Przejdź do treści

„Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju bycia białą”. Szulczewska o tragicznych zdarzeniach w Minneapolis

protesty po śmierci George'a Floyda
„Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju bycia białą” / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Paulina Młynarska
Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach
„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły
Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”
Meghan Markle w wywiadzie z Oprah: „Nie chciałam już dłużej żyć”
Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim

„Zanim skrytykujesz działania ludzi, którzy biorą udział w buncie przeciwko wielowiekowej niesprawiedliwości – pomyśl! Tu chodzi o ludzkie życia. Ciałopozytywność (…) to też danie przestrzeni na doświadczenie tych najbardziej dyskryminowanych” – zauważa Kaya Szulczewska. Komentując masowe protesty w związku z brutalnym morderstwem George Floyda w USA, twórczyni Ciałpozytywu, porusza bardzo ważne kwestie.

Morderstwo George’a Floyda: „biały przywilej” to fakt

Kaya Szulczewska, założycielka Ciałopozytywu – najpopularniejszego profilu na Instagramie o ciałopozytywności w Polsce, zabrała głos w sprawie masowych protestów związanych z tragiczną śmiercią George’a Floyda w Minneapolis.

 „To, co dzieje się w USA, ulega obecnie wielu zniekształceniom w mediach. Czytamy o zamieszkach, nie o rewolucji, czytamy o wandalach, nie o bohaterach i bohaterkach walczących o wolność. Słowa polityków wprowadzają często chaos i dezinformację. Zanim skrytykujesz działania ludzi, którzy biorą udział w buncie przeciwko wielowiekowej niesprawiedliwości – pomyśl! Tu chodzi o ludzkie życia!” – tymi słowami aktywistka zaczęła swój najnowszy wpis na Instagramie.

Szulczewska zauważa, że temat, którym zajmuje się na co dzień w mediach społecznościowych jako aktywistka – ciałopozytywność – jest ważnym polem do zastanowienia się nad tragicznymi wydarzeniami z USA.

„Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju, także przywileju bycia białą i danie przestrzeni na doświadczenie tych najbardziej dyskryminowanych” – pisze.

Wiele z nas pewnie nie dostrzega bowiem faktu, że biały kolor skóry zapewnia więcej przywilejów, niż się wydaje.

„Historia Ameryki naznaczona jest krwawą historią niewolnictwa i segregacji rasowej. To bolesne czasy, które choć pozornie przeminęły wciąż wywierają piętno na żyjących obecnie ludziach. Urodzenie się jako POC (People of Color) w USA (a także w wielu innych miejscach) to statystycznie większe ryzyko pobicia, śmierci w wyniku interwencji policji, gorsze możliwości awansu, dostania się na wyższe stanowiska, to podleganie ciągłej stereotypizacji i stygmatyzacji ze względu na kolor skóry!” – komentuje Szulczewska.

Aktywistka zwraca też uwagę na wykluczenie ekonomiczne, edukacyjne i zdrowotne, które – mimo iż żyjemy w XXI w. – wciąż jest udziałem wielu osób o kolorze skóry innym niż biały:

„POC są w gorszej sytuacji niż ogół społeczeństwa: więcej z nich umiera na COVID-19, częściej niż biali tracą pracę. George Floyd, zabity podczas brutalnej interwencji przez policjanta, stracił pracę jako ochroniarz w restauracji zamkniętej z powodu epidemii”.

Kaya Szulczewska zwraca też uwagę na to, że problem wcale nie jest odległy. W Polsce uprzedzenia rasowe są żywe, nawet jeśli zajmują mniej przestrzeni w debacie publicznej.

„W Polsce rasizm też jest bardzo mocno zakorzeniony i też mamy z nim problem, nawet jeśli osób mogących nam o nim powiedzieć jest relatywnie mało. Jeśli jesteś taką osobą i masz siłę podzielić swoim doświadczeniem – napisz, twój głos jest ważny!” – apeluje aktywistka.

Kim był George Floyd?

