Przejdź do treści

Ze mną się nie napijesz? „W tym pytaniu zawarta jest manipulacja” – mówi Maja Staśko

Nie musisz pić alkoholu, jeśli go nie chcesz / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”
Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie
Protesty w Stanach Zjednoczonych po utraceniu prawa do legalnej aborcji. Kobiety wzywają do strajku seksualnego
Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

Na pewno każda z nas przynajmniej raz w swoim życiu usłyszała pytanie: ze mną się nie napijesz? Tak jakby tylko wspólne picie alkoholu mogło przypieczętować relację z drugą osobą. Maja Staśko w swoim nowym poście na Instagramie przypomina jednak, że nie musimy z nikim pić alkoholu, jeśli tego nie chcemy. I taka postawa też jest w porządku. 

Ze mną się nie napijesz?

Okres świąteczno-noworoczny wiąże się z wieloma spotkaniami towarzyskimi, na których często sięgamy po alkohol. To wtedy też (częściej niż zwykle) słyszymy „stare jak świat” pytanie: ze mną się nie napijesz? I właśnie o sytuacjach, w których to pytanie pada, Maja Staśko pisze w swoim najnowszym poście.

„Nie piję od wielu lat. Nie muszę podawać powodu, dla którego nie piję, bo przecież niepiciem nikogo nie krzywdzę, a picie to nie obowiązek. Nie muszę się tłumaczyć. A jednak niemal za każdym razem, gdy mówię, że nie piję, słyszę pytanie: 'Dlaczego?’. Dlaczego niepicie alkoholu miałoby być czymś dziwnym, dziwniejszym niż niepicie soku z kwaszonych buraków (polecam, pyszne!)?”  – pisze aktywistka.

Maja Staśko dodaje, że pytanie „ze mną się nie napijesz?” słyszy często, gdy mówi, że nie chce pić.

„W tym pytaniu zawarta jest presja. Manipulacja: czujemy się zobowiązani do wypicia alkoholu, żeby 'dać dowód’ naszej sympatii do człowieka, który to mówi. A zwykle mówi przecież ktoś, kogo lubimy. To co, z nim się nie napijemy?” – pisze Staśko.

Aktywistka dodaje, że poprosiła inne osoby o wypisanie emocji, które czuły po usłyszeniu pytania „ze mną się nie napijesz?”. Były to: wyrzuty sumienia, poczucie, że jesteśmy gorsi i inni, niemoc odmowy, by nie robić kwasów, zażenowanie, chęć ucieczki, wstyd, irytacja, smutek, bezsilność, brak szacunku do odmowy, poczucie winy, obowiązek, przerażenie, obawa, że może stać się agresywny, zmęczenie i rezygnacja, dyskomfort, lęk, strach, że kogoś urazimy, przyparcie do ściany, złość.

Jedna osoba napisała nawet: „Z mnogości takich pytań zaczął się mój problem z alkoholem”.

„Jest w tym pytaniu też założenie, że picie alkoholu to coś równie koniecznego do życia jak picie wody. W Polsce życie towarzyskie bardzo często kręci się wokół alkoholu. Piwko, wódka – tak o, żeby pogadać, rozluźnić się.

Wynosimy to często z domów. Święta z alkoholem, Sylwester z alkoholem. Rodzice z alkoholem. Wiele z nas widziało swoich rodziców w stanie i sytuacjach, których dzieci raczej nie powinny widzieć. Wiele z nas do dziś rozprawia się z konsekwencjami uzależnienia swoich rodziców” – dodaje Staśko.

Aktywistka wyjaśnia, że wiele z nas powiela ten model – bo to jedyny nam dostępny, by odreagować i się wyżyć.

