2 min.
Wstań z krzesła!

Zdjęcie: shutterstock
Spędzanie całego dnia w pozycji siedzącej wywiera ogromny wpływ na całe ciało, w dodatku nie jest on bynajmniej pozytywny. Dlaczego tak ważne jest, by jak najczęściej wstawać?
Siedzący tryb życia zwiększa nie tylko ryzyko zapadnięcia na cały szereg schorzeń (z naciskiem na choroby układu krążenia oraz kręgosłupa), ale także ogólny wskaźnik śmiertelności. Dzieje się tak, ponieważ ciało nie jest ewolucyjnie przystosowane do tak długiego przebywania w pozycji siedzącej i nie jest ona dla niego naturalna. Cóż – statystyki działają niestety na naszą niekorzyść – około 70% osób pracujących zawodowo wykonuje swoją pracę, właśnie siedząc.
Można sobie jednak znacząco pomóc. Analiza 16 badań klinicznych obejmujących głównie osoby w wieku powyżej 45 lat sugeruje, iż osoby spędzające w pozycji siedzącej 8 lub więcej godzin w ciągu dnia powinny przeznaczać na ruch około 60 minut dziennie, natomiast przy spędzaniu w tej pozycji około 6 godzin lub mniej zaleca się pół godziny aktywności dziennie. Mówiąc aktywność, niekoniecznie mamy na myśli „typowy” sport. Nie trzeba koniecznie od razu biec na siłownię czy to klubu fitness (chociaż oczywiście jest to jak najbardziej polecane). Zwyczajny spacer (dłuższy lub nawet kilka krótszych – pomiędzy jednym codziennym obowiązkiem a drugim) pomoże odciążyć organizm i zniwelować negatywne skutki siedzenia przez znaczną część doby. Biorąc pod uwagę ilość czasu spędzaną w pracy, nie zawsze łatwo być aktywnym tyle, ile byłoby to wskazane dla zdrowia. Jednak nawet będąc w pracy, można wprowadzić w życie kilka nawyków, które odciążą kręgosłup. Idąc do toalety czy kuchni, warto postawić na możliwie najdłuższą trasę, a mając do pokonania piętro czy dwa, wybierać raczej schody zamiast windy. Brzmi banalnie? Być może, ale to właśnie szereg tych małych rzeczy może uratować przed groźnymi konsekwencjami dla zdrowia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023