Przejdź do treści

Czeka nas zakaz jedzenia mięsa i korzystania z aut? Raport C40 a fakenewsy

Czeka nas zakaz jedzenia mięsa i korzystania z aut? / AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Potrzeba wiele złej woli i sporej dozy populizmu, aby na podstawie rekomendacji z raportu przygotowanego przez C40 i naukowców z Uniwersytetu Leeds wywnioskować, że ten zapowiada wprowadzenie zakazów jedzenia mięsa i posiadania samochodów” – podkreśla FakeNews.pl. Organizacja rozprawia się z nieprawdziwymi informacjami i wyjaśnia, co naprawdę oznacza raport C40.

Zakaz spożywania mięsa i korzystania z aut

Odpowiedzialna za raport organizacja C40 Cities to globalna sieć samorządów podejmujących istotne działania w celu walki ze zmianami klimatycznymi i „stworzenia przyszłości, w której każdy może się rozwijać”. Należy do niej niemal sto największych miast w Europie, w tym Warszawa. Stowarzyszenie w 2019 r. opublikowało raport „The Future of Urban Consumption in a 1.5°C World” przygotowany przez naukowców z Leeds, w którym przedstawiono najważniejsze cele, z jakimi kraje europejskie muszą zmierzyć się, by spowolnić emisję gazów cieplarnianych. W założeniach do 2030 r. znalazło się poważne ograniczenie konsumpcji w dziedzinach takich jak budownictwo, żywność, transport lotniczy i prywatny oraz ubrania. W dokumencie wymieniono m.in. zalecenie spożycia przez jedną osobę maksimum 16 kg mięsa i 90 kg nabiału rocznie lub całkowitego wykluczenia ich z diety, kupowania ośmiu sztuk ubrań rocznie, zrezygnowania z posiadania auta czy używania sprzętów elektronicznych (np. laptopa) przez minimum siedem lat.

Raport C40 Cities wywołał medialną burzę. Wiele osób oburzyło się, że w niedalekiej przyszłości Polakom rzekomo zakaże się jeść mięsa i nabiału czy korzystania z samochodów.

W mediach społecznościowych głos w tej sprawie zabrało także wielu polityków, którzy straszyli Polaków powrotem kartek na produkty spożywcze. W ramach sprzeciwu fotografują się także z mięsnym daniem i narzekają, że teraz w ich menu znajdą się „jedynie robaki”.

Jak jednak zwraca uwagę organizacja FakeNews.pl, stwierdzenia o wprowadzeniu zakazów są nieprawdziwe i wprowadzają jedynie w błąd.

„Potrzeba wiele złej woli i sporej dozy populizmu, aby na podstawie rekomendacji z raportu przygotowanego przez C40 i naukowców z Uniwersytetu Leeds wywnioskować, że ten zapowiada wprowadzenie zakazów jedzenia mięsa i posiadania samochodów. Dokument zawiera zalecenia dla największych miast świata i to od nich zależy, jakimi środkami będą zachęcać swoich mieszkańców do zmiany zachowań konsumenckich” – podaje na swoim profilu na Facebooku.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Kobieta

Raport C40 Cities – co tak naprawdę zawiera?

Organizacja FakeNews.pl wobec krążących w internecie nieprawdziwych informacji na temat raportu C40 Cities postanowiła przeanalizować wszystkie założenia w nim zawarte. Jak wyjaśnia, rekomendacje dotyczą sześciu kategorii: budynki i infrastruktura, żywność, transport prywatny, odzież i tekstylia, lotnictwo oraz elektronika i AGD. I tłumaczy, że raport jedynie zaleca wyeliminowanie z menu mięsa i nabiału do 2030 r. Zaznacza także, że podniesiono w nim m.in. kwestię walki z marnowaniem żywności, której w naszym kraju wyrzucamy 4,8 mln ton rocznie.

„W tym zakresie Warszawa prowadzi kilka programów edukacyjnych: w szkołach Wiem, co jem i Klimat na talerzu, a na targowiskach Nie marnuje. Wbrew temu, co sugerują niektórzy politycy, w żadnym z tych programów nie zakazuje się spożywania mięsa na rzecz jedzenia owadów” – podkreślono.

Eksperci wyjaśniają, że raport nie wprowadza także ograniczenia kupowania nowych ubrań. Zaleca jedynie zredukowanie konsumpcjonizmu w tej dziedzinie, co ma na celu zmniejszenie zużycia wody, której ogromne ilości wykorzystuje się w biznesie odzieżowym. Jak wskazuje organizacja, do wyprodukowania zaledwie jednej pary jeansów potrzeba ok. 10 tys. litrów wody. W konsekwencji w wielu regionach na świecie dochodzi do osuszania naturalnych akwenów.

„Zużycie wody w produkcji spodni jeansowych zaczyna się od nawodnienia pól uprawnych bawełny, następnie wykorzystuje się ją przy tworzeniu szarej tkaniny, dalej w procesie przygotowania farby do ich barwienia, a na końcu do płukania” – czytamy.