46-letni czarnoskóry Amerykanin George Floyd zmarł 25 maja na skutek uduszenia przez policjanta Dereka Chauvina. Funkcjonariusz podczas interwencji przyciskał kolanem szyję mężczyzny, gdy ten leżał skuty w kajdankach na ziemi. Policja została wezwana przez pracownika sklepu spożywczego w Minneapolis, gdzie Floyd miał zapłacić fałszywym 20-dolarowym banknotem. „Proszę, nie mogę oddychać! Boli mnie brzuch, boli mnie szyja, wszystko mnie boli! Oni mnie zabiją!” – to ostatnie słowa zamordowanego mężczyzny.

46-latek urodził się w Karolinie Północnej, a wychowywał w Houston, w stanie Teksas. Zapowiadał się na świetnego sportowca – był utalentowany w koszykówce i futbolu amerykańskim. Do Minneapolis, gdzie rozegrały się dramatyczne wydarzenia, przeprowadził się po wyjściu z więzienia, do którego trafił w 2009 r. (dwa lata wcześniej został oskarżony o kradzież, a w ramach „ugody obrończej” przyznał się do winy i trafił do więzienia na pięć lat). W Minneapolis zatrudnił się jako kierowca ciężarówek i ochroniarz w restauracji Conga Latin Bistro. W związku z pandemią koronawirusa stracił pracę i był zmuszony szukać nowego źródła dochodów.

Dla swoich przyjaciół po prostu „Wielki Floyd” (Big Floyd), był ojcem sześcioletniej dziewczynki, która razem ze swoją matką pozostała w Houston.

Po śmierci George’a Floyda w Stanach Zjednoczonych pod hasłem „I can’t breathe” odbywają się masowe protesty przeciwko brutalności policji. Na ulice w całym kraju wyszły tysiące ludzi. Na całym świecie miliony jednoczą się (m.in. w mediach społecznościowych) w wyrazie sprzeciwu wobec rasizmu.

View this post on Instagram

To co dzieje się w USA ulega obecnie wielu zniekształceniom w mediach. Czytamy o zamieszkach, nie o rewolucji, czytamy o wandalach, nie o bohaterach i bohaterkach walczących o wolność. Słowa polityków wprowadzają często chaos i dezinformacje. Zanim skrytykujesz działania ludzi, którzy biorą udział w buncie przeciwko wielowiekowej niesprawiedliwości – pomyśl! Tu chodzi o ludzkie życia! Chcesz być ciałopozytywna_y? Super! Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju, także przywileju bycia białą i danie przestrzeni na doświadczenie tych najbardziej dyskryminowanych. Historia Ameryki naznaczona jest krwawą historią niewolnictwa i segregacji rasowej. To bolesne czasy, które choć pozornie przeminęły wciąż wywierają piętno na żyjących obecnie ludziach. Urodzenie się jako POC (People of Color) w USA (a takżew wielu innych miejscach) to statystycznie większe ryzyko pobicia, śmierci w wyniku interwencji policji, gorsze możliwości awansu, dostania się na wyższe stanowiska, to podleganie ciągłej stereotypizacji i stygmatyzacji ze względu na kolor skóry! To także wykluczenie ekonomiczne, edukacyjne i zdrowotne. POC są w gorszej sytuacji niż ogół społeczeństwa: więcej z nich umiera na COVID-19, częściej niż biali tracą pracę. George Floyd, zabity podczas brutalnej interwencji przez policjanta stracił pracę jako ochroniarz w restauracji zamkniętej z powodu epidemii. W Polsce rasizm też jest bardzo mocno zakorzeniony i też mamy z nim problem, nawet jeśli osób mogących nam o nim powiedzieć jest relatywnie mało. Jeśli jesteś taką osobą i masz siłę podzielić swoim doświadczeniem – napisz, twój głos jest ważny! Kolor skóry – coś tak bardzo niezależnego od nas nigdy nie powinno przesądzać o czyjeś wartości i życiu, a jednak przesądza. Dlatego właśnie są potrzebne rewolucje, głosy sprzeciwu, stanowcze okazanie niezgody na taką rzeczywistość. Rasizm na świecie ma się w najlepsze, mimo że w wielu krajach jest ukryty pod pozornym równouprawnieniem. Dlatego solidarność! Black lives matter. ✊

A post shared by CIAŁOPOZYTYW *Kaya Szulczewska (@cialopozytyw_polska) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Joanna Osyda

