Postanowienia noworoczne – to może się udać!
Zaczynacie myśleć nad noworocznymi postanowieniami? Co możecie zmienić w tym roku? Podpowiemy – wasze możliwości są niemal nieograniczone. Co więc zrobić, by wszystko się udało?
Prawda jest dość brutalna. Nie każdemu się udaje. A podejmowanie działań bez uprzedniego odpowiedzenia sobie „po co to robię” można porównać do strzelania w tarczę z zawiązanymi oczami. Za chwilę rozpocznie się nowy rok kalendarzowy i wielu z was postawi przed sobą nowe cele i wyzwania sportowe. Od czego zacząć? Od zastanowienia się, co stało się z celami, które wyznaczyliście ostatnim razem! Czy udało się zrzucić zbędne kilogramy, podjąć systematyczną aktywność fizyczną, przygotować się i wystartować w zawodach, poprawić swój stan zdrowia? Jeżeli z jakiegoś powodu skończyło się niepowodzeniem, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co poszło nie tak. Może zabrakło zdefiniowania celu i uczynienia go czymś „namacalnym”?
Nie jesteśmy odkrywcami Ameryki. Powie wam to każdy coach – zanim zabierzecie się za realizację kolejnych noworocznych postanowień, ustalcie plan działania. Jeżeli przeskoczycie ten etap, po kilku tygodniach cała praca włożona w dietę czy trening może pójść na marne.
Jaki powinien być cel?
Przede wszystkim precyzyjny. Musicie go konkretnie sformułować, najlepiej używając do tego pozytywnych stwierdzeń, np. będziecie chudli 0,5 kg tygodniowo.
W tym punkcie warto odpowiedzieć sobie także na kilka pytań:
– Dlaczego chcecie to zrobić i jakie korzyści będziecie z tego mieć, a także co stanie się, jeśli tego nie zrealizujecie?
Musicie dokładnie określić swoje działania. Przykład? Treningi trzy razy w tygodniu, a po dwóch miesiącach dołożenie jeszcze jednego. Jakiego? To też ustalcie już teraz. Potem wszystko się rozmywa – bo brak czasu, energii itd.
Cel musi być mierzalny. Nie wystarczy powiedzieć sobie – schudnę. Prawidłowo określony cel to: będę zrzucać 0,5 kg tygodniowo, co da mi 2 kg bezpiecznej redukcji po miesiącu, a 12 kg na przełomie sześciu miesięcy. Co miesiąc pozbędę się w sumie 10 cm w obwodach ciała (biodro, pas, talia).
Jakie wybrać narzędzia?
Kolejnym krokiem jest określenie narzędzi, które przyczynią się do podtrzymania motywacji i realizacji celów, np. skorzystanie z pomocy trenera personalnego lub dietetyka, który pomoże ustalić indywidualny plan działania i rozliczy was z podjętych działań. Warto, by co kilka tygodni kontrolował postępy i wprowadzał ewentualne korekty.
Podsumowując pierwszą część tekstu o noworocznych postanowieniach, nie zapominajcie, że cele powinny być krótkoterminowe i długoterminowe, dzięki czemu będziecie widzieć na bieżąco efekty swojej pracy.
Czas na realizację celów to nie tylko początek roku. W każdej chwili możemy podjąć takie działania. Musimy im tylko poświęcić nieco swojej uwagi, przelać na papier. Badania wykazują, że cele utrwalone w formie wizualnej, np. zapisane na kartce, działają bardziej mobilizująco.
Polecamy
Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok
Nowy rok – nowa ja. Jak tworzyć postanowienia noworoczne?
„Postanowienia nie powinny być tylko noworoczne – powinny być długoterminowe, możliwe do zrealizowania, uwzględniające nasze potrzeby i ograniczenia” – piszą eksperci z Centrum Terapii Haak
„Alkoholizm to zarówno uzależnienie od dobrej lampeczki wina do każdego obiadu, jak i od wódeczki w drinku po ciężkim dniu pracy” – uważa Anna Cykowska
się ten artykuł?