Przejdź do treści

Trening w wodzie – postaw na pływanie lub aqua fitness

Tekst o korzyściach płynących z treningu wodnego. Na zdjęciu: Osoba pływająca pod wodą z rozpryskującą się wodą - HelloZdrowie
Trening w wodzie - postaw na pływanie lub aqua fitness Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trening w wodzie to sport idealny niemal dla każdego. Nie możesz trenować z powodu krótkotrwałych lub długotrwałych urazów bądź innych problemów ze zdrowiem? Nie jesteś skazany na bezruch. Wskakuj do basenu sam lub weź udział w zajęciach aqua fitnessu. Oprócz relaksu gwarantowane masz wzmocnienie mięśni i spalenie dużej ilości kalorii.

Trening w wodzie – dla kogo?

Pływanie to idealna forma ruchu właściwie dla każdego. To jasne. Na szczęście jest także doskonałym ratunkiem dla tych, którzy tradycyjnym fitnessem zająć się nie mogą. Wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń w wodzie aktywuje do pracy całe ciało, dzięki czemu mimo kontuzji cały czas pozostaje się w ruchu. Niewątpliwym plusem jest to, że trening w wodzie mogą wykonywać osoby w każdym wieku, o różnym poziomie sprawności fizycznej i umiejętnościach pływackich.

Pływanie zaleca się osobom, u których występują takie dolegliwości jak bóle kręgosłupa, bóle kolan, bioder lub wady postawy. Jest bezpieczne, bo woda jest w tym przypadku świetnym amortyzatorem, który zmniejsza obciążenie w stawach, dzięki czemu możecie wciąż bezpiecznie wzmacniać swoje mięśnie. Dotyczy to także osób, które mają sporą nadwagę lub są otyłe i nie mogą wykonywać wielu dynamicznych ćwiczeń właśnie ze względu na mocne obciążenia na stawy. Oprócz tego trening pływacki czy zajęcia w wodzie zwiększają pojemność płuc, co jest bardzo ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem i mają problemy z oddychaniem lub szybko się męczą.

Instruktor pływania podpowiada, jakie błędy najczęściej popełniamy na basenie /fot. shutterstock

Trening w basenie – dlaczego warto?

Basen jest nie tylko dobry na odciążenie stawów i kręgosłupa oraz wzmocnienie mięśni. Zajęcia w wodzie to doskonały sposób na poprawę nastroju i chwilę relaksu. Aktywność fizyczna w wodzie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, poprawia koordynację i poczucie równowagi, zwiększa wydolność organizmu. Ponadto pływanie wywołuje efekt masażu, który działa na organizm rozluźniająco. Trenując w wodzie spalamy dużo kalorii – przykładowo osoba o wadze 70 kg pływając przez godzinę spala aż 420 kalorii!

Postaw na aqua fitness

No dobra – nie każdy może lubi pływać, dlatego równie skutecznym zamiennikiem będą zajęcia Aqua Fitness lub Aqua Aerobic. Ćwiczenia przypominają te wykonywane w klasycznym aerobiku, jest też rytmiczna muzyka. Instruktor pokazuje ćwiczenia na brzegu basenu. Tutaj ciężarem jest opór wody, który dodatkowo przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję fizyczną i elastyczność stawów oraz ich ruchomość. Dodatkowo można korzystać z piankowym przyborów, które zwiększają opór wody i są dodatkowym obciążeniem. Godzinne zajęcia aqua fitnessu to nawet 500-700 spalonych kalorii.

koebita nurkuje w basenie

Aqua fitness posiada wiele odmian ćwiczeń:

  • aqua walking, czyli marsz w wodzie polecany jest dla osób starszych;
  • aqua jogging, czyli bieganie w wodzie wykonywany jest na głębokim basenie przy użyciu pasów wypornościowych;
  • acqua step polega na wchodzeniu i schodzeniu ze specjalnej platformy,
  • aqua joga to zestaw ćwiczeń służących rozciąganiu mięśni i więzadeł,
  • aqua cycling – polega na treningu przy użyciu specjalnego rowerka.

Dobra rada: Tak jak podczas ćwiczeń na sali fitness – na basenie także powinniście cały czas pracować na aktywnych mięśniach głębokich brzucha i spiętych pośladkach, dodatkowo zwiększy to efektywność treningu.


Bibliografia:

[1] B. Królikowska, „Aqua aerobik – prozdrowotną formą rekreacyjnej aktywności ruchowej ludzi dorosłych”, Promocja Zdrowia, t. 3; str.: 119 – 123,2005.

[2] E. Dybińska i Karolina Rafalska, “Aktywność ruchowa w środowisku wodnym w opiniach osób w wieku od 40-60 lat, aktywnych fizycznie w odniesieniu do uwarunkowań osobniczych ”, Zdrowie i jego uwarunkowania, 2016.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?