Przejdź do treści

Skuteczny „lek” na zmęczenie, obrzęki i niedotlenienie mózgu. Joginka poleca prostą asanę, która postawi cię na nogi

Skuteczny "lek" na zmęczenie, obrzęki i niedotlenienie mózgu. Joginka poleca prostą asanę, która postawi cię na nogi
Skuteczny "lek" na zmęczenie, obrzęki i niedotlenienie mózgu. Joginka poleca prostą asanę, która postawi cię na nogi Franzi Meyer/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Znam skuteczny lek na zmęczenie, obrzęki i lepsze dotlenienie mózgu. Chcecie wiedzieć, co takiego biorę? Otóż zawsze gdy jestem wykończona, zmaltretowana, na ostatnich nogach, bez energii, biorę się za wykonanie jednej z najprostszych asan w jodze, która jest jednocześnie jedną z tych przynoszących organizmowi najwięcej korzyści. Sprawdźcie!

Viparita Karani – łagodna pozycja odwrócona z nogami na ścianie

Asana ta ma niezwykle korzystny wpływ na wyciszenie układu nerwowego, działa też regulująco na gospodarkę hormonalną organizmu, ale również jest nieoceniona z punktu widzenia sprawnego działania i polepszenia wydolności układu krążenia. Odwrócenie naturalnej siły grawitacji w tej pozycji powoduje odciążenie pracy układu żylnego nóg i niweluje obrzęki i uczucie ciężkości w tym obszarze.

Jednocześnie krew, przepływając obfitym strumieniem przez organy wewnętrzne: jelita, nerki, wątrobę, trzustkę, regeneruje je i pobudza do lepszej pracy metabolizm całego organizmu, docierając do serca, wykonuje zbawienny masaż tego organu i wreszcie poprawia ukrwienie i dotlenienie mózgu. Obfity dopływ krwi do płuc i głowy regeneruje organizm.

Pozycja ta wycisza, regeneruje i sprzyja procesom naprawczym organizmu. 15 minut dziennie w tej odwróconej asanie to gwarancja sił i dobrego samopoczucia.

Na poziomie fizycznym i mentalnym, przebywając kilka minut w tej asanie, można zaobserwować, jak normuje się praca organizmu, uspokaja i pogłębia oddech, znika uczucie rozedrgania, podenerwowania, napięcia czy rozbicia, wyrównuje się tętno. To są bardzo wyraźne odczucia, zwłaszcza gdy wykonujemy tę asanę po długim, męczącym lub stresującym dniu. Ulga, którą przynosi Viparita Karani, jest niemal natychmiastowa.

Jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania tej asany jest menstruacja, jednak niektórzy nauczyciele twierdzą, że może łagodzić bóle miesiączkowe. Ja uważam, że przy obfitej menstruacji lub w trakcie pierwszych dwóch dni okresu lepiej nie wykonywać tej pozycji.

Kobieta ćwiczy

Jak wykonać asanę Viparita Karani– instrukcja

  1. Usiądź prawym biodrem do ściany, połóż się na plecach i przekręć się tak, aby oprzeć nogi o ścianę pod kątem prostym. Jeśli odczuwasz zbyt intensywne rozciąganie tyłów nóg, odsuń się od ściany na wygodną odległość. Aby pogłębić korzyści płynące z wykonania asany, możesz podłożyć pod biodra wałek, kostkę lub zrolowany koc.
Viparita Karani – jak wykonać tę asanę /fot. Adobe Stock

Viparita Karani – jak wykonać tę asanę /fot. Adobe Stock

  1. Ramiona ułóż w wygodnej odległości od ciała, możesz je także przenieść za głowę, o ile to dla ciebie wygodne. Dobrym pomysłem jest położenie na oczy poduszeczki relaksacyjnej lub delikatne obwiązanie głowy bandażem elastycznym lub miękkim szalikiem, po to, by odciąć się od stymulacji zewnętrznej, dzięki czemu jeszcze pogłębisz relaks.
  2. Przebywaj w tej asanie od 5 do 15 minut zawsze, gdy potrzebujesz się szybko i efektywnie zregenerować.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: