Przejdź do treści

Angela Davis – buntowniczka z wyboru

Angela Davis Zdjęcie:Matt Carr/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Gwyneth Paltrow: „Akceptuję swoje ciało i odpuszczam sobie potrzebę bycia idealną”
Albo czołganie się, albo pielucha. Pasażerka opublikowała uwłaczające nagranie z samolotu
„Jaki ten strój jest wyzywający! Chodzisz do pracy, a nie na randkę”. Pielęgniarka, wyśmiewana za wygląd swojego uniformu, odpowiada
45 mln euro na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet z całego świata. „Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej”
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

Kiedy trafiła do więzienia, John Lennon i Rolling Stones napisali o niej piosenki a plakaty nawołujące do jej uwolnienia bardzo szybko zyskały rangę dzieł sztuki. Działając w partii komunistycznej i Czarnych  Panterach stała się wrogiem numer jeden amerykańskiej administracji i przyjaciółką Fidela Castro. Przez całe życie Angela Davis pozostała wierna walce o prawa czarnoskórych obywateli Ameryki.

Angela Davis na wiecu w Raleigh, data nieznana, źródło: Getty Images

Urodziła się 26 stycznia 1944 roku w Birmingham, w stanie Alabama. W latach jej dzieciństwa był to rejon intensywnych działań Ku Klux Klanu. Lata edukacji przypadły na czas segregacji rasowej – razem z braćmi uczyła się w szkole dla czarnych a jej matka, Sallye, nauczycielka w szkole podstawowej, była zaangażowana w ruchy komunistyczne zrzeszające czarnoskórych Amerykanów.  Miało to silny wpływ na późniejsze życie Davis.

Zobacz także

„Ludzie biedni i kolorowi mają większą szansę wylądować w więzieniu niż na wyższych uczelniach” – mówiła w swoich późniejszych wystąpieniach.

Podczas studiów na Brandeis University, Massechussets, i Uniwersytecie Kalifornijskim, Angela Davis zaangażowała się w ruchy komunistyczny i działalność organizacji związanych z równością ras, m.in. Czarnych Panter i Che-Lumumb. Po 1965 roku była także studentką Uniwersytetu Frankfurckiego w Niemczech, gdzie uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych przez grupy socjalistyczne, zrobiła magisterium i doktorat z filozofii w  szkole Humboldta położonej po wschodniej stronie Berlina.

Po powrocie do kraju przyjęła propozycję pracy jako wykładowczyni na Uniwersytecie Kalifornijskim,  ale ze względu na poglądy próbowano ją zwolnić. Zaangażowany był w to m.in. prezydent Ronald Reagan, który widział w niej zagrożenie dla stabilności państwa. Davis walczyła w sądzie o możliwość dalszej pracy i choć ostatecznie wygrała rozprawę, niedługo później opuściła uniwersytet.

W 1969 roku w ramach swojej komunistycznej działalności odwiedziła Kubę i poznała Fidela Castro. Od tego czasu, przez wiele lat miała w nim wielkiego sojusznika. W kolejnych latach głośno protestowała przeciwko wojnie w Wietnamie, rasizmowi oraz kwestiom nierówności płci. Działała też na rzecz sytuacji czarnoskórych osób w więzieniach.

„Trzynasta Poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która zlikwidowała  instytucję niewolnictwa, nie zrobiła tego dla osób, które zostały oskarżone o przestępstwa” – alarmowała w swoich wystąpieniach.

W 1970 roku głośno wypowiadała się w sprawie tzw. Soledad Brohters, trzech więźniów w Soledad Prison, którzy padli ofiarą wewnętrznych rozgrywek i zostali oskarżeni o zamordowanie strażnika po śmierci innych czarnoskórych osób w ośrodku. W czasie procesu jednego z więźniów wybuchły zamieszki zakończone strzelaniną i śmiercią kilku osób. Angela Davis została oskarżona o udział w morderstwie, ponieważ broń z której oddano strzały była zarejestrowana na jej nazwisko. Choć Davis wielokrotnie powtarzała, że jest niewinna, ostatecznie została skazana na półtora roku więzienia.

Wydarzenia te zainspirowały tysiące ludzi w Stanach Zjednoczonych i na świecie do zorganizowania ruchu na jej rzecz.  John Lennon i Yoko Ono napisali o niej piosenkę zatytułowaną „Angela”, a Rolling Stones zadedykowali jej „Sweet Black Angel”. Zgodnie z danymi CIA, w 1971 roku 5% działań sowieckiej propagandy było wymierzone we wspieranie ruchu związanego z Angelą. W 1972 roku dostała możliwość opuszczenia więzienia po zapłaceniu 100 tys. dolarów kaucji. Jej sprzymierzeńcy błyskawicznie zebrali potrzebną kwotę.

Plakat z Angelą Davis na Kubie, lata 70.
(Photo by John van Hasselt/Corbis via Getty Images)

 Plakaty przedstawiające czarnoskórą kobietę z ogromnym afro stały się najbardziej charakterystycznym narzędziem propagandy politycznej ery przed Internetem i do dziś uważane są za dzieła sztuki.

Po opuszczeniu więzienia Angela Davis odwiedziła Kubę, gdzie ponownie spotkała się z Fidelem Castro.  Skorzystała także z zaproszenia do Związku Radzieckiego. Pobyt w Moskwie utwierdził ją w przekonaniu, że socjalizm pozwala na stworzenie społeczeństwa pozbawionego rasizmu.  Otrzymała honorowy tytuł Uniwersytetu Moskiewskiego a w 1979 roku Pokojową Nagrodę Lenina.  

W kolejnych latach Davis wróciła do pracy na uczelni, tym razem w San Francisco i Santa Cruz, gdzie pracowała do emerytury w 2008 roku. W 1991 roku, po upadku Muru Berlińskiego, opuściła szeregi partii komunistycznej ze względu na wewnętrzne różnice w poglądach. W 1997 roku podczas wywiadu dla magazynu „Out” Davis publicznie przyznała, że jest lesbijką. W 2001 roku potępiła wojnę, którą Stany Zjednoczone rozpętały po atakach z 9 września.

„Jako czarna kobieta, moje poglądy i afiliacje polityczne są związane z udziałem w walce o wolność moich ludzi na całym świecie i przeciwko amerykańskiemu imperializmowi” – przyznaje 74-letnia aktywistka.

Obecnie Davis jest zaangażowana w ruchy komunistyczne, feministyczne i wszelkie działania wymierzone przeciwko administracji Donalda Trumpa. W 2017 roku podczas Marszu Kobiet w Waszyngtonie wygłosiła przemówienie w którym wezwała do „kolektywnego oporu”.

Shola Lynch, Will Smith, Angela Davis oraz Jada Pinkett Smith na premierze filmu „Free Angela; All Political Prisoners” 2012 Toronto (Photo by Michael Tran/FilmMagic)

Angela Davis dużo publikuje, głównie na tematy związane z kwestią ras i systemu więziennego Stanów Zjednoczonych. Poza autobiografią, która powstała niedługo po pobycie w więzieniu, napisała także szereg publikacji związanych z rasą, feminizmem, wolnością i ruchem abolicjonistycznym. W 1983 wydała „Women, Race&Class”, a 7 lat później kontynuację, „Women, Culture&Politics”. W 2019 roku ma zostać wydana jej książka poświęcona Herbertowi Marcusowi – „Philosopher of Utopia”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Kiedy kobiety są razem, nie mają nic do stracenia, a nawet mogą zyskać, bo muszą czasem zajmować się rzeczami stereotypowo męskimi, a to je społecznie nobilituje”. O rewolucji obyczajowej na Wyspach Owczych opowiada Urszula Chylaszek

Bogusław Linda

Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”

Hello Pionierka: Jak Barbara Duhl zostawiła karierę naukową, żeby pracować dla innych jako pediatra i opozycjonistka

Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

Melania Lipińska

HELLO PIONIERKI: Jak Melania Lipińska z Ostrołęki pojechała do Paryża, by wypowiedzieć wojnę przeciwnikom lekarek w spódnicy

Olivia Breen

Paraolimpijka Olivia Breen posądzona o niestosowny strój na zawodach. „Zbyt krótki i nieodpowiedni”

Anja Rubik

Anja Rubik o okładce „Vogue Polska”: chciałam, aby sesja oddała nasz bunt i naszą siłę

Kamala Harris

Kamala Harris: chciałam siedzieć przy stole, przy którym podejmowano decyzje

Ruth Bader Ginsburg

Sędzia Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona feminizmu i jedna z najbardziej wpływowych kobiet miała 87 lat

Stephanie Frappart: cieszę się, że uchyliłam kobietom drogę na boisko

Stephanie Frappart: cieszę się, że uchyliłam kobietom drogę na boisko

Nicole Kidman. Królowa śniegu czy walkiria ze stalowym kręgosłupem?

Bershan Shaw: Wojowniczka nie do zatrzymania

Bershan Shaw. Wojowniczka nie do zatrzymania

Sanna Marin

Ma 34 lata, dwie mamy, do pracy jeździ pociągiem a na obrady rządu zabiera córeczkę. Sanna Marin – najmłodsza premier na świecie

Katherine Johnson

Katherine Johnson – kobieta, która wysłała rakietę na Księżyc: Dziewczęta są w stanie robić to samo co chłopcy. Czasem mają więcej wyobraźni

Paulina Kitlas: garsonki obok garniturów

Patty McCord: Zaufanie musi się opierać na szczerej komunikacji. Pracownicy stają się cyniczni, kiedy słyszą półprawdy

Megan Rapinoe: Naprzód, geje i lesbijki! Nie możesz zostać mistrzem świata bez takich osób w drużynie

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

lady pasztet

Lady Pasztet: Bycie feministką w liceum jest cholernie trudne. I każde wsparcie jest na wagę złota

Królowa Jordanii Rania al-Abd Allah: kobieta powinna iść obok swego męża, a nie trzy kroki za nim

„Tak zwane „środowisko” feministyczne niesłusznie upatruje w nas konkurencję. A feminizm w Polsce potrzebuje pluralizmu” – mówią Agata Maciejewska i Kasia von Alexandrowitsch, założycielki „Dziewuchy Dziewuchom”

meryl streep

Meryl Streep: kiedy skończyłam czterdzieści lat, dostałam trzy oferty zagrania czarownicy

„Nie mamy jaj, ale wiemy, jak grać w piłkę nożną”. Zobacz mocny spot, pokazujący jak lekceważone są kobiety grające w piłkę nożną

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

×