Przejdź do treści

Czasami nie wiesz, co odpowiadać na zadawane ci pytania? Psycholożka ma kilka gotowych odpowiedzi na te, których wolałabyś nie usłyszeć

Czasami nie wiesz, co odpowiadać na zadawane ci pytania? Psycholożka ma kilka gotowych odpowiedzi na te, których wolałabyś nie usłyszeć / istock
Czasami nie wiesz, co odpowiadać na zadawane ci pytania? Psycholożka ma kilka gotowych odpowiedzi na te, których wolałabyś nie usłyszeć / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Każdy z nas w ciągłości życia dostaje pytania, na które odpowiedź chce zostawić tylko dla siebie lub pewnego grona osób” – pisze psycholożka Natalia Ziopaja na swoim profilu na Instagramie. I dodaje, że chociaż niektórzy proponują, że „nie musimy z taką osobą się zadawać”, co jest oczywiście prawdą, bo musu nie ma, ekspertka zachęca do rozmowy, bo zbyt sztywne granice są tak samo kiepskie jak te zbyt luźne.

Wyznaczanie granic w rozmowie

„Odwagą jest pokazać swoją wrażliwość, chamstwo odwagą zupełnie nie jest. Z jednej strony – zastanówmy się przed zadaniem kontrowersyjnego pytania, czy sami chcielibyśmy takie dostać, w takiej sytuacji, od takiej osoby. Z drugiej strony, po coś istnieje komunikacja, nie każdy też jest w niej mistrzem i dla przykładu dopiero się uczy.

Nie chodzi tutaj oczywiście o akceptację przekraczania granic… ale to my jesteśmy od tego, aby o nasze potrzeby zadbać, postawić granice. Gdy nie są respektowane, ustalać konsekwencje, tak głoszą zasady asertywności” – pisze psycholożka Natalia Ziopaja na swoim profilu na Instagramie.

Gotowe odpowiedzi na niechciane pytania

Natalia Ziopaja w swoim poście na Instagramie proponuje kilka asertywnych odpowiedzi na niechciane pytania, które możemy wykorzystać w codziennych rozmowach. Warto je zapamiętać!

  • Nie chcę o tym rozmawiać, proszę, zmieńmy temat.
  • Nie jestem gotowa, aby o tym mówić.
  • Też chciałbym znać odpowiedź na to pytanie.
  • Jak zmienię zdanie to dam znać, nie pytaj proszę więcej.
  • Rozumiem, że cię to ciekawi, jednocześnie to dla mnie zbyt trudne, aby o tym mówić.
  • Dzięki, że pytasz, nie chcę na razie o tym mówić, dam znać, jak to się zmieni.
  • Wolałabym na to nie odpowiadać.
  • To bardzo osobisty obszar, pogadamy o tym w innej sytuacji.

Natalia Ziopaja – kim jest?

Natalia Ziopaja – jak sama pisze o sobie – jest psycholożką, która w oparciu o naukę pokazuje, jak uczyć się siebie i dbać o zdrowie psychiczne. W mediach społecznościowych jest autorką profilu @psychologiczne_ciekawosci, który obserwuje niemal 100 tysięcy internautów. Niedawno wydała książkę „Samopomocownik”, książkę, która ma na celu psychoedukować i pomagać w znalezieniu „plastra na ranę” w sferze psychicznej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: