Przejdź do treści

„Nie jestem przedmiotem, szpital nie jest przechowalnią”. Lekarze przed świętami ruszyli z bardzo ważną kampanią

Starsza, smutna pani- Hello Zdrowie
Samotność w święta to temat tabu źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już za parę dni usiądziemy przy świątecznym stole. Dla wielu z nas będzie to czas spotkań z bliskimi, rodzinnej atmosfery i beztroski. Ale nie dla wszystkich. Niektórzy ten czas spędzą samotnie, wśród białych, szpitalnych ścian. Lekarze mówią NIE temu zjawisku i ruszają z kampanią, która ma zachęcić do zabrania przewlekle chorych pacjentów do domu na święta.

„Szpital powinien służyć leczeniu, a nie zapewnianiu opieki długoterminowej”

Celem kampanii społecznej #WspólneŚwięta jest zaapelowanie do bliskich seniorów, żeby nie zostawiali ich na święta w szpitalu. Hasło kampanii brzmi: „Nie jestem przedmiotem, szpital nie jest przechowalnią”.

Święta kojarzą się z rodzinną atmosferą, ale wiele osób, szczególnie starszych, doświadcza wtedy samotności. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie połączyła siły z izbami lekarskimi z Bydgoszczy i Szczecina i postanowiła przełamać to tabu swoją kampanią. Mają na myśli pacjentów przewlekle chorych, dla których domem stały się szpitalne korytarze.

Twórcy tej akcji społecznej zauważają, jak wielkim problemem w Polsce jest finansowanie opieki długoterminowej nad seniorami. Wtedy szpital staje się taką darmową „przechowalnią”, nawet w święta.

„Jako lekarze potrafimy zapewnić profesjonalną opiekę medyczną, jednak wsparcie rodziny jest niezbędne dla pełnej rekonwalescencji psychicznej i fizycznej pacjentów, szczególnie w okresie świąt, który powinien być czasem bliskości i ciepła” – podkreśla wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, Olga Rostkowska.

W podobnym tonie wypowiada się Michał Bulsa, przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

 „Wspólna kampania to ważne przedsięwzięcie, bo nigdy dość podkreślania, że szpital powinien służyć leczeniu, a nie zapewnianiu opieki długoterminowej. Wszystkim nam zależy, by seniorzy mogli spędzać święta w domach”.

Z kolei Aleksandra Śremska, prezes Bydgoskiej Rady Lekarskiej, zauważa, że opieka długoterminowa seniorów z wielochorobowością jest jednym z największych wyzwań dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Konieczne jest wzmocnienie pracy medyków oraz wsparcie rodzin pacjentów.

Seniorzy w Ukrainie / gettyimages

Sytuacja seniorów w Polsce wymaga zmiany

Czasem zdarza się, że rodziny seniorów nie wiedzą, jak ich wspierać i jak się nimi opiekować. Zwraca na to uwagę Maria Libura, przewodnicząca Zespołu ds. Studiów Strategicznych OIL w Warszawie, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podkreśla ona konieczność wsparcia dla opiekunów osób starszych z ograniczoną samodzielnością poprzez szkolenia i inne formy pomocy.

Starszych osób będzie przybywać. Pokazują to prognozy Głównego Urzędu Statystycznego. Liczba osób w wieku powyżej 85 lat w Polsce znacznie wzrośnie w najbliższych dziesięcioleciach.

Na trudną sytuację seniorów w Polsce zwracają też uwagę eksperci Banku Światowego. Ich zdaniem, zarówno niedofinansowanie opieki długoterminowej, jak i rosnąca liczba seniorów, szczególnie przewlekle chorych, wymagają systemowego podejścia oraz wdrożenia długoterminowych rozwiązań.

źródło: podyplomie.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: