Przejdź do treści

„Wigilie firmowe traktujemy zbyt poważnie, przez co spinamy się i generujemy sobie sami dodatkowy stres” – mówi psycholożka

Wigilia firmowa
Wigilia firmowa - okazja do spotkania czy przykry obowiązek? / Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
15 tys. zł kary odszkodowania za zakażenie w pracy i testy raz w tygodniu dla niezaszczepionych. Nowy projekt covidowy
Francja wprowadziła zakaz „terapii konwersyjnej” wobec osób LGBTQIA+. „Bycie sobą nie jest przestępstwem” – skomentował prezydent Emmanuel Macron
Jednorazowość na poziomie plastikowej słomki? Jagna Niedzielska o… rajstopach
Lustrzany mózg, czyli zachowania zaraźliwe
W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała

Zbliżają się Święta, a wraz z nimi firmowe wigilie. Jednak nie wszyscy podchodzą do nich z entuzjazmem. Dla jednych to okazja do spotkania się przy jednym stole i swobodnej rozmowy na pozazawodowe tematy, dla innych – przykry obowiązek, czas udawania i gra pozorów. O tym, jak odnaleźć się na korporacyjnych spotkaniach świątecznych, rozmawiamy z z psycholożką i terapeutką, Kariną Milan-Szymańską. 

Marta Dragan: Istnieje opinia, że firmowa wigilia jest swoistym barometrem nastrojów w firmie. Czy pani zdaniem organizowanie tego typu spotkań to dobry pomysł?

Karina Milan-Szymańska: Myślę, że na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od atmosfery pracy danej firmy i konwencji takiego spotkania. Jeżeli stosunki między pracownikami są zażyłe czy serdeczne, atmosfera w firmie jest akceptująca lub nawet familiarna, to takie spotkanie będzie naturalną i niejedną okazją, gdy pracownicy siadają do wspólnego stołu. Dotyczy to zazwyczaj mniejszych firm czy działów i co najważniejsze – zgranych zespołów. W większości firm niestety nie wygląda to tak różowo.

W korporacjach obserwujemy sporą rotację pracowników, która wpływa na dynamikę zespołu. Praca coraz rzadziej jest miejscem, w którym nawiązujemy przyjaźnie. Jeśli w takiej sytuacji zorganizujemy firmową wigilię, która miałaby nawiązywać do tradycji wraz z składaniem sobie życzeń i przekazywaniem prezentów, możemy się spodziewać usztywnionej atmosfery.

13 pomysłów na prezent dla przyjaciółki na święta

Czyli warto zadać sobie pytanie, czemu to spotkanie miałoby służyć? I czy jesteśmy w stanie osiągnąć ten efekt?

Dokładnie tak. Jeśli chcemy zintegrować bardziej zespół i złagodzić napiętą atmosferę, to są inne, skuteczne sposoby. Jeśli zaś zależy nam, by podkreślić wyjątkowość tego czasu – można to zrobić mniej dyrektywnie ograniczając się do ozdób świątecznych czy rozesłania życzeń.

Nie zapominajmy o jeszcze jednym, ważnym aspekcie. Wigilia to tradycja chrześcijańska, której nie kultywują osoby innych wyznań czy ateiści. Na tej płaszczyźnie takie spotkanie zamiast łączyć, może jedynie rodzić podziały. Należy to zawsze brać pod uwagę.

To dobra sugestia dla pracodawcy, a przyjrzyjmy się bliżej perspektywie pracownika. Załóżmy, że nie jesteśmy zwolennikami firmowych „śledzików”. Czy wypada nam na przykład odmówić i nie przyjść na takie spotkanie?

