3 min.
Zapominasz? To znak, że z twoim mózgiem wszystko jest w porządku

Zapominasz? To znak, że z twoim mózgiem wszystko jest w porządku Pexels.com
Najnowsze
06.03.2021
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
06.03.2021
Anita Włodarczyk ma własną Barbie. Pierwsza na świecie lalka młociarka
06.03.2021
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje
06.03.2021
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
06.03.2021
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?
„A pamiętasz, jak miesiąc temu…?”. Oczywiście, że nie. Palisz buraka, bo okazuje się, że to, o czym zapomniałaś, było dla drugiej osoby ważne. W końcu zaczynasz się zastanawiać, czy z twoją pamięcią wszystko jest w porządku… Tak, lepiej być nie może!
Przez wiele lat zapominalstwo traktowane było jako swego rodzaju dysfunkcja. Wychodzisz do sklepu po pięć rzeczy i nigdy nie kończy się to pełnym sukcesem? Masz problem z przypomnieniem sobie, o co zaczęła się ta siarczysta awantura dwa dni temu? To znak, że twój mózg pracuje jak należy.
Spis treści
Dlaczego zapominasz?
Okazuje się, że głównym zadaniem pamięci nie jest zapisywanie. Gdybyśmy pamiętali wszystkie szczegóły i przeszłe wydarzenia, nasze życie stałoby się nie do zniesienia. Jak spośród miliardów mikroinformacji wyłuskać te najważniejsze? Nasze mózgi zmieniłyby się w skrzynkę mailową bez opcji wyszukaj, oznacz jako ważne i uznaj za spam. Zupełny paraliż. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto doszli do wniosku, że równie ważnym zadaniem naszej pamięci jest zapominanie. Dlaczego?
Zapominanie pomaga w podejmowaniu mądrych decyzji
Dzięki tej funkcjonalności jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia i łatwiej przystosowujemy się do zmieniającego się świata. Nie przechowujemy starych, dawno przeterminowanych informacji, które w żaden sposób nie odnoszą się do nowej rzeczywistości. Gdyby było inaczej, w naszych umysłach powstawałby konflikt między informacją przeterminowaną a nową. To utrudniałoby podejmowanie właściwej, inteligentnej decyzji.
Z drugiej strony mechanizm zapominania pomaga selekcjonować informacje, odzierać je z niepotrzebnych szczegółów, łączyć w grupy i uogólniać. To zaawansowana funkcja, która pomaga nam wyciągać wnioski i skutecznie przewidywać.
Zapominanie jest zdrowe
W naszych mózgach działają specjalne mechanizmy, które niszczą pamięć. Jeden z nich osłabia połączenia między neuronami, w których zapisane są wspomnienia. Drugi tworzy nowe neurony z komórek macierzystych w hipokampie (ośrodku odpowiedzialnym za pamięć). Dzięki temu układ neuronów i przepływ informacji dynamicznie się zmieniają, a dostęp do informacji z przeszłości jest utrudniony. To może tłumaczyć, dlaczego dzieci, u których proces tworzenia się nowych komórek jest przyspieszony, tak często zapominają.
Kiedy następnym razem coś wyleci ci z głowy, pomyśl sobie, że to sprawka ewolucji. Zapominasz dla zdrowia psychicznego i dlatego, żeby skuteczniej poruszać się w świecie. Więc zamiast podziwiać jednostki o nadludzkiej pamięci, doceń swojego partnera, który znowu ze sklepu wrócił bez… chleba.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Zobacz także

Pandemia pogłębiła problemy osób z zaburzeniami odżywiania. Niepokojące wyniki badań komentuje psychodietetyczka

Slut-shaming w programie „Love Island”. Maja Staśko: to zawstydzanie kobiet i ograniczanie ich seksualności

Editing friends, czyli porządki wśród znajomych. „Warto co jakiś czas przejrzeć spis swoich kontaktów” – radzi psycholog dr Joanna Heidtman
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

06.03.2021
Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami

04.03.2021
Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

03.03.2021
Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

02.03.2021