Przejdź do treści

Część 5: Eksperymenty z używkami

Część 5: Eksperymenty z używkami
Ilustracja: Aleksandra Niepsuj | www.aleksandraniepsuj.blogspot.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
1 na 3 osoby twierdzi, że powrót do biura negatywnie wpłynął na jej zdrowie psychiczne
1 na 3 osoby twierdzi, że powrót do biura negatywnie wpłynął na jej zdrowie psychiczne
Patricia Kazadi ofiarą body shamingu
Patricia Kazadi ofiarą body shamingu. „Nie chciało mi się żyć. I taką próbę podjęłam”
Dominika Gwit
Dominika Gwit-Dunaszewska: w związku z tym, że jestem gruba, mam się zamknąć w domu?
„Nie jestem nikomu winna wyglądu” – mówi Maja Staśko, wyjaśniając zjawisko przemocy psychicznej w sieci
Jak będzie wyglądał powrót do szkół od września?
Jak będzie wyglądał powrót do szkół od września? Oto nowe rządowe wytyczne

Nie oszukujmy się – czas dojrzewania to czas pierwszych doświadczeń nie tylko z alkoholem, ale też wszelkimi innymi substancjami zmieniającymi świadomość. Dobrze, by dorośli, zamiast skupiać się na kontroli, potrafili o tym ze swoimi dziećmi po prostu porozmawiać.

Wielu rodziców jednak jest na to kompletnie nieprzygotowanych – reagują nieadekwatnie do zagrożenia, czasem z dziką furią z powodu wypitego piwa albo znalezienia jednego jointa. A to zwykle odnosi skutek akurat odwrotny do oczekiwanego.

Rodzice na co dzień interesujący się tym, co robi ich syn lub córka, nie powinni mieć problemów z wyłapaniem niepokojących sygnałów świadczących o tym, że pojawia się problem z używkami. I co ważne: nie chodzi tu o kontrolowanie źrenic dziecka i przeszukiwanie jego rzeczy. Chodzi o zmiany w jego zachowaniu, które dla zaangażowanego rodzica są widoczne jak na dłoni. Co wtedy zrobić? Dr Małgorzata Michel z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego radzi, by – gdy podejrzewamy nastolatka o eksperymenty z narkotykami – od razu zdemaskować taką sytuację. Nie prowadzić śledztwa, nie starać się złapać za rękę. Powiedzieć wprost: wiem, co robisz. Absolutną podstawą jest wtedy rozmowa. Na nią po prostu nie można nie mieć czasu. Zwłaszcza że, choć ciężko w to uwierzyć, wiecznie zapracowani rodzice coraz częściej nie potrafią dostrzec, że obok nich żyje całkowicie uzależniony młody człowiek.

Od apteki do dilera

Część 5: Eksperymenty z używkami

Używki – tak jak wszystko – podlegają swoistym modom. To, co „brało się” kilka lat temu, dziś może być kompletnie passé. Niektóre zmiany są podyktowane sankcjami prawnymi – gwałtowna popularność rozmaitych dopalaczy zakończyła się równie szybko zamknięciem większości oferujących je sklepów. Ale warto być czujnym, bo młodzi ludzie potrafią znaleźć prawdziwy „odlot” tam, gdzie dorosłym nie przyszłoby do głowy go szukać…

Ostatnio wśród nastolatków dużą popularnością cieszy się… środek na kaszel. Kosztuje kilka złotych, jest dostępny bez recepty i całkowicie legalny. Szczególnie modny jest wśród gimnazjalistów. Dopuszczalna dawka dla dorosłych wynosi kilka tabletek, a młodzi ludzie połykają nawet kilka razy więcej, popijając często alkoholem. Efekt to pobudzenie, euforia, czasem lekkie halucynacje. Kłopoty mogą pojawić się przy zejściu – gdy tabletki przestają działać. Bywa, że dochodzi wtedy nawet do zapaści.

O ile stosunkowo łatwo stwierdzić, że dziecko miało kontakt z alkoholem, o tyle zdecydowanie trudniej jest w przypadku narkotyków. Generalna zasada mówi o tym, że uwagę rodziców powinno zwrócić nienaturalne zachowanie nastolatka, takie jak na przykład trudne do wytłumaczenia nagłe pobudzenie, funkcjonowanie bez snu przez dłuższy czas, brak apetytu. Może to być bowiem efekt zażywaniu ekstazy lub amfetaminy. Heroina powoduje zwykle widoczne spowolnienie ruchów, stan odurzenia bliski apatii, nadmierne pocenie. Kokaina wprowadza w krótkotrwały stan euforii, rozszerza źrenice, powoduje czasem lekkie dreszcze i obniża temperaturę ciała. Popularna marihuana oraz haszysz zwiększają apetyt, rozszerzają źrenice, ich spożycie może skutkować nieuzasadnioną wesołością, ale substancje te mogą też zadziałać w drugą stronę i wywołać stany lękowe. Na „wytropieniu” przyczyny zmiany zachowania sprawa się jednak nie kończy. Zadanie rodziców dopiero się rozpoczyna.

Obserwuj, nie śledź

Część 5: Eksperymenty z używkami

Rodzice powinni być świadomi, że niemal każdy z wymienionych objawów może być wywołany inną przyczyną niż narkotyki, dlatego tak ważne jest, by nie działać pod wpływem emocji. Gdy w grę wchodzą substancje psychoaktywne, zwykle objawom fizycznym towarzyszą inne symptomy, na przykład młody człowiek wykazuje zwiększone zainteresowanie tematem narkotyków albo wchodzi nagle w zupełnie nowy krąg znajomych i niechętnie zapatruje się na to, by rodzice ich poznali. Bywa też, że młody człowiek zaczyna coraz więcej czasu spędzać poza domem, bez uprzedzenia nie wraca na noc do domu i nie odbiera przy tym telefonu. Choć nie musi to od razu oznaczać, że dziecko w tym czasie wpada w szpony tego czy innego nałogu (czasem takie zachowanie może być efektem kłótni z rodzicami albo złamanego serca) – warto zachować czujność i obserwować.