Jeżeli jest to dla nas trudne, godzi w nasze wartości czy zwyczajnie staje się źródłem dodatkowego stresu – dlaczego nie? Przecież mamy pełną dowolność. Jednak zanim podejmiemy decyzję, warto się chwilę zastanowić nad jej konsekwencjami i rozważyć, co będzie dla nas najlepsze. Nie chodzi o to, by sztywno obstawać przy swoim stanowisku czy odwrotnie – ugiąć się pod presją, a o to, by zadbać o siebie.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Karina Milan-Szymańska
Jakość relacji jest wypadkową inwestycji dwóch stron, aby coś się zmieniło muszą obie tego chcieć

Takie spotkania są też często sprawdzianem z relacji. Jak zachować się wobec koleżanki, z którą cały rok jesteśmy na wojennej ścieżce? Unikać czy zagadać?

Ja bym postawiła na autentyczność. Jeśli nie zależy nam na naprawie złych relacji z koleżanką, dlaczego mielibyśmy robić coś wbrew sobie? Jeżeli źle się z tym czujemy i życzylibyśmy sobie poprawy tego kontaktu – to taka wigilia może być okazją do szczerej rozmowy. Pamiętajmy tylko, że jakość relacji jest wypadkową inwestycji dwóch stron, aby coś się zmieniło muszą obie tego chcieć.

Jakich tematów lepiej nie poruszać w obecności szefa na tego typu spotkaniach?

O czym rozmawiać w obecności szefa, a czego unikać, zależy oczywiście od rodzaju naszej relacji z przełożonym. Tak naprawdę wigilia firmowa niewiele się różni od zwykłego spotkania towarzyskiego w większym gronie. Wychodząc na koncert, wystawę czy do pubu spotykamy różnych ludzi, znajomych bliższych i dalszych oraz zupełnie obcych. W takich sytuacjach reagujemy naturalnie, instynktownie dostosowujemy temat rozmowy do odbiorcy i większość osób nie doświadcza przy tym stresu. Nie zastanawiamy się, czy z tą osobą mogę o tym porozmawiać, to się dzieje samo.

Wigilie firmowe traktujemy zbyt poważnie, przez co spinamy się i generujemy sobie sami dodatkowy stres. A tak naprawdę to zwykła spotkanie z ludźmi, z którymi widujemy się na co dzień. Spotkanie, które nie będzie znaczące, stresujące czy odpychające, jeśli sami nie nadamy mu takiego znaczenia.

Jak sobie radzić z toksycznym szefem

Wigilie firmowe bywają szczególnie stresujące dla osób, które od niedawna pracują w danym zespole, nie nawiązały jeszcze wielu znajomości, nie pamiętają wszystkich imion współpracowników. Czy rzeczywiście ich obawy są słuszne?

Owszem, można tak na to patrzeć i mnożyć katastroficzne wizje, ale nie zapominajmy o drugiej stronie medalu. Dla takich osób może to być okazja do nawiązania kontaktu z ludźmi, z którymi do tej pory nie miały okazji porozmawiać, gdyż pracują w innych działach czy kontaktują się zdalnie.

Każdemu z nas zdarza się zapomnieć, jak nasz nowy znajomy ma na imię. Jest więcej niż pewne, że nasz rozmówca również tego doświadczył. Jeśli założymy, że to naturalne, nie będziemy czuć się głupio prosząc o przypomnienie. Wszystko zależy od naszego nastawienia. Sami decydujemy, czy skupiamy się na problemie czy na możliwości.

Karina Milan-Szymańska
Wigilia firmowa nie będzie spotkaniem stresującym czy odpychającym, jeśli sami nie nadamy jej takiego znaczenia

Oddzielną kwestią jest reakcja na prezent. Często w firmach praktykowane są tak zwane losowania. Co jeśli nie spodoba mi się prezent, który otrzymałam, co jeśli prezent, który kupiłam nie spodoba się wylosowanej przeze mnie osobie? Jak do tego tematu podejść?

Oczywiście z humorem i przymrużeniem oka. Zachowując realne oczekiwania i odrobinę dystansu, nie będziemy mieli z tym problemu. Nawet w gronie najbliższych, których przecież dobrze znamy, zdarzają się takie wpadki. Dlaczego w pracy miałoby być inaczej? Przezorni mogą zachować paragon, by ewentualnie wymieć prezent, ale czy naprawdę o to w tym chodzi? Czy nie robimy tego raczej dla symbolu i zabawy?


