Przejdź do treści

Transpłciowe i niebinarne Quinn walczy na boisku o zwycięstwo. Świat sportu otwiera się na społeczność LGBTQ+

Na zdjęciu Quinn, osoba transpłciowa i niebinarna, reprezentująca Kanadę w piłce nożnej- HelloZdrowie
Quinn zadebiutowało w 2016 r. na igrzyskach olimpijskich w Rio źrodło: GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trwają Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet. W skład reprezentacji Kanady weszło Quinn, osoba transpłciowa i niebinarna. To pierwszy taki przypadek w historii mistrzostw świata. “Chcę być widoczną osobą transpłciową, która odnosi sukcesy w swojej pracy, aby młodsze osoby trans mogły zobaczyć, że mają drogę, którą mogą podążać” – napisało Quinn na swoim profilu na Instagramie.

Pisząc o Quinn, osobie niebinarnej, musiałyśmy zmierzyć się z wyzwaniem: jakich używać zwrotów, zaimków i form gramatycznych. W języku angielskim, który nie jest tak silnie zdeterminowany płciowo jak polski, osoby niebinarne używają często w liczbie pojedynczej formy ,,they, them’’ zamiast żeńskiej lub męskiej. Quinn przez większość swoje życia używało żeńskich form, ale obecnie używa zaimków they/them. Niestety polszczyzna nie jest tak elastyczna, więc zastosowałyśmy neutratywy (formy neutralne płciowo), jak ono, „piłkarko”, „mówiło”.

Jeśli jesteś osobą niebinarną i chciałbyś/chciałabyś/chciałobyś podzielić się swoją historią i podejściem do języka – odezwij się, twórzmy razem bezpieczną przestrzeń Hello Zdrowie.

„Chcę być widoczną osobą transpłciową”

OL Reign to amerykańska profesjonalna kobieca drużyna piłkarska z siedzibą w Seattle w stanie Waszyngton. To właśnie w niej gra na co dzień Quinn, które urodziło się kobietą, ale od września 2020r. oficjalnie funkcjonuje jako osoba transpłciowa i niebinarna. Nie chce być określane ani jako kobieta, ani mężczyzna. Wtedy właśnie zrobiło coming out w mediach społecznościowych.

“Chcę być widoczną osobą transpłciową, która odnosi sukcesy w swojej pracy, aby młodsze osoby trans mogły zobaczyć, że mają drogę, którą mogą podążać i że czeka je przyszłość i kariera” – napisało na Instagramie.

Nie było to łatwe. Quinn wyznało, że będzie musiało robić coming out już zawsze, do końca życia. W 2021 r. zdecydowało się na mastektomię.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Quinn (@thequinny5)

„Żyjemy w świecie, który jest binarny”

O swojej sytuacji powiedziało także w wywiadzie z BBC. Było to na chwilę przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, kiedy to drużyna, w której grało Quinn zdobyła złoty medal.

„Przez całe życie nikt nie uczył mnie, co to znaczy być 'transem’ – jakby to zupełnie nie istniało. Żyjemy w świecie, który jest binarny i odkąd pamiętam, wytyczano mi wzorce: jak się zachowywać, ubierać, mówić i postępować. Wszystko, co odbiegało od przyjętej normy, odbierane było jako coś złego”- mówiło w wywiadzie.

Dalej powiedziało, że jest szczęśliwe, bo może w końcu czuć się sobą i być autentyczne. Chce także przecierać drogę innym.

Piłkarski świat pozytywnie przyjął wyznanie Quinn na temat niebinarności. Gratulacje złożyła m.in. FIFA. Quinn może również liczyć na pełne wsparcie swojej drużyny.

“Żartujemy często, że nie zasługujemy na Quinn. Jest tak dobrą osobą” – mówiła kapitanka reprezentacji Kanady Christine Sinclair.

Quinn gra w piłkę nożną od szóstego roku życia. Używa zaimków they/them. Media społecznościowe w których prężnie działa, służą Quinn do wspierania społeczności LGBTQ+, zwiększania świadomości na temat transpłciowości i niebinarności oraz wyrównywania szans. Piłkarko jesienią stratuje z programem mentorskim o nazwie GE Appliances See Them, Be Them, który ma na celu pomóc dziewczętom i zawodnikom zróżnicowanym płciowo zaangażować się w sport, a także zachęcić innych do udziału w kanadyjskiej piłce nożnej.

„Mamy zdominowaną przez mężczyzn kulturę sportową w Ameryce Północnej i [dziewczyny cispłciowe – przyp. red.] zasługują na to, by mieć miejsce w tym sporcie” – mówiło Quinn, cytowane przez „The Pink News”.

Choć nie można jeszcze mówić o jakimś wielkim przełomie, to zauważalne są starania o otwartość na zawodników LGBTQ + w świecie sportu. Prawie 12 proc. z 736 graczy rywalizujących na igrzyskach w 2023 roku należy do społeczności queer.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Quinn (@thequinny5)

Źródło: thepinknews.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: