Przejdź do treści

Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”

Uczennice stoją w sali gimnastycznej
Anna Wiatrowska o zawstydzaniu uczennic za ubiór: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców'”/ Pexels, fot. Cottonbro
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja

„Polskie szkoły w sposób systemowy zawstydzają dziewczynki i osoby niewpisujące się w cisheteronormę i to z tym należy walczyć. Przestańmy usprawiedliwiać seksizm i queerfobię, 'kulturą’ i 'przyzwoitością’” – pisze na swoim profilu na Instagramie @queerowyfeminizm Anna Wiatrowska. I apeluje, by pozwolić ubierać się młodzieży do szkoły tak, jak chce. 

Obsesja polskich szkół na punkcie ubioru uczennic

„Polska szkoła ma obsesję na punkcie tego, jak wyglądają dziewczynki (i nie tylko)”

Tymi słowami rozpoczyna swój najnowszy wpis Anna Wiatrowska, edukatorka antydyskryminacyjna i autorka profilu na Instagramie @queerowyfeminizm. I podkreśla, że przemocowe zachowania w polskich szkołach wobec uczennic i uczniów argumentuje się tym, że „szkoła to instytucja i trzeba w niej jakoś wyglądać”.

„Można osoby wyśmiewać i krępować w imię tego, że 'w szkole trzeba jakoś wyglądać’? – pyta.

Wiatrowska dodaje, że wiele rzeczy wpisuje się na listę tych, które 'kuszą’ i 'prowokują’ według polskiej szkoły. Są to m.in. „duże kolczyki, naszyjnik, pomalowane włosy czy paznokcie, top na ramiączkach, chusta we włosach, szminka na ustach, szorty przed kolano, piercing na twarzy”. Zaznacza również, że – choć w większym stopniu dotyczy to dziewczynek – dotyka również chłopców i wszystkich uczniów, którzy w jakiś sposób wyrażają kobiecość lub naginają cisheteronormatywne normy.

„Istnieje ogromne przyzwolenie na to, aby w taki sposób traktować osoby uczniowskie: poniżać, wyśmiewać, komentować ubiór i wygląd, dawać krępujące rozkazy, zawstydzać. Najczęściej jest to robione w taki sposób, że słyszą to inne osoby, a nierzadko zdarza się, że słyszy cała klasa” – tłumaczy.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Dzieci

„Zapraszam na środek, klasa niech powie, czy to dobry ubiór do szkoły”

Jak wygląda systemowe zawstydzanie w polskich szkołach? Edukatorka wymienia:

  • „Podnieś ręce, zobaczymy, czy ci brzuch będzie widać”,
  • „Zapraszam na środek, klasa niech powie, czy to na pewno dobry ubiór do szkoły”,
  • „Szkoła to nie rewia mody”,
  • Debatowanie z innymi nauczycielami_kami czy dany strój jest „odpowiedni”,
  • Wypraszanie z lekcji, bo ktoś ma pomalowane kreski na oczach, zrobione paznokcie czy ubiór, który nie podoba się osobie prowadzącej lekcje,
  • Wysyłanie do szkolnego pedagoga/pedagożki lub psychologa/psycholożki w celu zmycia paznokci czy makijażu.

Wiatrowska w swoim wpisie podaje również przykłady nieodpowiedniego zachowania nauczycielek w stosunku do uczennic, o czym opowiedziały jej młode dziewczyny. Cytuje historię, kiedy uczennica latem ubrana w bluzkę z wyciętymi plecami usłyszała komentarz, że właśnie przez taki ubiór kobiety są gwałcone.

„Takie nadzorowanie ekspresji kobiecości ze strony nauczycielek, jest jak strzelanie do swojej bramki: im też się przecież obrywa za to, jak wyglądają, one też słyszą seksistowskie żarty i zaczepki, trąbią za nimi na ulicy. Albo właśnie odwrotnie: ze względu na to, jak wyglądają, nie są brane pod uwagę” – tłumaczy.

Jak zaznacza edukatorka, takie zachowanie jest zjawiskiem systemowym, które jest efektem patriarchatu i cisheteronormy.

„Większość osób albo ma takie doświadczenia bezpośrednio, albo było świadkiem/świadkinią takich zachowań wobec innych osób. Zdarza się, że reguły dotyczące ubioru są wpisane do regulaminu szkolnego, plakaty z przekreślonymi topami na ramiączkach wiszą na korytarzu, czy ochroniarze sprawdzają, jak to wygląda przy wejściu do szkoły. To nie są odosobnione przypadki” -wymienia.

W imię przyzwoitości i kultury

Wiatrowska podaje również opis rygorystycznych zakazów panujących w jednym gimnazjum, o których napisała jej obserwatorka. Jak czytamy, przy wejściu do szkoły stał ochroniarz, który według zaleceń dyrektora sprawdzał, czy dziewczęta i chłopcy są odpowiednio ubrani. Uczennice przy wejściu musiały ściągać zbyt długie kolczyki, a uczniowie noszący bluzy i koszulki z okładkami płyt zespołów metalowych musieli przebierać się, ponieważ według zarządzającego szkołą, ubrania te miały wydźwięk satanistyczny.

„Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców”. Tylko czy zapraszanie kogoś na środek klasy w celu skomentowania tego, jak ktoś wygląda, ma szansę mieć jakikolwiek pozytywny wpływ?” – pyta.

