To badanie obala mity o rodzicielstwie. Bezdzietni w wieku 70 lat są równie szczęśliwi jak osoby z dziećmi
Nie chcą mieć dzieci
W ostatnich dekadach kwestia bezdzietności stała się tematem wielu debat społecznych i naukowych. Zgodnie z raportem Pew Research Center, coraz większa liczba dorosłych poniżej 50. roku życia rezygnuje z posiadania dzieci. Decyzja o braku potomstwa jest złożona i różnorodna, a motywy mogą różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności, wartości i przekonań. W raporcie wskazano, że głównym powodem wśród badanych osób było jednak to, że nie widzą siebie w roli rodzica i po prostu nie chcą mieć dzieci. Takiej odpowiedzi udzieliło 67 proc. pytanych o to kobiet i 50 proc. mężczyzn. To średnio o 10 proc. więcej niż przed 2018 rokiem. I choć sprawa ta powinna pozostać w sferze prywatnej, osoby bezdzietne ciągle słyszą namowy, by zmieniły zdanie, i różne komentarze podające ich wybór w wątpliwość.
Jak jednak przekonują naukowcy z The Institute for Public Policy and Social Research (IPPSR) na Uniwersytecie w Michigan, bezdzietne pary nie żałują po latach swojej decyzji. Wyniki badań pokazują, że osoby, które świadomie decydują się na bezdzietność, są w wieku 70 lat równie szczęśliwe jak te, które mają dzieci.
„Ludzie bezdzietni, zwłaszcza kobiety, często słyszą, że będą niezadowoleni z życia lub będą żałować swojej decyzji” – powiedziała w rozmowie z PsyPost Jennifer Watling Neal, jedna z autorek badania.
„Bezdzietni czują podobną satysfakcję z życia jak rodzice”
Naukowcy zbadali tysiąc mieszkańców Michigan. Uczestników badania zapytali o to, czy mają lub chcą mieć dzieci. Następnie oddzielono osoby deklarujące bezdzietność od tych, które pragną mieć potomstwo, jednak nie mogą.
„W naszych wcześniejszych badaniach odkryliśmy, że ponad jeden na pięciu dorosłych w Michigan nie chce mieć dzieci lub jest bezdzietny. To była zaskakująco duża liczba” – dodała Watling Neal. „W niektórych poprzednich badaniach wskaźnik ten wynosił zaledwie 2-9 proc. Uważamy, że nasz ulepszony pomiar mógł po prostu skuteczniej wychwycić ludzi, którzy deklarują się jako wieczni bezdzietni” – zauważyła.
Jak wykazali naukowcy, ludzie bezdzietni w wieku 70 lat są tak samo zadowoleni ze swojego życia, jak ich rówieśnicy posiadający dzieci. Oznacza to, że brak potomstwa nie wpływa negatywnie na długoterminowe poczucie szczęścia.
„W badaniu porównaliśmy, jak bardzo dorośli w wieku 70 lat i starsi chcieliby coś zmienić w swoim życiu – innymi słowy, czy żałowali tego, jak potoczyło się ich życie. Nie zauważyliśmy różnicy między ludźmi bezdzietnymi a rodzicami. Sugeruje to, że ludzie bezdzietni czują podobną satysfakcję z życia i często nie żałują swojej decyzji w przyszłości” – wyjaśniła Jennifer Watling. „Co więcej, starsi rodzice byli nieco bardziej skłonni chcieć zmienić coś w swoim życiu” – dodała.
Autorzy badania podkreślają, że skupili się jedynie na mieszkańcach Michigan. Zaznaczają, że przyszłe badania powinny wziąć pod uwagę bardziej szczegółowe aspekty życia osób bezdzietnych, takie jak wsparcie społeczne, zaangażowanie w relacje czy strategie radzenia sobie z samotnością. Jak jednak podsumowują, ich wyniki wskazują, że szczęście nie jest związane wyłącznie z posiadaniem dzieci, a jakość życia w starszym wieku zależy od wielu różnych czynników.
Zdecydujesz się na posiadanie dzieci?
Zobacz także
Co tak naprawdę chcą powiedzieć ci, którzy bezdzietnym osobom mówią, że nikt na starość „szklanki wody im nie poda”? Temat ten bierze na tapet Edyta Broda
„Spędzając Wigilię w pracy, ponoszą konsekwencje cudzych wyborów”. Autorka bloga Bezdzietnik upomina się o sprawiedliwość
„Strach przed samotnością to nie jest powód, żeby mieć dzieci” – mówi Edyta Broda, autorka bloga dla nie-rodziców
Polecamy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
„Zastanawiam się, jak bardzo trzeba nam ufać, żeby wziąć do domu dziecko, które umrze”. Rozmowa z Tisą Żawrocką-Kwiatkowską, założycielką i prezeską zarządu Fundacji Gajusz
Chatbot zaproponował, żeby zabił rodziców, bo ograniczyli mu czas przed ekranem
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?