Czasami nie wiesz, co odpowiadać na zadawane ci pytania? Psycholożka ma kilka gotowych odpowiedzi na te, których wolałabyś nie usłyszeć
„Każdy z nas w ciągłości życia dostaje pytania, na które odpowiedź chce zostawić tylko dla siebie lub pewnego grona osób” – pisze psycholożka Natalia Ziopaja na swoim profilu na Instagramie. I dodaje, że chociaż niektórzy proponują, że „nie musimy z taką osobą się zadawać”, co jest oczywiście prawdą, bo musu nie ma, ekspertka zachęca do rozmowy, bo zbyt sztywne granice są tak samo kiepskie jak te zbyt luźne.
Wyznaczanie granic w rozmowie
„Odwagą jest pokazać swoją wrażliwość, chamstwo odwagą zupełnie nie jest. Z jednej strony – zastanówmy się przed zadaniem kontrowersyjnego pytania, czy sami chcielibyśmy takie dostać, w takiej sytuacji, od takiej osoby. Z drugiej strony, po coś istnieje komunikacja, nie każdy też jest w niej mistrzem i dla przykładu dopiero się uczy.
Nie chodzi tutaj oczywiście o akceptację przekraczania granic… ale to my jesteśmy od tego, aby o nasze potrzeby zadbać, postawić granice. Gdy nie są respektowane, ustalać konsekwencje, tak głoszą zasady asertywności” – pisze psycholożka Natalia Ziopaja na swoim profilu na Instagramie.
Gotowe odpowiedzi na niechciane pytania
Natalia Ziopaja w swoim poście na Instagramie proponuje kilka asertywnych odpowiedzi na niechciane pytania, które możemy wykorzystać w codziennych rozmowach. Warto je zapamiętać!
- Nie chcę o tym rozmawiać, proszę, zmieńmy temat.
- Nie jestem gotowa, aby o tym mówić.
- Też chciałbym znać odpowiedź na to pytanie.
- Jak zmienię zdanie to dam znać, nie pytaj proszę więcej.
- Rozumiem, że cię to ciekawi, jednocześnie to dla mnie zbyt trudne, aby o tym mówić.
- Dzięki, że pytasz, nie chcę na razie o tym mówić, dam znać, jak to się zmieni.
- Wolałabym na to nie odpowiadać.
- To bardzo osobisty obszar, pogadamy o tym w innej sytuacji.
Natalia Ziopaja – kim jest?
Natalia Ziopaja – jak sama pisze o sobie – jest psycholożką, która w oparciu o naukę pokazuje, jak uczyć się siebie i dbać o zdrowie psychiczne. W mediach społecznościowych jest autorką profilu @psychologiczne_ciekawosci, który obserwuje niemal 100 tysięcy internautów. Niedawno wydała książkę „Samopomocownik”, książkę, która ma na celu psychoedukować i pomagać w znalezieniu „plastra na ranę” w sferze psychicznej.
RozwińZobacz także
„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD
„Chciałbym, żebyśmy nauczyli się udzielać sobie wsparcia. Byśmy byli nastawieni na słuchanie, a nie tylko słyszenie” – mówi Daniel Dziewit, autor książki o osobach dotkniętych samobójstwem
„Chłopaki nie płaczą”? Wyjaśniamy, dlaczego już nikt nigdy nie powinien tak mówić
Polecamy
Problem przebodźcowania. Kampania Answear „Zadbaj o to, co jest w środku – Wewnętrzny Spokój” szuka rozwiązań i daje wiedzę
Taco Hemingway z ważnym przesłaniem: „Zwolnij. Rozejrzyj się, obserwuj. Snuj się. Z czasem wniosek wysnuje się sam”
Prof. Aleksandra Gruszka-Gosiewska: „W związku z brakiem uregulowań działalność psychologiczną może dziś podejmować osoba o dowolnym wykształceniu”
„Zdarza się, że kobieta zgłaszająca nękanie słyszy od policjantki: ‘Wie pani, gdyby mnie tak mężczyzna adorował, gdyby mi wysyłał kwiaty, to ja bym była zachwycona!’”. Jak chronić przed stalkingiem siebie i bliskich?
się ten artykuł?