Chcesz zacząć przygodę z jogą? Którą wybrać? Kasia Bem pisze o jej najważniejszych odmianach
Na plakatach szkół jogi często znajdziemy obco brzmiące nazwy: Vinyasa, Iyengar, Ashtanga, Kundalini, Sivanada. Jaki styl wybrać? Miniprzewodnik po najpopularniejszych odmianach jogi pomoże ci wybrać praktykę najbardziej odpowiednią dla twoich potrzeb i możliwości.
Zanim rozpoczniesz przygodę z jogą, zastanów się, czy szukasz relaksu, czy intensywnego wysiłku fizycznego? Czy masz zdrowe ciało, czy ograniczają cię problemy zdrowotne? Czy joga interesuje cię wyłącznie jako system ćwiczeń fizycznych, czy szukasz w niej duchowości? Bez względu na ostateczny wybór, dobrze wiedzieć, że każda odmiana jogi ma jeden cel, a jest nim zdrowe ciało i spokojny umysł.
Każda z opisanych poniżej odmian jogi to Hatha Joga, która kładzie nacisk przede wszystkim na fizyczny aspekt jogi, czyli ćwiczenie asan (pozycji jogicznych).
Asthanga Joga
Jedna z najbardziej wymagających fizycznie odmian jogi. Wzmacnia ciało i kształtuje sylwetkę. Została stworzona przez K. Pattabhi Joisa. Nacisk w tej odmianie jogi kładzie się na połączenie właściwego oddechu z ruchem, pracę z energią w ciele (bandhy) oraz koncentrację uwagi na punktach dristi. W asanach pozostaje się na pięć oddechów, a kolejność wykonywania pozycji jogi jest niezmienna. Ten styl wybierają najczęściej osoby młodsze, zdrowe, w dobrej kondycji fizycznej, ale Ashtanga daje także możliwość stopniowego wdrażania się do praktyki.
Kundalini Joga
Praktyka, której celem jest obudzenie energii Kundalini u podstawy kręgosłupa w dolnej czakrze i stopniowe jej kierowanie ku górze, do kolejnych czakr. Ta praktyka ma zapewnić osiągnięcie wyższego stanu świadomości. Według mistrza tej metody, Yogi Bhajana, pobudzona i podniesiona energia Kundalini manifestuje się w człowieku poprzez uniwersalną miłość, prawdę i twórczą inteligencję. Poza ćwiczeniami, na zajęciach praktykuje się oddechy, tzw. zamki energetyczne, mudry, śpiewanie mantr i medytacje. Kundalini to praktyka dla osób, które w jodze szukają czegoś więcej niż praca z ciałem, choć intensywnie wzmacnia i oczyszcza organizm.
Vinyasa Joga
Jest dynamicznym stylem jogi, jednak nie tak intensywnym i rygorystycznym jak Ashtanga. Charakterystyczne dla tej praktyki jest połączenie oddechu z ruchem oraz praca z intencją. W stylu Vinyasa nie ma jednej obowiązującej sekwencji asan. Vinyasa efektywnie uelastycznia, oczyszcza i wzmacnia ciało oraz wspaniale odpręża i relaksuje umysł. Praktyka odpowiednia w zasadzie dla większości osób, z wyjątkiem osób z poważnymi problemami kręgosłupa i dużymi ograniczeniami ruchowymi. Początkującym zaleca się Vinyasę łagodną.
Sivananda Joga
Stworzona przez Swamiego Sivanandę, wybitnego hinduskiego jogina, humanistę i lekarza. W tej odmianie jogi szybko wprowadza się proste techniki oddechowe, medytacyjne i relaksacyjne. Klasyczna sesja Sivanandy jogi trwa 90 minut i prowadzona jest zawsze według tego samego schematu. To łagodna, regenerująca i bezpieczna praktyka, ale nie powinno się jej praktykować przy poważnych problemach z kręgosłupem, chyba że otrzyma się od nauczyciela indywidualne wskazówki.
Iyengar Joga
Ta odmiana jogi wywodzi się od słynnego nauczyciela B.K.S. Iyengara. W tej odmianie dużą wagę przykłada się do precyzji ustawień ciała w poszczególnych ćwiczeniach. Charakterystyczne jest też użycie przyrządów takich jak wałki, klocki, paski, krzesła, koce, liny i drabinki. Dzięki tym przyborom oraz naciskowi na poprawne ustawienia ciała, jest to joga odpowiednia na początek i dla osób z ograniczeniami zakresu ruchu, znakomita przy rehabilitacji i profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Poprawia elastyczność, wzmacnia ciało i układ kostny, wszechstronnie oddziałuje na polepszenie pracy narządów wewnętrznych. Często w ramach tej metody odpowiednio wyszkoleni nauczyciele prowadzą zajęcia jogi dla kręgosłupa.
W ramach podstawowych systemów jogi, a także obok nich, można spotkać praktyki wyspecjalizowane w uporaniu się z konkretnymi problemami.
Joga Hormonalna
Naturalna terapia przeznaczona dla kobiet powyżej 35. roku życia. Dzięki ćwiczeniom jogi, oddechowi, koncentracji i relaksacji, kobiety lepiej wchodzą w dojrzalszy okres życia, w którym produkcja estrogenu naturalnie się obniża.
Joga dla twarzy
Jest połączeniem technik czerpiących z jogi i ajurwedy. Cel? Przywrócenie skórze twarzy blasku, poprawienie krążenia krwi, rewitalizacja, eliminacja toksyn, wygładzenie i profilaktyka zmarszczek. Regularna praktyka poprawia napięcie i ukrwienie skóry twarzy, jest więc skuteczną profilaktyką przeciwko starzeniu.
Joga dla kręgosłupa w systemie Jogi w Życiu Codziennym
To program ćwiczeń przeciwko bólom pleców, opracowany na podstawie wieloletniej współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy autorem systemu Joga w życiu codziennym a zachodnimi lekarzami i fizjoterapeutami. Stopniowy system relaksacji, oddychania i ćwiczeń fizycznych jest pomocnym programem m.in. dla osób z bólami stawów i problemami z napięciami mięśniowymi.
Polecamy
Tysiące nagich osób na moście Story Bridge. „Wszyscy jesteśmy tacy sami”
Podróże w czasach Ozempiku. „Jeden z gości, na co dzień informatyk, pytał gospodarza, czy może poprzerzucać obornik”
Internauta porównał tenisistkę do krowy. Na odpowiedź nie czekał długo. „Nie masz nic lepszego do roboty…?” – zapytała
Piotr Gaca o tym, jak został mistrzem kobido. „W piątek złożyłem wypowiedzenie w banku, a w poniedziałek zaczął się nowy rozdział w moim życiu”
się ten artykuł?