Przejdź do treści

Jak stres działa na skórę? Z powodu kwarantanny będzie to bardziej widoczne na twarzy, ostrzega Ekspert Kosmetyczny

Kobieta zasłania twarz rękoma
Jak stres działa na skórę? Przez kwarantannę będzie to bardziej widoczne, ostrzega Ekspert Kosmetyczny/ Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na stres jesteśmy narażone codziennie, tym bardziej w czasie kwarantanny spowodowanej pandemią koronawirusa. Przez to cierpi nie tylko nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, ale też odbija się to niekorzystnie na naszej skórze. Co dzieje się z naszą cerą i jakie są pierwsze objawy stresu na twarzy? Wyjaśnia kosmetolożka Joanna Skrzypczak, która na swoim profilu na Instagramie @ekspert_kosmetyczny przybliżyła problem i poradziła, jak mu zaradzić.

Coraz więcej osób stara się dbać o zdrowie, uprawiając sport i odpowiednio się odżywiając, zapominając jednocześnie, że o organizm należy dbać całościowo. Problem wpływu stresu na nasz wygląd poruszyła na swoim profilu na Instagramie Joanna Skrzypczak, znana w mediach społecznościowych jako Ekspert Kosmetyczny.

STRES… Chyba każdy go dziś odczuwa w mniejszym lub większym stopniu. Bywa mobilizujący, ale i szkodliwy. Czy ma wpływ na naszą skórę? – pyta na swoim profilu Skrzypczak.

Kobieta idzie z rozłożonym parasolem w ręku

Co dzieje się w organizmie pod wpływem stresu?

Stres jest naturalną reakcją organizmu na trudności lub zagrożenia. Kiedy jednak odczuwamy go codziennie, pozostawia nieodwracalne skutki w naszym organizmie.

Stres to proces, za pomocą którego czynniki środowiskowe zagrażają równowadze organizmu lub ją naruszają i za pomocą którego organizm reaguje na zagrożenie.

Co wywołuje stres? Bodźce – sytuacja lub wydarzenie zewnętrzne, które poprzez wzbudzenie wysokiego stopnia napięcia emocjonalnego uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie – wyjaśnia kosmetolożka.

Stres może napędzać nas do działania lub paraliżować, ale przede wszystkim niszczy nasz organizm. Co dzieje się w naszym ciele w trakcie długotrwałego, silnego stresu?

  • Wydziela się m.in kortyzol – hormon stresu, który zwiększa spalanie białek i tłuszczy.
  • Wydziela się adrenalina i neoadrenalina, które odpowiadają za pobudzenie oraz ułatwiają szybszą reakcję niebezpieczeństwo

– wymienia Skrzypczak.

Zbyt wysoki poziom stężenia kortyzolu we krwi, który utrzymuje się przez dłuższy czas, niszczy neurony w strukturze mózgu odpowiadającej za myślenie i pamięć. Przedłużający się zatem stan stresu może doprowadzić do stanów lękowych czy depresji. Co jeszcze nam grozi w takiej sytuacji? Jak pisze dalej Skrzypczak „Długotrwały stres prowadzi do nieprzyjemnych i szkodliwych czynników dla naszego organizmu, np. problemy ze snem, bóle, zawroty głowy, częste przeziębienia, ataki paniki”.

Stres rujnuje ci życie? 7 sygnałów, których lepiej nie bagatelizować

Stres widoczny na twarzy

Pierwsze oznaki niekorzystnego wpływu stresu na nasze zdrowie pojawią się właśnie na twarzy. Pod wpływem silnego stresu organizm wydziela też kortykosteroidy – substancje, zwiększające produkcję sebum, zatykając ujścia gruczołów łojowych, w których zaczynają działać bakterie beztlenowe, prowadząc do powstawania zaskórników czy zaostrzenia trądziku.

Gdy wydziela się kortyzol, powoduje spięcie mięśni, tak jak bolą nas często barki czy kark (nie bez powodu nazywane miejscem stresu). Tak samo spinają się mięśnie na twarzy.

Lwia zmarszczka staje się bardziej widoczna, tak samo kurze łapki. Skóra jest bardzo spięta, nie wygląda promiennie i świeżo.

– dodaje ekspertka.

Jak kontrolować stres?

Jak walczyć ze stresem?

Jak zatem przeciwdziałać skutkom wrogiego nam stresu? Skrzypczak przede wszystkim zaleca masaże twarzy, które powinno wykonywać się codziennie, w trakcie wieczornej pielęgnacji oraz zabiegi profesjonalnego, relaksującego masażu twarzy. Warto zatem poznać bliżej techniki relaksacyjne, o których pisaliśmy tutaj. Kosmetolożka dodaje także, że można użyć kosmetyków „botox like”,  które rozluźniają spięcia zmarszczek mimicznych by te się nie utrwalały. Co jeszcze możemy zrobić?

  • wysiłek fizyczny
  • dobry sen
  • dieta
  • relaks – masaż, kąpiel, muzyka
  • relaksacja, medytacje

– wymienia specjalistka.

Jak zaznacza Skrzypczak, z pewnością, gdy wrócimy do pracy, zobaczymy zmiany na twarzach swoich koleżanek i kolegów z pracy oraz znajomych.

Kobieta śmieje się a w ręce trzyma drinka

Ekspert Kosmetyczny

Kim jest Joanna Skrzypczak? To mgr kosmetologii i szkoleniowiec. W mediach społecznościowych znana jest jako Ekspert Kosmetyczny. Jej profil na Instagramie obecnie śledzi już  niemal 14 tys. obserwatorów. W czym tkwi sukces kosmetolożki? Specjalistka chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie dotyczącą trądziku i pielęgnacji skóry. Każdy jej post napisany jest zrozumiałym dla użytkownika językiem, a podejmowane przez nią tematy – są „na topie”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ekspert Kosmetyczny (@ekspert_kosmetyczny)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: