Przejdź do treści

Skurcze mięśni: 5 prostych ćwiczeń, dzięki którym się ich pozbędziesz 

Skurcze mięśni: 5 prostych ćwiczeń, dzięki którym się ich pozbędziesz  Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Skąd się biorą bóle mięśni w trakcie treningu? Czy powstają one wyłącznie z reakcji organizmu na dany bodziec, czy są też objawem poważniejszej choroby? Skurcze mięśni mogą zdarzyć się każdemu, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Dowiedz się jak ich unikać, a także co robić, jeśli już ci się przytrafią.

Gdzie w ciele najczęściej dochodzi do skurczu mięśni? 

Ciało człowieka to potężna machina zbudowana z wielu współpracujących ze sobą podzespołów. Czasem któremuś z nich może przytrafić się usterka w postaci skurczu mięśni. A czy wiesz, jaka część ciała jest najczęściej na nie narażona? To ten mięsień, dzięki któremu możesz zginać i prostować stopę, a także ten, który pomaga w utrzymaniu sylwetki prosto podczas chodzenia. Jest to też ten mięsień, który my, kobiety szczególnie eksploatujemy, gdy nosimy buty na wysokim obcasie.  

Zgadłaś. To mięsień łydki. I chociaż może wydawać się on niepozorny, to jednak jego skurcze mogą być także sygnałem do sprawdzenia stanu zdrowia i znalezienia przyczyny. Skurcze łydki mają czasem podłoże chorobowe i należy je wykluczyć lub znaleźć, by odpowiednio sobie z nimi radzić.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Energia
Oryal After Party, 18 tabletek
35,97 zł
Odporność, Energia, Beauty
Naturell Witamina B Complex Vegan, 180 tabletek
79,99 zł
Energia
Vigor UP! Fast o smaku pomarańczowym
23,07 zł
Energia
Vigor UP! Fast o smaku owoców leśnych
23,07 zł
łydki

Skurcze mięśni a treningi 

U osób aktywnych skurcze i bóle mięśni często są oznaką przetrenowania i przeciążenia. Jeśli w ogóle nie rozciągasz się, to nie dajesz mięśniom szansy na odpowiednią regenerację. Mięśnie zostają w permanentnym napięciu, co w efekcie wywołuje skurcze.  

W takim przypadku należy pamiętać o regularnym stretchingu. A co zrobić, jeśli skurcz złapie cię na treningu? Wtedy niezwłocznie przerwij ćwiczenie i poczekaj, aż skurcz minie. Po chwili wróć do ćwiczeń. Jeśli skurcz znów powróci, zmień ćwiczenie. 

Jeśli skurcze mięśni są przewlekłe i żadne z domowych metod nie pomagają w pozbyciu się ich (masaże, okłady), konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista skieruje cię na odpowiednie badania, które pomogą w ocenieniu poziomu mikroskładników w twoim organizmie, a także może zlecić dodatkowe, takie jak USG. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, co jest przyczyną skurczy i jak je leczyć. Metody mogą być różne. Jedną z nich jest suplementacja. 

Kobieta trzyma się za prawą nogę, widać na zdjęciu tylko dwie nogi na czarnym tle.

Suplementy na skurcze mięśni 

Mimo że suplementy diety dla sportowców i osób aktywnych są powszechnie dostępne, to jednak warto stosować je wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Jak już zostało wspomniane, przyczyn skurczów mięśni może być więcej i nie zawsze są one związane z niedoborami mikroskładników. Aby to wykluczyć, udaj się do internisty. Jeśli to jednak niedobory są powodem skurczów, lekarz zleci odpowiednią dawkę i rodzaj suplementów tak, aby wspierały one twoje zdrowie, a nie szkodziły. Pamiętaj, że nadmiar niektórych z nich może powodować problemy zdrowotne. 

Jeśli badania krwi nie wykażą żadnych dolegliwości zdrowotnych związanych z nieprawidłowym działaniem układu krążenia, ani też nie wykażą niedoboru minerałów, to wtedy warto udać się do fizjoterapeuty. Specjalista może pomóc w pozbyciu się skurczu mięśni poprzez: 

  • masaże; 
  • suche igłowanie; 
  • rozciąganie przykurczonego mięśnia; 
  • kinesiotaping. 

Fizjoterapeuta może też zlecić wykonywanie ćwiczeń rozciągających, które zapobiegają nawrotom skurczów mięśni. 

Bywa też, że nawet terapia u fizjoterapeuty nie przynosi rezultatów. Wtedy zgłoś się do ortopedy, który zleci USG mięśni pokazujące, czy struktura mięśnia nie została naruszona i pomoże w znalezieniu przyczyny skurczy. Diagnoza ortopedy i USG pomogą terapeucie w zmianie terapii i dobraniu najlepszej.  

kobieta odwrócona plecami ma naklejone kolorowe plastry na górze pleców

Ćwiczenia na skurcze i bóle mięśni łydki 

Ćwiczenia rozluźniające mięśnie łydki są bardzo proste. Oto 5 podstawowych, o których powinnaś pamiętać, szczególnie gdy jesteś osobą aktywną. 

