Ćwiczenia z gumą na uda – jak ćwiczyć z mini bandem?
Ćwiczenia z gumą na uda i pośladki to jeden z najbardziej lubianych i wyszukiwanych przez kobiety tematów. Nie jest żadną tajemnicą, że najlepiej wykonywać je regularnie. Ogromną zaletą ćwiczeń na uda z gumą jest ich wysoka skuteczność, a także możliwość ich wykonywania w domowym zaciszu.
Zalety ćwiczeń z gumą na uda
Guma, czyli mini band to mały, niewinnie wyglądający sprzęt potrafi być prawdziwym „killerem” – o ile użyje się go tak, jak należy. Ćwiczenia z gumą na uda to doskonały wybór. Guma założona nad kolano lub nad kostkę przy rozciąganiu stawia dodatkowy opór, co sprawia, że zmusza mięsień do większego napięcia, a co za tym idzie do większej aktywacji tej grupy mięśniowej. Umówmy się – bez dodatkowego obciążenia mięśnie raczej nie będą rosnąć, ale za to z pewnością poprawi się ich jędrność. Ogromnym plusem jest to, że dzięki gumom następuje wspomniana już aktywacja tych mięśni, które zwykle przez siedzący tryb życia są zbyt słabe, co z kolei prowadzi do szeregu niezdrowych kompensacji w ciele.
Możesz ćwiczyć bez żadnego sprzętu, ale znacznie lepiej, gdy wykonywać będziesz te same ćwiczenia na uda z gumą. Mini band zwiększa efektywność ćwiczeń, czyniąc zwyczajny domowy trening bardziej skutecznym. Dzięki temu poświęcając tyle samo czasu na ćwiczenia, pracujesz znacznie ciężej.
Odwodzenie nogi w bok – najprostsze ćwiczenie na uda z gumą
Ustaw się w pozycji stojącej i załóż gumę mini band na kostki. Im mocniejsza, tym większa praca. Następnie zacznij odwodzić jedną nogę do boku, za każdym razem zatrzymując się na dwie sekundy w „górnej” pozycji. Ćwiczenie powtórz 15 razy na każdą nogę i wykonaj od 3 do 5 takich serii, a następnie przejdź do kolejnego ćwiczenia.
Lift w tył – proste ćwiczenie z gumą na uda
Guma pozostaje w tym samym miejscu, czyli na wysokości stawu skokowego. Następnie napinając pośladek, unieś nogę w tył. Ponownie pamiętaj o napięciu mięśni i chwilowym zatrzymaniu ruchu w górze. Ćwiczenie powtórz 15 razy na każdą nogę i wykonaj od 3 do 5 takich serii, a następnie przejdź do kolejnego ćwiczenia.
Unoszenie ugiętej nogi z gumą
Pozostań w pozycji stojącej. Jedną stronę gumy zahacz o podbicie lewej stopy, a prawą nadepnij na jej drugi koniec. Następnie z wydechem i napięciem mięśni unieś lewą stopę w górę (noga jest ugięta w kolanie). Postaraj się mocno rozciągnąć gumę prowadząc kolano wysoko. Również to ćwiczenie powtórz 15 razy na każdą nogę i wykonaj od 3 do 5 serii, a następnie przejdź do kolejnego ćwiczenia.
Odwodzenie ugiętej nogi w bok
Ustaw się w klęku podpartym i załóż gumę nad kolana. Następnie napinając mięśnie brzucha, a następnie mięśnie pośladków, odwiedź ugiętą nogę w bok. Znów na moment zatrzymaj ruch w górze, starając się stabilizować pozycję i jak najmniej rotować miednicę.
Powtórz 15 razy na każdą nogę i wykonaj od 3 do 5 takich serii, a następnie przejdź do kolejnego ćwiczenia.
Odwodzenie ugiętej nogi w górę
Również wykonuj je w klęku podpartym. Tym razem jednak unieś w górę ugiętą nogę (stopa jest na tzw. flexie). Ćwiczenie powtórz 15 razy na każdą nogę i wykonaj od 3 do 5 serii, a następnie przejdź do kolejnego ćwiczenia.
Przysiady z gumą nad kolanami
Załóż gumę nad kolano. Następnie rozciągając gumę kolanami, zejdź w pozycję przysiadu. Plecy są proste – nie pochylaj się do przodu. Wykonaj 15 powtórzeń w 3-5 seriach.
Polecamy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
„Często osoby z wadami wymowy wycofują się z życia społecznego. To bardzo poruszające historie”. Kamil Kijonka o terapii logopedycznej osób dorosłych
Ile wspólnego ze strzyżonymi włosami ma torbiel włosowa?
„Kiedy poczułam się gorzej, usłyszałam, że jestem najsłabszym ogniwem i nie powinnam tu pracować”. Zatrudniły się w sieciówkach, dziś tego żałują
się ten artykuł?