Karina Milan-Szymańska – psycholożka i terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Absolwentka Psychologii Klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Nauczycielka Mindfulness w trakcie certyfikacji w Mindfulness Association Poland. Na co dzień pracuje w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu na Oddziale Psychiatrycznym i Onkologii Klinicznej oraz prowadzi prywatny gabinet psychologiczn0-terapeutyczny IMAGO w Grudziądzu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta stoi na drodze

Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!

Witaj Słońce! Poświęć 20 minut o poranku na te ćwiczenia, a poczujesz się jak nowo narodzona

Stres to mocny przeciwnik – jak się z nim mierzyć?

kobieta nad morzem

„Stresuje nas nasza interpretacja rzeczywistości” – mówi psycholog Katarzyna Binkiewicz. Jak przestać się zamartwiać?

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Co zrobić z resztkami po świętach? Podpowiada Sylwia Majcher

Co zrobić z resztkami po świętach? Podpowiada Sylwia Majcher

Dr Agnieszka Kwiatkowska: W Polsce rosną skrajne bieguny, polaryzacja społeczna może mieć znacznie poważniejsze skutki niż pandemia

Dr Agnieszka Kwiatkowska: W Polsce rosną skrajne bieguny, polaryzacja społeczna może mieć znacznie poważniejsze skutki niż pandemia

Rozmowy przy świątecznym stole / istock

Odpowiedzi na niewygodne pytania przy świątecznym stole. Co radzi Bartosz Gajda z kabaretu Łowcy.B?

kobieta święta

4 patenty na odpoczynek w święta

„Nie ma czystego altruizmu. Coś sobie po prostu tym pomaganiem kompensujemy” – mówi Kasia Nicewicz, która od kilku lat rozdaje bezdomnym herbatę i ciepłe posiłki

rozpakowywanie prezentów

Nietrafiony prezent – lepiej być szczerym czy dyplomatycznym? Rozmowa z psycholożką Moniką Dreger

dzieci w czapkach świętego mikołaja

Warto wierzyć w Mikołaja!

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne. Dla wielu to zwykły przymus

trzy kobiety podczas świąt

Jak nie pokłócić się w czasie świąt? Psycholog ma na to 4 skuteczne sposoby

przygotowania do świąt

8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia

Jak wybrać najlepszy prezent dla bliskich? Czy upominki materialne to dobry pomysł? Tłumaczy psycholożka

Jak psujemy magię świąt? Oto 7 rzeczy, które warto zmienić /fot. iStock

Jak psujemy magię świąt? Oto 7 rzeczy, które warto zmienić

To będą bardzo drogie święta. Sylwia Majcher podpowiada, na jakich produktach nie warto oszczędzać, a jakie kupić taniej

To będą bardzo drogie święta. Sylwia Majcher podpowiada, na jakich produktach nie warto oszczędzać, a jakie można kupić taniej

Co zrobić, żeby świąteczne jedzenie się nie zmarnowało? Podpowiada Sylwia Majcher

Co zrobić, żeby świąteczne jedzenie się nie zmarnowało? Podpowiada Sylwia Majcher

Żywa choinka / istockphoto

Czy na żywej choince mogą czaić się kleszcze albo inne owady? Prof. Stanisław Ignatowicz wyjaśnia

Kobieta leży na łóżku

Stres działa jak śmieciowe jedzenie. Dlaczego tak się dzieje?

Co święta robią z naszym mózgiem? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak

Co święta robią z naszym mózgiem? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak

„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie często są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” /fot. Getty Images

„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” – mówi o skutkach trudnego dzieciństwa psycholog dr Małgorzata Godlewska

Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Kobieta leży w łóżku

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Starsze kobiety ćwiczą

Z każdym rokiem starsi. Jak pokonać lęk przed upływem czasu?

Kobieta biegnie na środku ulicy

Jesteś aktywna fizycznie? Twoje jelita też na tym korzystają

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!

Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Zapominasz? To znak, że z twoim mózgiem wszystko jest w porządku

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające

×