Przejdź do treści

6 Weidera – co to jest, efekty, opinie. Czy A6W działa na wszystkich?

6 Weidera - A6W
Aerobiczna 6 Weidera
Podoba Ci
się ten artykuł?

6 Weidera, w skrócie A6W, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród osób aktywnych, lecz również tych, którzy sportowcami nie są, ale chcą wreszcie coś zrobić ze swoją „oponką”. Dowiedz się, czy szóstka Weidera jest ćwiczeniem dla każdego, jakie daje efekty i czy na pewno warto ćwiczyć brzuszki w ten sposób.  

 

6 Weidera opracował Joe Weider – jeden z pionierów kulturystyki i założyciel wielu popularnych magazynów poświęconych fitnessowi i kulturystyce. Mimo że sława A6W nie wzięła się znikąd, mało kto jest w stanie ukończyć cały program, który trwa aż 6 tygodni. Aż – bo każdego dnia poprzeczka stale się podnosi.

6 Weidera – technika i harmonogram ćwiczeń

Aerobiczna 6 Weidera to ćwiczenia na płaski brzuch. Składa się z 6 ćwiczeń wykonywanych jedno po drugim bez żadnych przerw. Powinno się je wykonywać na twardym podłożu, a kluczowym elementem jest zatrzymanie każdego ruchu na 3 sekundy.

Kiedy zaczynasz A6W, masz do wykonania 1 serię, czyli robisz 6 ćwiczeń, każde po 6 powtórzeń. Za kilka dni czekają na ciebie już 3 serie wraz ze zwiększającą się liczbą powtórzeń każdego ćwiczenia: 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, aż wreszcie przy 6. tygodniu – 3 serie po 6 ćwiczeń (każde ćwiczenie po 24 powtórzenia). Finalnie – pod koniec programu wykonujesz 432 brzuszki.

Między seriami zaleca się zrobienie 3-minutowej przerwy. Być może dla sportowców to żaden wyczyn, ale dla laika – istny koszmar! Zwłaszcza że końcowe etapy oznaczają dobre 30 minut ćwiczeń (pamiętając, że każdy ruch ma trwać 3 sekundy). Cykl w szóstce Weidera jest dość monotonny, ale co z tego, jeśli w rezultacie mamy dorobić się six packa!

  Dzień Seria Powtórzenia
 1 1 6
 2 i 3 2 6
 4–6 3 6
 7–10 3 8
 11–14 3 10
 15–18 3 12
 19–22 3 14
 23–26 3 16
 27–30 3 18
 31-34 3 20
 35-38 3 22
 39-42 3 24

 

Jak dobrze... robić brzuszki

6 Weidera – zalety

Regularne wykonywanie szóstki Weidera na brzuch pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty.

  • Nie są to typowe ćwiczenia na brzuszek, ponieważ nacisk położony jest w tym przypadku nie na obciążenie mięśni, a na powtarzalność wykonywanych ruchów.
  • Duża zaleta 6 Weidera to kompleksowość treningu – ćwiczenia angażują nie tylko brzuch, ale też ręce i nogi, dzięki czemu spalamy tkankę tłuszczową.
  • Ogromnym plusem jest też to, że program szóstka Weidera jest szeroko dostępny – filmiki instruktażowe z łatwością można znaleźć w sieci.

6 Weidera – efekty

Upierasz się, żeby wytrwać? Świetnie! Jeśli nie masz problemu z nadwyżką tkanki tłuszczowej w organizmie, efekty pojawią się na pewno w postaci płaskiego i umięśnionego brzucha, wyrzeźbieniu ulegną mięśnie proste, a ponadto ciało uzyska bodziec treningowy. Jeśli jednak twoim głównym problemem jest tłuszczyk w okolicy brzucha, nie nastawiaj się na sukces.

Same brzuszki (naprawdę NIGDY) nie sprawią, że po 6 tygodniach na twoim brzuchu pojawi się kaloryfer. Ukończona 6 Weidera wprawdzie wzmocni mięśnie, a regularne ćwiczenia mogą zredukować do pewnego stopnia obwód w pasie, ale cudów nie będzie! Same ćwiczenia na brzuszek nie wystarczą. Nawet tak wymagający program jak 6 Weidera bez zmiany diety i dołożenia do planów treningowych ćwiczeń kardio nie jest w stanie pomóc.

 Systematyczny trening będzie jednak wzmacniać stopniowo mięśnie, a pierwsze efekty widoczne będą już po kilku dniach, co wzmacniać będzie utrzymujące się wysokie napięcie mięśniowe.

6 Weidera – przeciwwskazania

A6W jest skuteczna tylko wtedy, kiedy ćwiczenia wykonujemy prawidłowo pod względem technicznym. Nie jest to łatwe, bo w każdym ćwiczeniu odcinek lędźwiowy powinien być „przyklejony” do podłogi, ręce ułożone szeroko, a broda skierowana do sufitu. Ci, którzy mają słabsze mięśnie brzucha lub nie wiedzą, jak prawidłowo wykonywać brzuszki, prawdopodobnie będą obciążali kręgosłup i mięśnie szyi.

Warto jednak podkreślić, że całkowitym przeciwskazaniem dla wykonywania A6W jest ciąża oraz schorzenia kręgosłupa. Każde ćwiczenie w A6W opiera się na podobnym schemacie unoszenie nóg i tułowia jednocześnie. To bardzo mocno obciąża odcinek lędźwiowy i wiele osób skarży się na ból kręgosłupa i bóle stawów, co z pewnością utrudnia pracę z mięśniami brzucha. Ubocznym efektem 6 Weidera może być również przepuklina brzuszna i nadwyrężenie mięśni spowodowane przetrenowaniem.

Aerobiczna 6 Weidera – opinie są różne, wyrób ją sama!

Jeśli trenujesz regularnie, masz wystarczająco dużo samozaparcia i siły – spróbuj! Efekty A6W są zauważalne, bo program obejmuje ćwiczenia, które angażują różne partie mięśni brzucha (choć brakuje tu ćwiczenia angażującego intensywniej skośne mięśnie brzucha).

Początkującym radzę jednak zacząć od mniej wymagających programów. Inne zestawy wykonywane systematycznie w połączeniu z odpowiednią dietą oraz ćwiczeniami kardio dadzą podobny efekt. Niezależnie od tego, jaki program treningowy wybierzesz, zobacz koniecznie, jak dobrze robić brzuszki – ta wiedza przyda się zawsze!

 

Artykuł rozbudowany przez Zuzannę Kowalewską

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?