Wskazuje również przykład uczennicy, która jako jedyna została skrytykowana za ubiór przez nauczycielkę na forum klasy i zmuszona do okrycia się w upalny dzień, ponieważ miała większy biust od swoich klasowych koleżanek. „Poczułam się okropnie i przez resztę lekcji siedziałam w swetrze” – napisała młoda dziewczyna.

To niebywałe, że zdaje się taka banalna rzecz, jak po prostu ubieranie się tak, jak młodzieży się akurat podoba, zyskuje rangę tak intensywnej dyskusji. Ten obszar porusza wyobraźnie i nierzadko pojawiają się katastrofalne wizje na temat tego, jak wyglądałaby szkoła, gdyby jednak trochę odpuścić kwestie wyglądu – 'teraz wszyscy będą chodzić do szkoły jak na plażę'” – wskazuje.

„Niech dziewczynki noszą, co chcą. Czy to naprawdę aż tak radykalne stwierdzenie?” – pyta Wiatrowska. I podkreśla, że niestety nie istnieją mechanizmy, które korygowałyby powyższe zachowania kadry nauczycielskiej.

„Mówienie o tym, że szkoła to instytucja i trzeba w niej jakoś wyglądać (co to znaczy?), czy że mundurki to najlepsze rozwiązanie, pomija sedno problemu – polskie szkoły w sposób systemowy zawstydzają dziewczynki i osoby niewpisujące się w cisheteronormę i to z tym należy walczyć. Przestańmy usprawiedliwiać seksizm i queerfobię, 'kulturą’ i 'przyzwoitością’” – podsumowuje.

Querowy feminizm

Queerowy feminizm to profil prowadzony przez Annę Wiatrowską – edukatorkę antydyskryminacyjną, a wkrótce absolwentkę psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Skupia się na nim na edukacji antydyskryminacyjnej, którą zajmuje się już od 7 lat – najpierw w Niemczech, teraz w Polsce. Jest też autorką e-booka „Ja + przywileje”.

Jej profil na Instagramie @queerowyfeminizm obserwuje 107 tys. osób.

Spotkałaś/eś się w szkole z zawstydzaniem przez nauczycieli za ubiór?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce "prezydentką"?

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce „prezydentką”?

„Znaki są językiem i ważne jest, aby nikogo nie wykluczały”. Izraelskie oznakowania przejdą metamorfozę

„Menopauza jest elementem życia kobiety. I koniec”. O tym, jak się starzeć bez godności, mówią Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska

"Kobiety dla kobiet" w usłudze Bolt / istock

Nowość dla użytkowniczek Bolta. Usługa „Kobiety dla kobiet” jest reakcją na przemoc seksualną

„Co muszę zrobić, żeby zostawił mnie w spokoju?”. Aktorka pokazała swoje zdjęcie po pobiciu przez byłego partnera

Zofia Zborowska-Wrona

Zofia Zborowska-Wrona o kobietach: „Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy”

Kobieta

Kamila Kalińczak: „Stygmatyzowanie, poniżanie i obrażanie bezdzietnych kobiet musi się skończyć”

Przemysław Czarnek

Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”

Kobiety protestują

Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie

„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

Ursula von der Leyen / gettyimages

Unia Europejska zawalczy o równowagę płci na wysokich stanowiskach. „Najwyższy czas rozbić szklany sufit” – mówi Ursula von der Leyen

Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

Kobieta siedzi w samochodzie

Obawiasz się powrotu do domu taksówką? Puść ten dźwięk z TikToka

Kobiety w burkach

Afganki znów założą burki. Janina Ochojska: „Talibowie złamali wszystkie obietnice i oczekiwania odnośnie respektowania prawa kobiet w Afganistanie”

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” /fot. Getty Images

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” – mówi Jolanta Gawęda, wiceprezeska fundacji Feminoteka, która pomaga uchodźczyniom

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

„Przekonaliśmy się, że nie wszystkie osoby deklarujące pomoc uchodźcom, miały dobre intencje”. O handlu ludźmi w czasach wojny mówi Prezeska Fundacji La Strada

Jane Fonda

Jane Fonda o starzeniu się: „Jestem świadoma tego, że zbliżam się do śmierci. Tak naprawdę nie przeszkadza mi to aż tak bardzo”

Kobieta w aucie

Ofiara porwania uratowana dzięki gestowi z TikToka. „Były partner groził jej śrubokrętem, mówiąc, że ją zabije”

„Nie mów do mnie Martynka, jeśli nie mówisz do niego Mateuszku” – o przekleństwie zdrobnień mówi Martyna Kaczmarek

Ponad 50 prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. To prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem

Ponad 50 prób samobójczych dzieci w wieku 7-12 lat. „Połowa nastolatków po próbach samobójczych ponawia je w ciągu roku”

Kobieta

31-letnia Olga zgwałcona przez rosyjskiego żołnierza. „Cały czas trzymał broń przy mojej skroni lub przykładał mi ją do twarzy” – relacjonuje

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Titz-Kosko zapracowała na tytuł Damy Polskiej Medycyny, budując polską reumatologię

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Co twoje mieszkanie zdradza o tobie i o twoim zdrowiu?

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

×