew. Niewyrażony gniew może również prowadzić do niezdrowych zachowań, takich jak: używanie substancji uzależniających, objadanie się, nadmierne wydatki.
Poleganie na naszej złości w celu zmiany zachowań drugiej osoby może doprowadzić nas do poczucia beznadziejności, smutku i rozczarowania. Warto zadać sobie pytanie, co spowoduje złość i jak wpłynie na reakcje oraz jak poczuję się, kiedy nic się nie zmieni w zachowaniu innych osób, które wywołały złość?
Nieprzyjemne emocje muszą zostać ukojone, a gdy nie mamy wsparcia osób bliskich, możemy znaleźć alternatywne metody. Zalicza się do nich: medytacja, śpiewanie, rozmowa z terapeutą, aktywność fizyczna.
Zdrowe sposoby wyrażania gniewu
Posługiwanie się zwrotem „ja” jest jednym z najlepszych sposobów wyrażania werbalnych uczuć. Trzymanie emocji w sobie może złagodzić obronę drugiej osoby, pozwalając jej słyszeć i akceptować twoje słowa. Zamiast mówić: „Zawsze mnie rozwścieczasz”, spróbuj powiedzieć: „Jestem zła, ponieważ…”.
Jeśli konfrontacja z osobą nie jest możliwa, kierowanie swojej energii w kierunku aktywizmu może zapewnić poczucie wspólnoty, która może być pomocna i dające poczucie uzdrowienia, uwolnienia złych emocji.
Czy często czujesz złość?
TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.01.2021
Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021