FakeNews.pl podkreśla również, że raport C40 Cities nie zakłada wprowadzenia zakazu posiadania samochodów do 2030 r. Proponuje natomiast przesiadkę do komunikacji miejskiej. Jedynym zakazem w tej kwestii jest tu wdrożenie Strefy Czystego Transportu w stolicy. Zgodnie z założeniem do centrum stolicy w 2032 nie będą wpuszczane auta z silnikiem Diesla starsze niż 11 lat oraz benzynowe w wieku powyżej 17 lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu emisja szkodliwych tlenków azotu spadnie o 80 proc., a zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi o 69 proc.

Organizacja zaznacza, że założenia wymienione w dokumencie są jedynie hamulcem, który ma na celu ograniczenie wzrostu globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. Ponadto ostateczna decyzja w tych kwestiach należy do nas samych, nikt nam niczego nie narzuca.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat? /fot. Unsplash

Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

„Wzrost przestępczości i agresji to zaledwie początek listy społecznych konsekwencji zmian klimatycznych”. Jak wpływa na nas pogoda, mówi ekspert IMGW

Jak polskie uzdrowiska zarabiają na smogu? Paulina Górska przedstawia wyniki najnowszego badania

Jak polskie uzdrowiska zarabiają na smogu? Paulina Górska przedstawia szokujące wyniki najnowszego badania

Sporty zimowe i kryzys klimatyczny. Czy te dwa tematy da się pogodzić? Okazuje się, że niekoniecznie…

„Wybielacze, ftalany, ołów, rozpuszczalniki, środki owadobójcze. To wszystko wchłaniamy przez skórę”. Co siedzi w „sztucznych” ubraniach i jak na nas działa?

Skąd takie wysokie temperatury w styczniu? Wyjaśniają Aleksandra i Piotr Stanisławscy

Skąd takie wysokie temperatury w styczniu i co to dla nas oznacza? Wyjaśniają autorzy profilu Crazy Nauka

Ludzie w tłumie

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed pyłem w powietrzu. Zagrożonych może być nawet 160 tys. osób

„Do produkcji 1 kg wołowiny potrzebne jest 15000 litrów wody. A kilograma czekolady aż 17000!”. Czym jest ślad wodny i jak oszczędzać najcenniejszy zasób Ziemi, mówi ekodziałaczka Justyna Rogozińska

„Kiedy jakaś marka mówi, że jest ekologiczna, to najczęściej jest to frazes. Nic nie jest ekologiczne, poza samą naturą”. O tym, jak kapitalizm robi z nas eko-idiotów, mówi Janusz Mizerny

„Poczucie, że jest się trochę wyrzutkiem społeczeństwa, paradoksalnie sprawia, że czujemy więcej wolności”. Dlaczego coraz więcej ludzi nosi brudne buty, tłumaczy dr Krzysztof Świrek

Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata. Polska na niechlubnym miejscu. Aktywistka bije na alarm

„Odpowiednio dobrane kosmetyki naturalne mogą być używane przez każdego. Najczęściej sięgają po nie osoby świadome” – mówi Zuzanna Mierzejewska, organizatorka targów Ekocuda

Młody Polak jako pierwszy przekształca fusy do kawy w biodoniczki i folię skrobiową. Poznajcie 17-latka ze Szczecina! / fot. Mazurkiewicz Foto

Młody Polak jako pierwszy przekształca fusy do kawy w biodoniczki i folię skrobiową. Poznajcie 17-latka ze Szczecina!

Zostawiasz resztki na talerzu? Płacisz karę! Tak restauracja walczy z marnowaniem jedzenia / gettyimages

Zostawiasz resztki na talerzu? Płacisz karę! Tak restauracja walczy z marnowaniem jedzenia

„Człowiek stopniowo traci zmysł powonienia. Niektórzy eksperci ostrzegają, że może to nawet doprowadzić do zagłady ludzkości”. O jakości powietrza w naszych domach mówi dr hab. inż. Artur Badyda

Większość Polaków niepotrzebnie przegrzewa swoje mieszkania. O tym, jak płacić mniej za ogrzewanie, mówi Sylwia Majcher / istock

Większość Polaków niepotrzebnie przegrzewa swoje mieszkania. O tym, jak płacić mniej za ogrzewanie, mówi Sylwia Majcher

Czy „depresja klimatyczna” istnieje? „Katastrofy pogodowe mogą poskutkować dużym kryzysem zdrowia psychicznego”

Czego nie wolno wyrzucać do toalety? Mama Chemik odpowiada / istock

Czego nie wolno wyrzucać do toalety? Mama Chemik odpowiada i pokazuje zdjęcia

Mama Chemik: „Nie łącz octu z sodą. To błąd!”

153 mln ton żywności wyrzucone do kosza. Szokujący raport ujrzał światło dzienne

Jak prawidłowo zrobić kupę w lesie? Internauci pokochali tę instrukcję

Upał, susza i pożary. Jakie było lato tego roku? Znamy podsumowanie zmian klimatycznych

Kobieta bawi się z dzieckiem

Zanieczyszczone powietrze wpływa na mikrobiom jelitowy dzieci. Naukowcy ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem chorób

W ogłoszeniach zaroiło się od ofert sprzedaży „gumowego ekogroszku”. Sylwia Majcher ostrzega, czym może skończyć się taka „oszczędność”

×