Dr Małgorzata Michel radzi po tego rodzaju incydentach stworzyć swego rodzaju kontrakt między dorosłym a nastolatkiem. Dobrze jest ustalić zasady, na jakie godzą się obie strony – na przykład zgoda na to, by dziecko czasem zostało dłużej poza domem, ale pod warunkiem, że zawsze odbierze telefon od rodzica. Dobrze jest też uzgodnić konsekwencje złamania tych zasad, aby to było jasne dla obu stron.

Pogadajmy

Część 5: Eksperymenty z używkami

Psycholodzy podkreślają, że jeżeli stworzymy dziecku atmosferę bezpieczeństwa i akceptacji w domu, to tak jakbyśmy wysyłali młodemu człowiekowi nieustannie sygnał: „z każdym problemem możesz do mnie przyjść, również gdy chodzi o alkohol czy narkotyki”. Wielu młodych ludzi obawia się reakcji ze strony rodziców i dlatego prędzej przyzna się do eksperymentów z narkotykami rówieśnikom niż własnemu ojcu lub matce.

Może być tak, że rodzicom, pomimo prób, nie udaje się porozumieć ze swoim dojrzewającym dzieckiem, co więcej, obawiają się, że grozi mu uzależnienie od tej czy innej substancji. Wówczas dobrze zgłosić się do psychologa, terapeuty od uzależnień czy choćby pedagoga szkolnego.

Ale zanim zaczniemy szukać pomocy u specjalisty, warto jednak pamiętać, że w większości przypadków są to tylko eksperymenty i wówczas w zupełności wystarczy rozmowa, z naciskiem na uświadomienie młodemu człowiekowi, jakie mogą być konsekwencje nadużywania alkoholu czy narkotyków. Okazjonalne piwo czy nawet „ joint” nie musi być od razu powodem do wszczynania alarmu i wysyłania dziecka na terapię. Statystyki pokazują, że większość nastolatków ma lub za chwilę będzie miała tego typu doświadczenia za sobą. I zdecydowanej większości udaje się z tego powodu nie popaść w żadne uzależnienie. A najlepszymi tego przykładami są często… sami rodzice.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Psycholożka Małgorzata Pawlińska

„Dziś wrażliwość kojarzy się ze słabością. Tymczasem dawniej u boku dobrego władcy często stał wysoko wrażliwy doradca” – mówi Małgorzata Pawlińska

Wykreśl ze swojego słownika wyrażenie "Uśmiechnij się". "Uśmiech nie jest lekiem na smutki i nie leczy z depresji"

Wykreśl ze swojego słownika zdanie „Uśmiechnij się”. „Uśmiech nie jest lekiem na smutki i nie leczy z depresji”

Agata Dorożuk, psycholożka i psychoterapeutka

„Granica między żartem a bierną agresją jest bardzo cienka” – ostrzega Agata Dorożuk, psycholożka i psychoterapeutka

„Leniwe i niepokorne żony są pożądane w dzisiejszych czasach. To one przebiją sufity dla naszych córek” – uważa Małgorzata Gilmajster, psycholożka i mediatorka

Urszula Dąbrowska/ fot. M. Dąbrowski)

„Największy lęk pandemii? To, że się skończy”. Jak introwertycy wracają do życia po izolacji?

Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni

„Konsekwencje pracoholizmu to wyczerpanie fizyczne i emocjonalne”. Kiedy za bardzo kochasz swoją pracę?

„Chłopaki nie płaczą”? Wyjaśniamy, dlaczego już nikt nigdy nie powinien tak mówić

Nie wypada? A właśnie że wypada!

Dlaczego poniedziałki są takie ciężkie? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak

Dlaczego poniedziałki są takie ciężkie? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak

Kobieta siedzi na pomoście

Warsztaty milczenia. Kasia Bem tłumaczy, jak działa potęga ciszy

Rozmawiasz? Nie przerywaj, nie kończ czyjejś myśli i nie mów za innych

Dorota Proba: Często tworzymy sobie nieprawdziwy obraz tego, kim jesteśmy, kim jest nasz partner i jaką parą jesteśmy. Te pytania potrafią nas wybić z ugruntowanego przekonania

Racjonalna ignorancja – czym jest? Kto to jest ignorant?

Oto zdania, które skutecznie demotywują. Kiedy padają, z dyskusji robi się klasyczna „pyskusja”

Dziewczyna przed komputerem

Myślami ciągle w pracy? O tym jak nie popaść w uzależnienie, porozmawialiśmy z psychologiem Pawłem Dukaczewskim

Heroizm – definicja, psychologia. Co to jest?

Krytyk w tobie. Pozornie chce dla ciebie jak najlepiej, ale wcale nie jest twoim sprzymierzeńcem

Kobieta

Jak zmienić sposób, w jaki patrzymy na życie? Kasia Bem podaje klucz do szczęścia

Kobieta patrzy w górę

Zwalcz negatywne przekonania! Wyjdzie ci to na zdrowie!

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

Wiosna jest cudowna i męcząca

Wiosna jest cudowna i męcząca. Sprawdź, co zrobić, by wiosenny paradoks nie stał się powodem frustracji

Kobieta z aparatem

Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?