5 min.
Znane aktorki bez włosów – w mocnej akcji fundacji Rak’n’Roll. „Pomyślałam: to nie ja. Czułam się naznaczona”

"To nie ja" - mocna akcja fundacji Rak'n'Roll. Znane aktorki bez włosów / Instagram
10.08.2022
Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”
10.08.2022
Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii
09.08.2022
Maja Bohosiewicz krytykuje tekst popularnego wśród nastolatków utworu. „Piosenka, która jawnie poniża kobiety”
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Ciężko ci okiełznać swoją zazdrość? Milena Wojnarowska podpowiada, jak sobie z nią poradzić
Bez rzęs, brwi, włosów. Aktorki: Urszula Dębska, Katarzyna Herman, Magdalena Lamparska, Agnieszka Sienkiewicz-Gauer oraz blogerka Anna Skura pokazały, jak wyglądają w takim „wydaniu”. Wszystko na potrzeby akcji „To nie ja” zorganizowanej w celu zbiórki pieniędzy na peruki dla dziewczyn, które zmagają się z nowotworem.
Spis treści
„To nie ja” – ważna akcja fundacji Rak’n’Roll
Czy tego chcemy, czy nie, włosy dla wielu osób są ważnym atrybutem kobiecego wyglądu. Ich utrata dla dziewczyn to czasami traumatyczny moment.
„Niektóre z Podopiecznych Fundacji mówią, że łatwiej jest im się pogodzić z utratą piersi w wyniku mastektomii, niż z utratą włosów. Dlatego od 2011 r. przekazujemy peruki kobietom w trakcie leczenia onkologicznego, co pomaga im poczuć się sobą i daje siłę do przejścia przez raka” – czytamy na stronie internetowej fundacji Rak’n’Roll.
Jak wielka jest skala problemu i jak trudne może to być przeżycie – pokazuje zorganizowana przez fundację akcja „To nie ja”, w której wzięły udział aktorki: Urszula Dębska, Katarzyna Herman, Magdalena Lamparska, Agnieszka Sienkiewicz-Gauer oraz blogerka Anna Skura. Celem działań jest zbiórka środków na peruki dla kobiet zmagających się z chorobą nowotworową.
Magdalena Lamparska: „To jest nie do wyobrażenia”
„Czy wiesz, co to znaczy stracić włosy? No właśnie, WYDAWAŁO mi się, że mogę to sobie wyobrazić… Dziś wiem, że jest to nie do wyobrażenia, dopóki nie doświadczy się tego osobiście”
Tymi słowami Magdalena Lamparska rozpoczyna swój instagramowy wpis opublikowany właśnie w ramach akcji „To nie ja”.
„Wzięłam udział w eksperymencie i ucharakteryzowałam się do zdjęć na osobę łysą. Na początku wszystko wydawało się takie, jak zawsze na sesji zdjęciowej, jednak czułam, że to będzie dla mnie mocne doświadczenie. Myślałam o wszystkich mi bliskich osobach, które walczyły lub walczą z rakiem” – opisuje gwiazda.
Jak tłumaczy dalej aktorka, w trakcie charakteryzacji nie mogła nie widzieć procesu zmiany, żeby móc zarejestrować pierwszą reakcję.
„Po charakteryzacji odwrócono moje krzesło. Kiedy spojrzałam w lustro, zobaczyłam siebie i pomyślałam „to nie ja”. Byłam naga. Nie spodziewałam się tego, co zobaczyłam i przede wszystkim, tego co poczułam. Bez włosów czułam się naznaczona„.
Jak przyznaje Lamparska, przez krótką chwilę w minimalny sposób mogła poczuć to, co czują dziewczyny, które przechodzą przez raka i nie mają włosów:
„Ile kosztuje je każde wyjście z domu, każde spojrzenie? I najważniejsze: jaką ulgę daje im peruka”.
#NaPeruki: pomóż im poczuć się sobą
Magdalena Lamparska zwraca uwagę, że możemy w prosty sposób pomóc dziewczynom przechodzącym przez to trudne doświadczenie.
„Włosy nie wystarczą, teraz liczy się każda złotówka, by podopieczne Rak’n’Rolla nie musiały czekać na nowe fryzury. Pomóż im i uwierz mi, to bardzo ważne i bardzo potrzebne”.
Pod hasztagiem #NaPeruki na Instagramie znajdziecie refleksje pozostałych uczestniczek akcji „To nie ja”. Koniecznie zobaczcie spot, w którym dzielą się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami.
„Wpłać na peruki dla dziewczyn przechodzących przez raka. Pomóż im poczuć się sobą!” – apelują gwiazdy.
Redakcja Hello Zdrowie dołącza do apelu.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

„Jak dokonasz czegoś takiego, to czujesz, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych” – mówi Paulina Buczek, która po chemioterapii ruszyła w samotną podróż motocyklem po Europie

„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem

„Obowiązkiem jest wziąć się w garść i zrobić porządek z tą chorobą”. Jak wspierać kobiety chore na raka piersi i jak samemu szukać pomocy? Rozmawiamy z Michałem Sadzewiczem
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022