„Tyle że to potrafi być bardzo szkodliwy sposób na radzenie sobie z problemami […]. 'Dlaczego nie pijesz?’, 'Ze mną się nie napijesz?’ – to pytania, które wyrzucamy z naszego repertuaru. W sylwestra i codziennie!” – dodaje Maja Staśko.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Szukasz konstruktywnych postanowień noworocznych? "Na start chciałabym zachęcić do śledzenia ilości i częstotliwości spożycia alkoholu" - pisze Anna Cykowska

Presja i manipulacja

W swoim poście aktywistka zawarła też kilka grafik pokazujących, w jaki sposób pytanie „ze mną się nie napijesz?” oraz inne związane z piciem alkoholu mogą wpłynąć na osoby z różnymi historiami.

  • Ze mną się nie napijesz?

„Ten mężczyzna jest uzależniony od alkoholu. Jest na terapii i nie pije od dwóch lat. Takie pytanie to dla niego presja i konieczność wymyślania wymówek. Nie chce opowiadać wszystkim o swojej chorobie”

  • Nie pijesz? Co się stało?

„Ta kobieta bierze antydepresanty i nie chce ich łączyć z depresantem – czyli alkoholem. Takie pytanie nadmiernie wnika w jej intymność. Nie chce dzielić się swoim kryzysem psychicznym z innymi”

  • A dlaczego nie pijesz alkoholu?

„Ta kobieta jest DDA. Widziała swojego ojca, który po alkoholu leżał w rowie albo obnażał się przed znajomymi. Nie chce nigdy stracić w ten sposób kontroli. Takie pytanie przywołuje w niej flashbacki z sytuacji z ojcem. Nie chce ich na nowo przeżywać”

  • Nie pijesz? Dlaczego?

„Ta kobieta wspierała przyjaciółkę, która została wykorzystana seksualnie po alkoholu. Nie pije, bo boi się, że spotka ją to samo. To pytanie przywołuje w niej tamtą sytuację. Nie chce z każdym dzielić się historią przemocy seksualnej, zwłaszcza na imprezie”

„Ta kobieta nigdy nie próbowała alkoholu i nie chce tego robić z ludźmi, którym nie ufa. Nie trafiła jeszcze na taki moment, w którym czułaby się w pełni bezpiecznie. To pytanie nie tworzy takiego momentu. To pytanie wywiera presję i jeszcze bardziej sprawia, że nie ufa. To ona o tym zdecyduje, nie naciskanie”

  • Dlaczego nie pijesz?

„Ten mężczyzna po alkoholu czuje się źle. Nie chce wszystkim o tym opowiadać i się tym dzielić. Takie pytania wprawiają go w dyskomfort”

  • Ze mną się nie napijesz?

„Ta kobieta jest w ciąży, ale jest za wcześnie, by jeszcze o tym wszystkich informować. Takie pytania wywołują w niej dyskomfort i konieczność migania się od odpowiedzi – jakby musiała się tłumaczyć”

  • Ale jesteś sztywna, weź się napij!

„Ta kobieta panicznie boi się utracić kontrolę. Cierpi na zaburzenia lękowe, a wizja utraty kontroli wywołuje w niej ataki paniki. Nie chce każdemu opisywać swojego stanu zdrowia psychicznego. Robi to na psychoterapii”

  • Jaki z ciebie facet, skoro nie pijesz?

„Ten mężczyzna nie chce pić alkoholu. Po prostu. Nie musi się z tego tłumaczyć ani podawać powodów. W piciu alkoholu nie ma nic męskiego. Tak zadane pytanie ma go obdzierać z męskości – ale jest manipulacją”

„’Ze mną się nie napijesz?’ to nie nawiązanie kontaktu. Nie pytajmy o powody niepicia alkoholu. Nie naciskajmy do picia alkoholu. Nigdy nie wiemy, jaką historię ta osoba ma za sobą i jakie doświadczenia przeżyła” – kończy Staśko.

Maja Staśko – kim jest?

Maja Staśko to aktywistka, publicystka, krytyczka literacka. Autorka książki ,,Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?” (darmowy ebook) i ,,Gwałt polski”. Jej profil obserwuje na Instagramie ponad 93 tysięcy osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Maja Staśko (@majakstasko)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Mężczyźni o wiele częściej odchodzą od uzależnionych partnerek. Ale dziewczynki wychowuje się na opiekunki, które będą wyrozumiałe”. O współuzależnieniu mówi Marta Dzido

Sąd Okręgowy w Lublinie: To nie był gwałt. 14-latka miała ufarbowane włosy i makijaż. Mężczyźni mogli nie wiedzieć, ile ma lat

Zdjęcia ludzi zwijających się z bólu. Czy to sprawi, że młodzi zrezygnują z picia alkoholu?

Alkohol a metryka

Alkohol a metryka. Im więcej mamy lat, tym mniej nam potrzeba?

Magdalena Kicińska i Agnieszka Jucewicz

„Nikt, nigdy nie zareagował, gdy echo awantur niosło się po piętrach”. O życiu po dzieciństwie w rodzinie alkoholowej mówią Agnieszka Jucewicz i Magdalena Kicińska

Kobieta siedzi na parapecie przy oknie

Centrum Praw Kobiet: „Wielu mężczyzn stosujących przemoc robi to na trzeźwo, inni piją po to, aby bić. Alkohol jest dla nich tylko usprawiedliwieniem”

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Szukasz konstruktywnych postanowień noworocznych? "Na start chciałabym zachęcić do śledzenia ilości i częstotliwości spożycia alkoholu" - pisze Anna Cykowska

„Alkoholizm to zarówno uzależnienie od dobrej lampeczki wina do każdego obiadu, jak i od wódeczki w drinku po ciężkim dniu pracy” – uważa Anna Cykowska

Kobieta z alkoholem

Alkoholizm u kobiet. „Nagromadzenie potrzeb często prowadzi do zmęczenia, wówczas 'pomocny’ okazuje się alkohol”

„W Polsce panuje przekonanie, że gdy kobieta zostaje matką, niezależnie, czy to planowała, ma być szczęśliwa i nie narzekać” – mówi blogerka Anna Suchecka

Pexels.com

Mój partner/partnerka jest DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholików). Co mogę zrobić, by żyło nam się lepiej?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Pandemia a alkohol. Jak i ile piliśmy w czasie pandemii COVID-19?

„Jedno piwo, kieliszek wina, 50 mg wódki”. Najnowszy sondaż pokazuje, jak i ile alkoholu piliśmy w czasie pandemii

Niewyspana nie siadaj za kierownicę! Brak snu działa jak alkohol / istock

Niewyspana nie siadaj za kierownicę! Brak snu działa jak alkohol

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

Demi Lovato

„Straciłam dziewictwo w wyniku gwałtu”. Demi Lovato ujawnia co zaszło, gdy pracowała dla Disney Channel

Nie przesadzaj z imprezowaniem w weekend! A gdy jednak przesadzisz…

Mity na temat kaca. Zobacz, czego nie robić, by nie pogorszyć swojego stanu

pandemia i lockdown sprzyjają alkoholizmowi

Im więcej czasu spędzamy i pracujemy w domu, tym więcej pijemy – wynika z badania

7 mitów o alkoholu

Piwko po treningu. Czy wysiłek i alkohol to dobre połączenie?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Twoje dziecko, partner czy inna bliska ci osoba nadużywa alkoholu lub narkotyków? O tym, jakie masz prawa i w jaki sposób możesz pomóc, mówi adwokat Ilona Grembowska

„Nie myślę o tym, że nie wezmę już do końca życia. Tylko: dzisiaj nie wezmę, dzisiaj się nie napiję” – mówi 19-letnia Anna

„Nie myślę o tym, że nie wezmę już do końca życia. Tylko: dzisiaj nie wezmę, dzisiaj się nie napiję” – mówi 19-letnia Anna

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

para na kanapie

Czy można być niewiernym… genetycznie? Rozwiewamy wątpliwości

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

×