Przejdź do treści

Czego życzyć przy świątecznym stole? Kamila Kalińczak dzieli się swoimi propozycjami życzeń dla bliskich

Czego życzyć przy świątecznym stole? Kamila Kalińczak dzieli się czterema propozycjami życzeń dla bliskich / istock
Czego życzyć przy świątecznym stole? Kamila Kalińczak dzieli się czterema propozycjami życzeń dla bliskich / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dlaczego składanie życzeń świątecznych sprawia nam takie trudności? To pytanie na tapet wzięła Kamila Kalińczak, dziennikarka radiowa i telewizyjna. „Chyba wymyśliłam! Zapominamy o celu. Celem składania życzeń świątecznych ma być sprawienie przyjemności osobie, którą tymi życzeniami obdarowujemy” – mówi ekspertka.

Problem ze składaniem życzeń świątecznych

Nie lubisz tego momentu przy wigilijnym stole, gdy wszyscy składają sobie życzenia? Boisz się tego, co usłyszysz od bliskich? A może sama nigdy nie wiesz, co życzyć drugiej osobie? Nie jesteś sama. Osób, które mają trudność ze składaniem życzeń, jest wiele.

„To nie jest miejsce na wyrzuty (’żebyś mniej pracował, żebyś był dla nas milszy’), to nie miejsce na listę naszych oczekiwań względem osób, którym składamy życzenia (’żebyś skończyła wreszcie studia, żebyście się ustatkowali’)” – wyjaśnia Kamila Kalińczak.

I dodaje: test na dobre życzenia świąteczne jest prosty: jeżeli po ich wysłuchaniu, osoba nimi obdarowana się uśmiechnie, to znaczy, że były dobre.

Kobieta ubiera choinkę

Propozycje życzeń świątecznych

Kamila Kalińczak w swoim poście na Instagramie podzieliła się czterema propozycjami życzeń świątecznych. Co powinno, a co nie powinno się w nich znaleźć?

  1. Cel życia składania życzeń świątecznych jest jeden – mają ucieszyć osobę, którą tymi życzeniami obdarowujemy. Jeżeli więc po wysłuchaniu tych życzeń ta osoba się uśmiechnie, ale tak naprawdę, nie z przekąsem – to znaczy, że były dobre!
  2. W życzeniach świątecznych nie powinno być wyrzutów: „żebyś mniej pracował”, „żebyś częściej bywał w domu”. Nie powinno być naszych oczekiwań względem osób, które obdarowujemy życzeniami: „żebyś w końcu skończył studia”, „żebyście w końcu się ustatkowali”.
  3. To ma być coś, co ucieszy! Podróżnikowi życzymy, żeby zobaczył dwa kraje, w których nigdy nie był. Fanowi piłki nożnej zawsze można życzyć, by jego ulubiona drużyna wygrała Ligę Mistrzów, nawet jeżeli to mało prawdopodobne. Przynajmniej się wszyscy uśmieją!
  4. Ktoś mi kiedyś powiedział: „Życzę ci, żebyś w ciągu tego roku przynajmniej dwa razy poczuła się tak, jak czuje się osoba, która właśnie kupiła bilet w daleką podróż”. Ładne, prawda?
  5. Możesz też powiedzieć: „Pomyśl o dwóch życzeniach: małym i nieco większym. Już? To niech się spełnią!”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kamila Kalińczak (@kamilakalinczak)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: