Przejdź do treści

Wdowy po poległych żołnierzach będą mogły mieć z nimi dzieci. Gwarantuje to nowa ustawa

Na zdjęciu Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę, która może zmienić życie wielu rodzin Fot. Valentyna Polishchuk/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trwająca od dwóch lat pełnoskalowa rosyjska inwazja na Ukrainę zmieniła życie ich obywateli. Brutalna wojenna rzeczywistość odebrała walczącym o kraj wiele planów, także tych dotyczących powiększenia rodziny. Dzięki ustawie, pozwalającej na pobieranie i przechowywanie przez okres trzech lat komórek rozrodczych żołnierek lub żołnierzy, plany prokreacyjne będą mogły się urzeczywistnić.

Zostaną rodzicami po śmierci

Wojna zmieniła oblicze wielu ukraińskich rodzin. Teraz dzięki nowemu ustawodastwu, wdowy po poległych żołnierzach będą mogły mieć z nimi dzieci. Według wcześniejszej wersji ustawy, nie można było wykorzystać nasienia zmarłego żołnierza czy też komórek jajowych żołnierki. Z tego prawa mogli skorzystać tylko walczący, którzy przeżyli wojnę, a ich obrażenia wpłynęły na funkcje reprodukcyjne. To, że nie można było wykorzystać materiału reprodukcyjnego po śmierci dawczyni czy też dawcy, wzbudzało kontrowersje.

Teraz to się zmieni za sprawą ustawy pozwalającej na pobieranie i przechowywanie przez okres trzech lat komórek rozrodczych żołnierzy. Zapłaci za to ukraińskie państwo. Zmarły biologiczny rodzic ma także widnieć w akcie urodzenia dziecka.

We wtorek 12 marca br. ustawę podpisał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

„Obecna wersja pozwala żołnierzom na swobodną decyzję o losach komórek rozrodczych, także w wypadku śmierci” – podkreślił portal Kyiv Independent, wskazując, że potrzebna jest dyspozycja zarejestrowana notarialnie.

Od pierwszych miesięcy rosyjskiej napaści w 2022 r., ośrodek rozrodczy „SANA MED” w Charkowie oferuje żołnierzom bezpłatne zamrażanie i przechowywanie komórek rozrodczych.

Medyczna marihuana remedium na kryzys zdrowotny

Jak podaje portal Kyiv Independent, wojenna rzeczywistość wpłynęła także na inne regulacje medyczne. Kolejną zmianą jest zalegalizowanie medycznej marihuany, która ma służyć weteranom cierpiącym na zespół stresu pourazowego, a także chorym na nowotwory. To odpowiedź na kryzys zdrowotny w Ukrainie.

Jak prognozuje Krajowe Biuro WHO na Ukrainie oraz Ministerstwo Zdrowia Ukrainy, od 10 do ponad 15 mln Ukraińców potrzebować będzie profesjonalnej pomocy psychologicznej. Dodatkowo na problemy natury psychicznej cierpią też pracownicy służby zdrowia. W obliczu tych problemów, Ukraina zmuszona jest szukać  niekonwencjonalnych rozwiązań. Jednym z nich ma być właśnie dopuszczenie do obrotu medycznej marihuany.

Źródło: warsawinstitute.org, tvn24, Kyiv Independent

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: