Przejdź do treści

Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”

Kobiety
Ane Piżl o akcji topfreedom: "Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne. Na te, które można pokazać na Instagramie i na te, które trzeba zblurować"/ Topfreddom, materiały prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Nie namawiam do rozbierania się! Niech każdy_a sobie zasłania co chce! Nic mi do tego. Rzecz w tym, że staniki i hidżaby powinny być wyborem, a nie przymusem” – pisze na swoim profilu na Instagramie Ane Piżl. Ratownica medyczna stworzyła akcję „topfreedom.pl”, by każda z nas mogła czuć się ze swoim ciałem publicznie dobrze i bezpiecznie. 

„Staniki i hidżaby powinny być wyborem”

„Od trzech miesięcy Instagram grozi mi palcem, że stracę konto. A wszystko zaczęło się od zdjęcia, na którym widać mi sutek – pamiętacie? Nierówność płci i ciał w socialach to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod powierzchnią jest cały ogrom kontekstów. M.in. to, o czym często tu piszę – seksualizacja ciał, binarne postrzeganie transpłciowości, zawstydzanie ze względu na wygląd, uwikłanie w płeć” – tymi słowami Ane Piżl rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie.

Ratownica medyczna zainicjowała niezwykle potrzebną akcję, która ma na celu upomnienie się o równość i neutralność ciał.

„Nie namawiam do rozbierania się! Niech każdy_a sobie zasłania co chce! Nic mi do tego. Rzecz w tym, że staniki i hidżaby powinny być wyborem, a nie przymusem” – dodaje.

Piżl rzuciła wyzwanie nierównemu postrzeganiu ciał. Mężczyźni mają bowiem pełną wolę do odsłaniania klatki piersiowej i nikogo nie dziwi ten widok. Kobiece sutki bywają natomiast tematem gorących dyskusji, a kobiece piersi są na każdym kroku seksualizowane i krytykowane. Nierzadko pokazywanie prześwitujących przez bluzkę sutków przez kobiety na ulicy lub w internecie jest interpretowane jako nieprzyzwoite.

Nie zgadzam się na kulturę, w której kobiety mają na plażach zasłaniać ciało (w zależności od miejsca na świecie – włosy, piersi, twarze), żeby 'nie kusić’ mężczyzn. To obraża ludzi wszystkich płci.

Nie zgadzam się na to, że połowa osób opala się swobodnie w kąpielówkach, gdy inne osoby mogą za to stanąć przed sądem” – wymienia Piżl.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł

„Podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”

Ratownica medyczna podkreśla również, że problem ten nie dotyczy jedynie plażowania, jest on znacznie głębszy. Kobiety często wstydzą się karmić dziecko piersią w przestrzeni publicznej, a media społecznościowe usuwają posty i blokują profile, na których pojawiają się zbyt mocno odkryte kobiece piersi.

Nie zgadzam się na komentowanie i zawstydzanie kogokolwiek, kto karmi piersią w miejscu publicznym. I na zawstydzanie dziewczyn, którym sutki prześwitują przez ubranie.

Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne. Na te, które można pokazać na Instagramie i na te, które trzeba zblurować, bo stracisz konto. Bo są 'niezgodne z zasadami społeczności’. Bo kuszą” – pisze.

Piżl mówi stop nierówności i wyjaśnia, że widok kobiecej klatki piersiowej nie powinien nikogo gorszyć i budzić społecznego ostracyzmu. Jak zaznacza, tyczy się to również dzieci.

„Nie zgadzam się na argument, że widok klatki piersiowej gorszy dzieci. Dzieci nie mają żadnego problemu z żadną częścią ciała, dopóki się nie dowiedzą, że 'trzeba’ się wstydzić” – podsumowuje.

Badaj swoje piersi! / pexels.com

Kim jest Ane Piżl?

Ane Piżl to ratownica medyczna, edukatorka, promotorka kultury równości i języka inkluzywnego, który nikogo nie wyklucza. Aktywistka. Jest założycielką i szefową jednego z centrów szkoleniowych w zakresie ratownictwa medycznego, wodnego i górskiego. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się na Instagramie. Jej profil @ane_ratownica śledzi niemal 40 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ane Piżl (@ane_ratownica)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nie chcesz? To nie noś! Coraz więcej kobiet dołącza do „klubu bez stanika”

Tate Britain

Parytet dla kobiet w czołowym muzeum. „Kobiety będą miały reprezentację większą niż kiedykolwiek wcześniej”

„Nie wyobrażam, sobie, jak można komentować bieliznę uczennic i uczniów” – pisze Pani od Feminatywów o aferze w jednym z lubelskich liceów

Kobieta wsiada do taksówki

Rekordowa liczba napaści seksualnych w taksówkach. „Zatrważające dane” – pisze posłanka i pokazuje dokument

Madonna

Madonna ostro o komentarzach odnośnie do swojego wyglądu: „Stałam się celem mizoginii i ageizmu”

„Wygląda, jakby rozbierał mnie w swojej głowie”. Kobiety ćwiczące na siłowniach głośno sprzeciwiają się takim zachowaniom

Rozstępy na nodze

Sarah Nicole Landry: „Chcę rozstępów na billboardach i w kampaniach bikini”

Kobieta

„To ok, jeśli twoje nogi nie są smukłe” – przypomina Sarah Nicole Landry na Instagramie

„Ciała po balsamacji żadna mucha nie tknie. Zwłoki nie gniją, a wysychają i na końcu zamienią się w proch” – rozmowa z Adamem Ragiel, balsamistą

„Sposób posługiwania się pieniędzmi jest psychologicznym portretem – naszym własnym, ale też naszego związku” – mówi psycholożka Marta Mizera

Martyna Dominikowska

„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Nowy raport „Polki w Medycynie”: Kobiety znacząco przeważają na kierunkach medycznych, ale tytuł profesora zyskują w większości mężczyźni

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Mężczyzna sprząta

„Twoja żona jest twoją partnerką, nie matką” – przypominają mężczyźni w mediach społecznościowych. Te nagrania to hit TikToka

„Nagle okazało się, że jestem formatowana pod aktorkę-seksbombę”. Scarlett Johansson o trudnych i przykrych początkach kariery

Lek. Aleksandra Śremska została drugą w historii kobietą na czele Bydgoskiej Izby Lekarskiej. „Liczą się kompetencje. Kobiety powinny w siebie wierzyć”

„Za wszelkie komentarze dotyczące mojego ciała nie dziękuję”. Agata Głyda o ciałożyczliwości

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach / fot. Getty Image

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach: „Musimy porzucić bonusy, które wynikają z pozornie lepszego postrzegania kobiet”

Swiatłana Cichanouska. Pierwszą wojnę stoczyła o zdrowie syna, drugą wypowiedziała białoruskiemu reżimowi

„Starzenie się jest cholernie seksowne”. Julia Fox wypowiada wojnę koncernom sprzedającym „przeciwstarzeniowe” kosmetyki

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

Alanis Morissette ostro o branży muzycznej, która dyskryminuje kobiety. W proteście nie pojawiła się na ważnej ceremonii

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

×