Joanna Osyda: sztukę pogrubiania siebie opanowałam do perfekcji

Joanna Cesarz

Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

Lizzo

Lizzo: Kocham swoje ciało i wciąż jestem gruba. Jestem piękna i wciąż jestem gruba. Te rzeczy nie wykluczają się wzajemnie

Billie Eilish

Billie Eilish odpowiada na krytykę odnośnie swojej wagi: tak właśnie wyglądam

„To nie chodzi o plamy na skórze. Wszyscy jesteśmy czymś naznaczeni”. Niezwykła sesja fotograficzna kobiet z bielactwem

Emma Corrin pozuje na okładce magazynu z nieogolonymi pachami. "Mam nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, aby owłosienie ciała u kobiet stało się normalne"

Emma Corrin pozuje na okładce magazynu z nieogolonymi pachami. „Mam nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, aby owłosienie ciała u kobiet stało się normalne”

Ciałobrazy - Natalia Miedziak-Skonieczna

Natalia Miedziak-Skonieczna: „Potrzebujemy innych kobiet, bo one pokazują nam prawdę o nas”

Ciałopozytywny ruch? Psychodietetyczka Małgorzata Akkus radzi: Nie szukaj motywacji, tylko pragnienia. Jest silniejsze, pali od środka

Ciałopozytywny ruch? Psychodietetyczka Małgorzata Akkus radzi: Nie szukaj motywacji, tylko pragnienia. Jest silniejsze, pali od środka

Żarty z wyglądu kobiet

„Kiedy kobiety wychodzą na ulicę, nazywają nas ‘wieszakowymi pasztetami z wąsem’”. Paulina Zagórska o ocenianiu kompetencji kobiet po wyglądzie

Kobiety w parku

Z rozstępami, cellulitem i zmarszczkami. Nadzy Islandczycy w ciałopozytywnej reklamie podbijają Internet!

Aktywistka o filmie, który otrzymała: Jestem człowiekiem, nie świnią. Dlaczego ludzie nie potrafią uszanować tego, że ktoś jest chudy, szczupły lub gruby?

„Pomyśl, zanim powiesz”. W ciałopozytywnej kampanii modelki plus size mówią o szacunku i akceptacji dla każdego człowieka

pokaz Versace, modelki plus size

Na pokazie Versace po raz pierwszy w historii wystąpiły modelki o niestandardowych wymiarach

Kaya Szulczewska / Instagram

„O, schudłaś, super!” – czy aby na pewno? Kayaszu o niepotrzebnych komplementach i fałszywej trosce

Lizzo, okładka Vogue

Lizzo pierwszą czarnoskórką kobietą plus size na okładce „Vogue’a”: „Nasz czas nadszedł!”

Patrycja Kujawa odmówiła uszycia sukienki powyżej rozmiaru 38. Teraz odpowiada na zarzuty fatshamingu

Patrycja Kujawa odmówiła uszycia sukienki powyżej rozmiaru 38. Teraz odpowiada na zarzuty o fatshaming

Dorośli stoją w szlafrokach

Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”

Paulina Młynarska

„Kreują swój wizerunek przy pomocy sztabów ludzi i wmawiają, że możemy ‘być jak one’”. Paulina Młynarska o szkodliwym wpływie influencerów

Anna Lewandowska w ogniu krytyki za „ciałopozytywne” wideo z doczepionym brzuchem. „Ona zarabia na anty-ciałopozytywności” – zauważa Paulina Zagórska

Rebel Wilson schudła 18 kg /Instagram, Rebel Wilson

Rebel Wilson schudła prawie 20 kg. „Najwyraźniej grubych ludzi nie można traktować poważnie” – komentuje influencerka

"It`s not about hair". Świetna akcja Polek, które normalizują kobiece owłosione ciała!

„It`s not about hair”. Świetna akcja Polek, które normalizują kobiece owłosione ciała!

Na Instagramie trwa akcja #szczereciało. Kobiety z całej Polski mówią o samoakceptacji

Marta Stoberska: Kiedyś usłyszałam, że nie wyglądam jak trenerka. Bo co? Bo nie mam kraty na brzuchu i trzęsie mi się skóra na tyłku?

ciałopozytywnośc a operacje plastyczne

Operacje plastyczne to zaprzeczenie ciałopozytywności? „Trudno winić kogokolwiek za to, że płynie z prądem”

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!