Przejdź do treści

Zmiana czasu już w tę sobotę! Jak przygotować do tego organizm?

Zmiana czasu / istockphoto.com
Zmiana czasu / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W nocy z 26 na 27 października, między godziną 2:00 a 3:00, cofamy zegarek o godzinę. Rezultatem będzie dłuższy sen! I chociaż to dobra wiadomość, kolejne dni nie będą dla naszego organizmu takie przyjemne. Poza rozregulowanym snem szybsze zapadanie zmroku w czasie zimowym sprzyja np. rozwojowi depresji. Jak się do tego przygotować?

Zmiana czasu – 26/27 października 2019 r.

Prace nad propozycjami dotyczącymi nowych regulacji w sprawie zmiany czasu nadal trwają. Unia Europejska do tej pory nie wydała żadnego dokumentu akceptującego jakiekolwiek reformy. W związku z tym w nocy z 26 na 27 października (czyli z soboty na niedzielę) cofamy zegarki o godzinę. Mowa tu o zmianie czasu z letniego na czas zimowy.

Zmiana czasu – czy to wpływa na organizm?

Zmiana czasu, nawet taka o jedną godzinę, ma wpływ na nasz organizm. Po pierwsze – u wielu z nas pojawiają się trudności ze snem. Szybsze zapadanie zmroku w czasie zimowym sprzyja także rozwojowi depresji.

Zmiana czasu na zimowy / unsplash

Zmiana czasu – jak się przygotować?

Jeśli nie chcesz przez kolejne dni chodzić do pracy niewyspana i z obniżonym nastrojem, mamy dla ciebie kilka wskazówek. Co pomoże? Wyjaśnia Paulina Mikołajczyk, psycholożka z CM Damiana.

„W zależności od kierunku zmiany czasu, możemy tydzień przed nią rozpocząć chodzenie spać 10 minut później lub wcześniej niż poprzedniego dnia. To samo tyczy się porannego wstawania.

Warto prowadzić w miarę regularny tryb życia. Rezygnacja z popołudniowych drzemek czy weekendowego dosypiania – takie działania mogą dawać pozorne uczucie komfortu, ale tak naprawdę wybijają organizm z rutyny i sprawiają, że trudno mu się do niej znów przyzwyczaić.

Ważne są dobre nawyki zasypiania, o których warto pamiętać każdego dnia. Dobrym pomysłem jest ruch fizyczny, np. wieczorny spacer. Na nasz organizm wpływa światło, szczególnie to niebieskie, dlatego nie powinniśmy oglądać telewizji i korzystać ze smartfona w łóżku. Lepiej zrelaksować się, biorąc kąpiel lub sięgając po książkę.

Ważne do załatwienia sprawy możemy odłożyć na kolejne dni, aż organizm nie przyzwyczai się do zmiany czasu” – tłumaczy psycholożka.

Doskonale wiemy, jak ciężko jest wracać z pracy, gdy na dworze jest ciemno. Zamiast mieć siły na tę lepszą połowę dnia, marzymy tylko o poobiedniej drzemce… Tak było w tamtym roku. Tym razem nie damy się obniżonemu nastrojowi!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.