Przejdź do treści

Chciała przymierzyć sukienkę, ale została wyproszona z salonu. Niebinarna nastolatka mówi głośno o dyskryminacji

Niebinarność nie jest zaburzeniem ani chorobą, lecz tożsamością równorzędną męskiej i żeńskiej\ GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Charlie Moore z Wielkiej Brytanii wybrała się do jednego z salonów mody poszukać kreacji na bal szkolny. Jednak zamiast przeglądać i przymierzać sukienki, została ze sklepu… wyproszona. Niebinarna nastolatka napisała na Twitterze o tym, co ją spotkało. Jej post wzbudził różnorakie reakcje. Szybko zareagował również właściciel marki sklepów.

Pisząc o Charlie, osobie niebinarnej, musiałyśmy zmierzyć się z problemem: jakich używać zwrotów, zaimków i form gramatycznych. W języku angielskim, który nie jest tak silnie zdeterminowany płciowo jak polski, osoby niebinarne używają często w liczbie pojedynczej formy ,,they, them’’ zamiast żeńskiej lub męskiej. Polszczyzna niestety nie jest tak elastyczna. Charlie jednak posługuje się na co dzień zaimkiem żeńskim lub wskazującym na ogół (she/they), dlatego zrezygnowałyśmy z pisowni rodzaju neutralnego oraz z neutratywów (ono, „nastolatko”, „zrobiłom”, „poszłoś”…). Jeśli jesteś osobą niebinarną i chciałbyś/chciałabyś/chciałobyś podzielić się swoją historią i podejściem do języka – odezwij się, twórzmy razem bezpieczną przestrzeń Hello Zdrowie.

Sukienki tylko i wyłącznie dla kobiet?

Charlie Moore to niebinarna nastolatka. Na co dzień posługuje się zaimkiem żeńskim lub wskazującym na ogół (oni/ona). Niedawno udała się do salonu Monsoon, żeby wybrać sukienkę na studniówkę.

Monsoon Accessorize Ltd. to brytyjska firma, która powstała z myślą o kobietach. To właśnie do jednego z jej salonów w Birmingham wybrała się Charlie. Jednak nie udało jej się przymierzyć żadnej z kreacji.

Właśnie byłam w waszym sklepie w Bham, aby przymierzyć kilka sukienek na studniówkę, ale powiedziano mi, że nie wolno mi tego zrobić ze względu na płeć przypisaną przy urodzeniu. Czy możecie potwierdzić, czy taka jest polityka firmy? Dzięki – napisała na Twitterze.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Dlaczego nie mogła przymierzyć sukienki? Pracownicy brytyjskiego salonu Monsoon mieli skupić się na wyglądzie zewnętrznym oraz, jak podkreśla Charlie, płci przypisanej przy urodzeniu. W komentarzach pojawił się zarówno hejt, jak i wyrazy zrozumienia i wsparcia.

Reakcja firmy była natychmiastowa. W odpowiedzi na zamieszczony przez Charlie post, sklep zapewnił, że taka postawa nie wpisuje się w politykę firmy.

Nasze przymierzalnie są otwarte i dostępne dla wszystkich naszych klientów, a my wszczęliśmy dochodzenie w sprawie tego incydentu — czytamy w odpowiedzi. – Jeśli czujesz się komfortowo, zapraszamy Cię ponownie do naszego sklepu, gdzie z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć idealną sukienkę na studniówkę.

Przedstawiciele spółki napisali też, że każdy zasługuje na to, aby czuć się magicznie na studniówce.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Jedna z komentujących gorzko stwierdziła, że na przeprosiny już za późno, bo Charlie doświadczyła ostrej dyskryminacji, a pracownicy sklepu powinni być przeszkoleni wcześniej, żeby nie dochodziło do tego typu incydentów.

Niebinarna osoba – czyli jaka?

Osoba niebinarna to taka, która nie czuje się ani mężczyzną, ani kobietą albo czuje się po trochu jednym i drugim. Do grupy osób niebinarnych zaliczamy również osoby interpłciowe oraz osoby o zmiennej tożsamości seksualnej – takie, które raz czują się bardziej kobietą, a raz bardziej mężczyzną. W ostatnim czasie pojawia się natomiast znaczna liczba osób, które określają się jako osoby niebinarne, ale już nie transpłciowe. Występuje u nich niezgodność między płcią nadaną przy narodzinach, a tożsamością płciową. To sprawia, że wielu z nich doświadcza cierpienia z powodu tego niedopasowania.

O swojej niebinarności mówią także osoby z pierwszych stron gazet. Emma Corrin, gwiazda serialu „The Crown”, oraz  Demi Lovato, amerykańska piosenkarka oraz autorka tekstów, ogłosili publicznie, że są osobami niebinarnymi i nie identyfikują się jednoznacznie z żadną z płci.

Niebinarność nie jest orientacją seksualną i nie wiąże się z pociągiem do określonej płci. Wśród osób definiujących się jako niebinarne, są hetero-, homo- oraz biseksualiści.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: