4 min.
Znani wspierają Piotra Jaconia po skandalicznym żarcie. „Nie tylko ty poczułeś wk*rw”

Celebryci wspierają Piotra Jaconia po skandalicznym żarcie. "Nie tylko ty poczułeś wk*rw"/ fot. MWMedia
„Tak bardzo niezabawne”, „Jest mi wstyd. Tak po prostu. Za człowieka, którego znam i szanuję”, „Jest jeszcze tak dużo do zrobienia w kwestii świadomości” – czytamy w komentarzach pod wpisem Piotra Jaconia na Instagramie. Dziennikarz otrzymał ponad tysiąc wyrazów wsparcia po niewybrednym żarcie, jaki padł na antenie „Szkła kontaktowego”.
„A jakiej płci on dzisiaj jest?”
Do skandalicznego żartu doszło w poniedziałkowym wydaniu „Szkła kontaktowego”, w którym Tomasz Sianecki na tapet brał seksistowskie komentarze prawicowych polityków. Gościem programu tym razem był satyryk Krzysztof Daukszewicz. Kiedy po programie prowadzący połączył się z Piotrem Jaconiem, który zapowiada wiadomości, Daukszewicz wypalił:
„A jakiej płci on dzisiaj jest?” – zapytał, co w jego zamyśle miało nawiązywać do szyderstw Jarosława Kaczyńskiego z osób transpłciowych.
Jacoń, który jest tatą transpłciowej córki Wiktorii i na co dzień stara się edukować Polaków na temat osób trans, nie odpowiedział. Dziennikarz spuścił wzrok, ciężko westchnął i zapowiedział swój program. Satyryk zrozumiał swój błąd i nie wiedząc, że wciąż jest na antenie, powiedział: „chyba pie*dolnąłem głupotę”.
Na sprawę zareagowały media oraz stacja TVN24, która w oficjalnym oświadczeniu przeprosiła Piotra Jaconia. Głos zabrał także sam dziennikarz, który odniósł się do słów satyryka na swoim profilu na Instagramie. „Zbiorowe oburzenie na słowa pana Krzysztofa właściwie mogą mnie cieszyć. Nawet polska prawica zorientowała się, że tak zwany żart z transpłciowości żartem nie jest” – rozpoczął swój wpis.
„Zapamiętajcie moją twarz. To twarz wk***ienia i bezradności. A także dylematu: jak wytłumaczyć rodzinie, która rechocze w najlepsze z kolejnego kawału wąsatego wuja, skąd mam w oczach łzy? Jak to zrobić, żeby nie usłyszeć, że jak zwykle psuję dobrą zabawę i że przesadzam?” – dodał.
Dziennikarz podkreślił, że sytuacja ze „Szkła kontaktowego” jest dowodem na to, co robi „wprowadzanie na salony języka nienawiści”. Jak tłumaczył, przedstawianie transfobicznych cytatów polityków jest w rzeczywistości oswajaniem transfobii.
„Nie ma nic gorszego (bo nic bardziej skutecznego) niż transfobia, homofobia, rasizm czy antysemityzm, które są roześmianym językiem nienawiści. Dobrze się bawicie? Popatrzcie na moją twarz. Tak wyglądamy, gdy wy pękacie ze śmiechu. Tak wyglądamy, gdy śmiejecie się, patrząc nam w oczy. Tak wyglądamy, gdy chcemy wam wykrzyczeć: DOŚĆ!” – zaznaczył.
Znane osoby wspierają dziennikarza
Za Piotrem Jaconiem murem stanęły także inne osoby z branży, gwiazdy i celebryci, którzy skrytykowali niewybredny żart. Pod wpisem dziennikarza znalazło się ponad 1,3 tys. komentarzy.
„Oglądałam to wczorajsze szkło kontaktowe. I zarówno wyemitowany materiał, jak i słowa, które poprzedziły Twoje pojawienie się na ekranie, jak i te, które padły po Twojej zapowiedzi – były tak bardzo nie na miejscu, tak bardzo niezabawne. Były bolesne. Nie tylko Ty poczułeś wk*rw” – napisała Tatiana Okupnik.
„Piotrze, jest mi wstyd. Tak po prostu. Za człowieka, którego znam i szanuję. Za 'żart’, który był jak nóż w trzewia. Za żenujący rechot w polskich domach. Jestem. Jestem gotowa zrobić wszystko, by go wyrugować. Przytulam. Uściskaj Wiktorię” – dodała Joanna Racewicz.
„Piotrze, sercem z Tobą i Twoimi bliskimi. Jest jeszcze tak dużo do zrobienia w kwestii świadomości” – podkreśliła Maja Ostaszewska.
Swoje wsparcie wyraziły także m.in. Justyna Kopińska, Karolina Korwin-Piotrowska, Justyna Nagłowska, Małgorzata Domagalik czy Kamil Baleja.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij artykuł!
Zobacz także

Chłopak żyjący w ciele dziewczyny: wątpię, żebym kiedykolwiek był w stanie stwierdzić, że czuję się kobietą, bo za długo czuję się mężczyzną

Agnieszka Gozdyra: „Nie odpuszczę hejterom i nienawistnikom, którzy nie odróżniają krytyki od gróźb, a nienawiść nazywają poglądami”

Pani Dorota, mama transpłciowego Bartka: ”Nie chcę, żeby żył w podziemiu. Chcę, żeby żył normalnie”
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
„Spróbujmy w ratowniku zobaczyć człowieka” – mówi Justyna Dżbik-Kluge, współautorka książki „Ratownik. Nie jestem bogiem”

07.06.2023
Czy warto rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Dlaczego tylko bohaterkom filmów życiowa zmiana przychodzi łatwo, mówi psychoterapeutka Joanna Kot

07.06.2023
Agnieszka i Monika z Damskiego Tandemu Twórczego o Teatrze Lesbijskim: „Świat lesbijski długo pozostawał w ukryciu, wytworzył swoją specyfikę”

06.06.2023