Przejdź do treści

Rób przysiady – efekty to zgrabna pupa i smukłe uda

Kobieta ćwiczy przysiady
Efekty przysiadów/Kasia Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dlaczego warto wykonywać przysiady? Efekty tych ćwiczeń zauważalne są bardzo szybko. Uda stają się smuklejsze, a pośladki – bardziej jędrne. Robisz przysiady? Jeśli twoja odpowiedź brzmi: – Tak, robię czasem przysiady, ale nie pomagają, czytaj dalej. Czasami sukces kryje się w prostocie. Ile robić przysiadów, żeby były efekty? 100 przysiadów dziennie. Tak, właśnie 100. Nie mniej!

Ćwicz prawidłowo przysiady – efekty cię zaskoczą

Najlepsze ćwiczenia na pośladki są wymagające: by plan „piękna pupa” wypalił, trzeba je wykonywać poprawnie i wystarczająco głęboko, żeby mięśnie zapracowały jak trzeba.

Gdy wykonujesz ćwiczenia na pośladki w formie przysiadów, liczy się technika. Oto ona:

 • proste plecy, nogi ustawione na szerokość bioder lub barków, w zależności od mobilności w stawach;
 • przysiad wykonujesz do momentu, w którym między łydką a udem pojawi się (mniej więcej) kąt prosty (ale to tylko jedna z możliwych wersji przysiadu);
 • schodząc do dołu, pilnujesz, by ściągnąć łopatki oraz by kolana były ustawione na równi ze stopami, kolano w przysiadzie nie powinno przekraczać linii palców u stóp (choć i tu w zależności od długości goleni zdarzają się wyjątki);
 • zaczynasz od cofania bioder (pomocne na początku może okazać się krzesło ustawione za tobą);
 • kiedy jesteś w górze, mocno napinasz pośladki, wypychając miednicę odrobinę do przodu.

Jeśli masz problemy z kręgosłupem i właściwą postawą, ćwiczenia na pośladki wykonuj pod ścianą z piłką  pod plecami.

Przysiady to świetne ćwiczenia na pośladki. Zdjęcie: Kasia Milewska

Rodzaje przysiadów – na jakie mięśnie działają przysiady?

Przysiady to doskonałe ćwiczenia na zgrabną pupę i uda. Poza omówionymi wcześniej klasycznymi przysiadami, wykonywać można rozmaite warianty przysiadów. Efekty po przysiadach mogą się różnić, co zależy od tego, na jakie mięśnie działają przysiady. Jeśli twoim celem jest zgrabna pupa, ćwiczenia, które powinny znaleźć się w twoim treningu to:

 • półprzysiad
 • przysiad sumo
 • przysiad bułgarski
 • przysiad pulsacyjny
 • przysiady ze sztangą
 • przysiad z wyskokiem
 • przysiad w wykroku

Co daje robienie przysiadów? Jeśli wykonujesz wszystkie przedstawione przysiady, efekty robienia przysiadów zauważalne są bardzo szybko w postaci zgrabnej pupy i smukłych ud. Mówiąc, że efekty pojawią się szybko, mam na myśli, że z dnia na dzień ciało będzie stawać się coraz bardziej ujędrnione i wymodelowane. Nie jest to jednak sposób na to, jak powiększyć pupę w tydzień i wymodelować ją w pożądany sposób. Potrzeba znacznie więcej czasu, aby uzyskać idealną, zgrabna pupę – nie zapominając oczywiście o odpowiedniej diecie.

Dlaczego przysiady to najlepsze ćwiczenia na zgrabną pupę?

Ćwiczenia na pośladki są różne, więc czemu akurat przysiady? Odpowiedź jest prosta: bo pupa i jej kształt to przede wszystkim mięśnie pośladkowe: mały, średni i najważniejszy – duży – który nadaje właściwy kształt. Nie bez znaczenia pozostają także mięsień dwugłowy uda, który znajduje się bezpośrednio pod pośladkiem, oraz mięsień czworogłowy uda. Przy przysiadach pracuje cała pupa, bo takie ćwiczenia na pośladki  angażują do pracy wszystkie te mięśnie. Wzmacnia je, modeluje i rzeźbi, dzięki czemu i nogi i pośladki zaczynają nabierać odpowiednich kształtów. Pupa po kilku tygodniach przestaje walczyć z grawitacją i zaczyna dumnie podnosić się tam, gdzie jej miejsce. Jestem fanką przysiadów z obciążeniem, ale uwierzcie mi, że 100 zwykłych przysiadów dziennie wystarczy, żebyście byli zadowoleni z rezultatów. Sprawdziłam, lepsze ćwiczenia na pośladki nie istnieją. Tylko błagam, regularnie!

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: