Przejdź do treści

Wkrótce w Polsce zabraknie chirurgów. „Za chwilę nie będzie komu operować” – alarmują eksperci

W Polsce brakuje chirurgów / istock
W Polsce brakuje chirurgów / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba chirurgów w Polsce spadła o połowę. Jak wynika ze statystyk, w tym roku w niektórych regionach naszego kraju nikt nie zgłosił się na rezydenturę z chirurgii, a w całej Polsce wolnych jest ponad 60 na niemal 100 miejsc lekarzy tej specjalizacji. Eksperci mówią jasno: niedługo w Polsce zabraknie chirurgów.

Chirurdzy w Polsce

Jak wynika ze statystyk, średnia wieku specjalisty-chirurga wynosi obecnie 59 lat, a co trzeci osiągnął już wiek emerytalny. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba chirurgów spadła o połowę. Obecnie, zgodnie z danymi Naczelnej Izby Lekarskiej z czerwca 2022 r., jest ich w Polsce 9535, z czego zawód wykonuje 8910, a II stopień specjalizacji (lub ukończoną jednolitą specjalizację) ma 6416 osób.

Nic nie wskazuje na to, by alarmująca sytuacja miała się niebawem poprawić. Eksperci dodają, że zagraża to bezpieczeństwu pacjentów: bez chirurgów żaden szpital nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować.

„To jest zapaść polskiej chirurgii […]. Jestem w stanie zrozumieć młodych kolegów, którzy po prostu nie chcą pracować w stałym stresie, pod mocnym obciążeniem, pod presją tego, że w każdej chwili będą pociągnięci do odpowiedzialności” – mówił w rozmowie z Radiem Zet wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Klaudiusz Komor.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
"Najłatwiej jest powiedzieć, że chirurżki to rozhisteryzowane baby, że na pewno mają okres, że hormony im buzują". Fundacja Kobiety w chirurgii mówi "dość" nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn w tej branży

Wybór specjalizacji

Droga do stania się lekarzem-specjalistą jest długa. Po studiach i rocznym stażu każdy lekarz musi wybrać specjalizację. Trwa ona – w zależności od dziedziny medycyny – 5-6 lat i odbywa się w oparciu o tzw. rezydentury, czyli miejsca szkoleniowe, które są przydzielane dwa razy do roku.

Ze statystyk opublikowanych przez Porozumienie Chirurgów SKALPEL na Twitterze wynika, że w tegorocznym, wiosennym naborze, tylko 35 lekarzy w całym kraju zdecydowało się na rezydenturę z chirurgii ogólnej. Miejsc było 97.

Najwięcej przyszłych chirurgów zgłosiło się na rezydenturę w województwie dolnośląskim (5) i śląskim (4). W województwie mazowieckim, małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim i łódzkim było po trzech chętnych, po dwóch – m.in. w lubuskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim. W woj. opolskim i podlaskim chętnych na tę specjalizację nie było w ogóle.

„W tej sesji na 97 miejsc specjalizacyjnych w całej Polsce tylko 30 proc. zostanie obsadzonych przez młodych lekarzy, którzy chcą specjalizować się w chirurgii ogólnej. Kolejny sukces @MZ_GOV_PL  i ministra @ZiobroPL” – skomentowało na Twitterze Porozumienie Chirurgów SKALPEL.

Dlaczego lekarze nie chcą specjalizować się w chirurgii? Jak podkreślają eksperci, młodych lekarzy odstrasza konieczność długiej nauki, olbrzymia odpowiedzialność zawodowa i stres, a także niskie uposażenie i niewielkie możliwości dorobienia w prywatnej praktyce.

„Obecnie praca lekarza chirurga na etacie jest wyceniona na ok. 42 zł brutto za 1 godz. pracy (6770 zł:160 godz.= 42,3125 zł). Taka stawka raczej nie stanowi zachęty do podjęcia tej bardzo trudnej i wymagającej wielu wyrzeczeń specjalizacji” – dodaje Porozumienie Chirurgów.

Zdaniem Krzysztofa Hałabuza, prezesa ds. operacyjnych Porozumienia Chirurgów SKALPEL, który rozmawiał z Rynkiem Zdrowia, aby zachęcić lekarzy do specjalizacji z chirurgii, konieczna jest zmiana wyceny procedur w chirurgii ogólnej. Obecnie zabiegi chirurgiczne są źle wycenione, co ma wpływ nie tylko na zarobki chirurgów, ale również na organizację ich pracy. Jak wyjaśnia Hałabuz, oddziały chirurgii ogólnej przynoszą szpitalom straty.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

Polska kardiolożka w elitarnym gronie najlepszych naukowców z całego świata

Chory leży na łóżku szpitalnym

Drastyczne cięcia budżetu NFZ. „Na leczenie będzie o 13 mld zł mniej”

Chory stoi przy oknie w sali szpitalnej

Szpital psychiatryczny likwiduje oddział neurologiczny. Pacjenci i pracownicy protestują: „W naszym regionie jest za mało łóżek”

Svante Pääbo laureatem nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. „Udało mu się dokonać niemożliwego”

Korytarz szpitalny

Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”

Lekarz i pielęgniarki na korytarzu szpitalnym

Centrum Onkologii wstrzymało operacje. Instrumentariuszki protestują

Chwyć za mopa, nie zabijaj, nie wierz w cuda. 10 przykazań polskich neurochirurgów

„Pewnie zrezygnowałabym wcześniej, gdyby nie panujący w środowisku pogląd, że jak się już ma zawód medyczny, to nie możliwości odwrotu” – rozmowa z lek. Ewą Stawiarską, która odeszła z medycyny

Korytarz szpitalny

19 szpitali w Polsce może wstrzymać przyjęcia i zabiegi. Sytuacja jest poważna

Polskie szpitale

Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia

Dlaczego lekarze są niemili? / istock

„Dlaczego jestem dupkiem?”. Lekarz Michał Głuszek wyjaśnia, dlaczego bywa niemiły dla swoich pacjentów

Zmiany w polskiej onkologii / istock

Dodatkowe pieniądze na leczenie chorób onkologicznych. Zmiany również w POZ

„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

Sala szpitalna

Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”

Lekarz

Lekarz miał 6,5 minuty na przyjęcie jednego pacjenta. „Doniosłem sam na siebie”

Pacjentka je zupę

Siostra Bożenna dotkliwie o diecie szpitalnej: „Stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega pogorszeniu podczas hospitalizacji”

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Paulina Łopatniuk

Nie jest tak, że elegancko zapakowane wycinki przyjeżdżają w pudełkach gotowe do oglądania. Jelito trafia do nas w wiadrze lub słoiku z formaliną – mówi Paulina Łopatniuk, patomorfolożka

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

„Proces umierania to jeszcze nie śmierć, to część życia”. O uporczywej terapii w polskich realiach mówią dr n. med. Agata Malenda i doula umierania Anja Franczak

Szpital

40 tys. zł odszkodowania za naruszenie praw pacjenta. Przy nazwisku mężczyzny widniał napis „pacjent HIV”, który każdy mógł zobaczyć

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

×