Przejdź do treści

Biologiczna Bzdura Roku 2020 – znamy dziesiątkę nominowanych

Biologiczna Bzdura Roku 2020 – znamy dziesiątkę nominowanych/ zdj. Jarosław Antoniak,Paweł Wrzecion, Andras Szilagyi/MW Media
Biologiczna Bzdura Roku 2020 – znamy dziesiątkę nominowanych/ zdj. Jarosław Antoniak,Paweł Wrzecion, Andras Szilagyi/MW Media
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choć zostało nam jeszcze kilka dni do oficjalnego zamknięcia tego nieszczęsnego, covidowego roku, poznaliśmy już ścisłą dziesiątkę najbardziej absurdalnych wypowiedzi sławnych osób w tematach związanych z biologią, zdrowiem, szeroko pojętymi naukami przyrodniczymi. W tym roku rywalizacja jest zaciekła. Być może bardziej zaciekła niż w latach ubiegłych, bo pandemia zaowocowała wysypem teorii spiskowych.

Biologiczna Bzdura Roku 2020: kto dostanie Alternatywną Ziębę?

O wygraną – symboliczną statuetkę Alternatywnej Zięby zawalczy w tym roku Anna Lewandowska, a w szranki z nią staną takie gwiazdy jak: Magda Gessler czy Edyta Górniak. Zresztą nie ma sensu opowiadać – oto dziesiątka najbardziej „błyskotliwych” wypowiedzi w 2020 r.:

  1. Magda Gessler – kucharka, celebrytka, biznesmenka

„W 1919 roku, kiedy epidemia grypy zabiła 40 milionów ludzi na świecie, w USA był lekarz, który odwiedzał farmerów, aby im pomagać. Wielu z nich niestety zaraziło się chorobą i umarło. Ale gdy ten lekarz zaszedł do domu jednego z nich, ku jego zaskoczeniu cała rodzina była zdrowa.

Okazało się, że jego żona umieściła nieobraną cebulę w różnych pokojach w domu. Galen nie mógł uwierzyć w to, co usłyszał i poprosił o obejrzenie jednej z cebul, pod mikroskopem. W rezultacie odkrył, że wirusy grypy są przyklejone do cebuli, i to uratowało tę rodzinę…”.

  1. Anna Lewandowska – celebrytka

Na przeziębienie okład ze smalca [gęsiego]. Jest skuteczny na kaszel i przeziębienie.

  1. Ilona Wrońska – aktorka

„Nie wszystkie guzy trzeba wycinać, bo da się je obkurczać lub zwapniać, np. homeopatią”.

  1. Edyta Górniak – piosenkarka

„Jedni lekarze powiedzą, że maseczki chronią przed wszystkim, a drudzy, co te maseczki faktycznie robią, co to znaczy wdychać z powrotem CO2, który wydychamy. Wdychamy tlen, wydychamy CO2 i powinniśmy wdychać z powrotem tlen, a nie ten sam CO2, czyli wdychać własne spaliny”.

  1. Jacek Wilk – polityk Konfederacji

„Nawet w 80-90 % wyniki testów RT-PCR [na koronawirusa] są błędne”.

  1. Kaja Godek – aktywistka

„Nie ma czegoś takiego jak orientacja [seksualna]”.

  1. Marcin Rola – publicysta

„Na wirusy nie da się robić szczepionek”.

  1. Joanna Scheurnig-Wielgus – polityczka Lewicy

„W momencie kiedy płodowi zaczyna bić serce, możemy mówić o życiu”.

  1. Viola Kołakowska – celebrytka

„Doskonale wiemy, że nie ma żadnej pandemii”.

  1. Katarzyna Lewsko (Pepsi Eliot) – biznesmenka, blogerka

„Zakażenie jakimkolwiek koronawirusem, a nawet zwykłe przeziębienie, to zaburzenie równowagi lub rezerwy alkalicznej”.

Macie już swoich faworytów? Kto waszym zdaniem palnął największą głupotę w tym roku? I najważniejsze – czy „złote usta” 2020 pobiją Ewę Kopacz, która w ubiegłym roku zostawiła w tyle konkurencję wypowiedzią o dinozaurach, w które w dawnych czasach ludzie „rzucali kamieniami”?

Magda Gessler / Instagram

Na czym polega plebiscyt „Biologiczna Bzdura Roku”?

Plebiscyt „Biologiczna Bzdura Roku” jest tworzony co roku przez Łukasza Sakowskiego, autora popularnonaukowego bloga „To tylko teoria”. Zestawienie – jak tłumaczy Sakowski – „polega na wyborze absurdalnych wypowiedzi, ewidentnie niezgodnych ze współczesną wiedzą naukową (…). Cytowane zdania są autentyczne, wypowiedziane lub napisane przez osoby publiczne – np. polityków, celebrytów, publicystów”.

Nominowane wypowiedzi są poddane powszechnemu głosowaniu, które zwykle kończy się w pierwszej połowie stycznia. Autor zwycięskiej wypowiedzi otrzymuje symboliczną statuetkę Alternatywnej Zięby.

„BBR nie ma na celu wyśmiewania ani tym bardziej hejtowania nominowanych osób, lecz zwrócenie uwagi na rozpowszechnianie przez nie błędnych czy fałszywych informacji, poglądów i koncepcji z zakresu szeroko pojętych nauk przyrodniczych: od biofizyki po psychologię” – wyjaśnia Łukasz Sakowski.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: