Wzmacnianie przez rozciąganie. Postaw na gumę – to efektywne i w dodatku niedrogie akcesorium!
Gumy do rozciągania nadają się właściwie dla każdego i mogą być używane przy ćwiczeniach na niemal wszystkie partie ciała – barki, ramiona, uda czy pośladki. Nie dość, że są bardzo efektywne, to w dodatku niedrogie. Jednak aby trening przyczynił się do wzmocnienia siły i koordynacji, trzeba używać ich prawidłowo.
Rozciągając gumę, zaczynacie odczuwać rosnące napięcie – to zmusza mięśnie do pracy, a co za tym idzie – prowadzi do ich wzmocnienia. Gumy są rewelacyjnym narzędziem do wzmacniania także głębokich partii mięśniowych i wspaniale rzeźbią te powierzchowne (dobra wiadomość dla wielu kobiet – bez ich nadmiernego wzrostu).
Najczęściej gumy można kupić w zestawach, w których każda różni się elastycznością i jest w innym kolorze. Początkujący powinni zaczynać od pracy z gumami najbardziej elastycznymi i stopniowo zmieniać je na te, które wymagają większego nakładu siły. Pamiętajcie, żeby napinając gumę, robić to niemal z maksymalnym użyciem siły mięśni – nie wystarczy, że guma nałożona jest np. na uda czy znajduje się w naszych wyciągniętych dłoniach. Napięcie, jakie w ten sposób powstaje, powoduje, że do pracy włącza się więcej grup mięśniowych, a ciało zmuszone jest do utrzymywania balansu, dzięki czemu znacznie rozwija się nasza równowaga.
W momencie, kiedy trening z gumą zaczyna przynosić efekty i ta używana dotychczas, nie sprawia trudności, przerzućcie się na kolejną, mniej elastyczną, gumę z zestawu. Polecamy je to stosowania także jako narzędzie dodatkowe podczas wykonywania wielu tradycyjnych i klasycznych ćwiczeń, np. pompek czy przysiadów. Pomogą aktywować mięśnie osobom początkującym, które nie potrafią ćwiczyć do końca świadomie i nie wiedzą, które grupy mięśniowe aktywować podczas treningu.
Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan gum i upewniać się, że nie mają one żadnych pęknięć. Chociaż podczas treningu wydają się one bardzo mocne i trudne do uszkodzenia, to nie są jednak niezniszczalne. Słońce, woda czy inne czynniki zewnętrzne mogą przyczynić się do ich uszkodzenia, więc pamiętajcie o ich właściwym przechowywaniu.
Polecamy
Rozciąganie po bieganiu – 7 prostych ćwiczeń zapobiegających kontuzji
Skurcze mięśni: 5 prostych ćwiczeń, dzięki którym się ich pozbędziesz
Jak zrobić szpagat? Ćwiczenia rozciągające do szpagatu
Trening nóg w domu i na siłowni – przykładowe ćwiczenia dla każdego
się ten artykuł?