Ćwiczenie 1: zwis pięty 

Stań na stepie, podeście lub schodku. Prawą nogę delikatnie wysuń poza jego krawędź tak, aby tylko przednia połowa stopy znajdowała się na nim. Lewą nogę ugnij w kolanie, aby nie doprowadzić do jej przeciążenia. Teraz zacznij opuszczać prawą piętę jak najniżej poza stopniem. Poczujesz rozciąganie w łydce. Dojdź do momentu, w którym czujesz rozciąganie, ale nie ból. Zostań w tej pozycji przez 20-30 sekund. Po upływie czasu zmień nogę. 

Ćwiczenie 2: rozciąganie łydki stojąc 

Stań na podłodze i ustaw nogi w wykroku tak, aby prawa noga była z przodu. Zacznij przenosić ciężar ciała do przodu bez odrywania lewej stopy od podłogi. Pochylając tułów, zauważysz, że lewa łydka zaczyna się napinać. Dojdź do granicznego momentu, czyli takiego, w którym czujesz rozciąganie, ale nie ból. W tej pozycji również wytrzymaj 20-30 sekund i zmień strony. 

Ćwiczenie 3: rolowanie 

Do tego ćwiczenia wykorzystaj roller. Połóż go na podłodze tak, aby roller znajdował się w dole kolanowym (roller leży prostopadle do wyprostowanej nogi). Zacznij masowanie poprzez przesuwanie po nim nogi z góry na dół i z powrotem. Za każdym razem dociskaj łydkę do rollera. Aby wykonać masaż, unieś ciężar ciała na wyprostowanych rękach. 

Ćwiczenia rozciągające pośladek  

Czasem skurcze mięśni łydek są wynikiem rwy kulszowej. Jeśli i tobie doskwiera ten problem, wykonaj następujące ćwiczenie, po którym poczujesz ulgę także w łydkach. 

Ćwiczenie 4: krzyżowanie nóg 

Przejdź do klęku podpartego. Ustaw ręce na szerokość ramion, a nadgarstki umieść pod barkami. Kolana ustaw w jednej linii z biodrami. Ugnij prawą nogę i przenieś ją na lewą stronę – tak jakbyś chciała położyć nogę na nodze, siedząc. Następnie usiądź w taki sposób, aby lewa pachwina oparta była o prawą piętę. Przenieś ciężar ciała na środek i skieruj wzrok przed siebie. Powinnaś poczuć rozciąganie prawego pośladka. Po upływie 30 sekund zmień nogi. 

Kto nie powinien rozciągać spiętych mięśni? 

Jeśli badanie USG wykazało uszkodzenie struktury mięśnia, w takiej sytuacji konieczny jest albo zabieg chirurgiczny, albo rehabilitacja. Nie wykonuj wtedy żadnych ćwiczeń rozciągających. Często potrzebna będzie dłuższa regeneracja mięśnia polegająca na nieobciążaniu go. A to możesz zrobić poprzez przerwę w treningach. 

Także osoby, u których stwierdzono choroby układu krążenia lub żylaki muszą być ostrożne z ćwiczeniami. Wykonuj tylko te, które wskaże ci lekarz. 

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rozciąganie po bieganiu – 7 prostych ćwiczeń zapobiegających kontuzji

Jak wypracować symetrię sylwetki? Wykonuj trening na rzeźbę! 

Kobieta robi szpagat

Jak zrobić szpagat? Ćwiczenia rozciągające do szpagatu

Trening nóg w domu i na siłowni – przykładowe ćwiczenia dla każdego

Kobieta ćwiczy

Joga na dobranoc. Wypróbuj, zanim pójdziesz spać

Rozciąganie nóg: 5 prostych ćwiczeń zwiększających zakres ruchu

Jak wysmuklić łydki? Poznaj 3 proste ćwiczenia na poprawę ich kondycji i wyglądu

Kobieta ćwiczy

Potrzebujesz zastrzyku energii o poranku? Sprawdź, co może zdziałać rozciąganie

4 proste pozycje jogi, dzięki którym wzmocnisz ramiona. Sprawdź, czy to asany dla Ciebie! 

Rozciąganie statyczne czy dynamiczne? Jak rozciągać się prawidłowo?

Proste ćwiczenia na ból kości ogonowej. Co na ból promieniujący do pośladka?

Rozciąganie pleców na sportowo

Ćwicz do oporu! Czym są ćwiczenia oporowe i dlaczego powinni je wykonywać także seniorzy? 

Siedź spokojnie! Proste ćwiczenia na ból pośladków, dzięki którym zapomnisz o bólu 

Joga w domu. Krótki poradnik jak zacząć i wytrwać  /fot. Getty Images

Joga w domu. Krótki poradnik jak zacząć i wytrwać 

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia z taśmami i jakie gumy wybrać, by wyrzeźbić sylwetkę? 

Pistolet do masażu – czy zastąpi masażer do mięśni i roller? Jaki masażer gun wybrać?

Ćwiczenia do szpagatu – jak się rozciągać, by go wykonać? 

Joga na stres. Ćwiczenia relaksujące, dzięki którym odprężysz ciało i duszę 

Ćwiczenia kształtujące gibkość – jak je wykonywać, by były skuteczne?

Jak bezpiecznie trenować?

Jak trenować bezpiecznie? Sprawdź, co radzi ortopeda

Pilates to nuda? Nic bardziej mylnego. Ćwiczenia pomogą wzmocnić ważne mięśnie

Ćwiczenia na kaptury, dzięki którym zachowasz kobiecą sylwetkę

Wystarczą dobre chęci i trochę czasu. Stretching jest dla wszystkich!

×