Przejdź do treści

Szwedzi chcą wpisać do konstytucji prawo do aborcji – jako podstawowe prawo i wolność obywatelską

na zdjęciu: matka i córka spacerują w Sztockholmie, tekst o tym, że Szwedzi chcą wpisać do konstytucji prawo do aborcji - Hello Zdrowie
Szwedzi chcą wpisać do konstytucji prawo do aborcji – jako podstawowe prawo i wolność obywatelską /fot. Jonas Gratzer/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Proponujemy, aby możliwość przerywania ciąży została wpisana do konstytucji jako podstawowe prawo i wolność (obywatelska)” – podkreślił sędzia Henrik Jermsten, przewodniczący komitetu złożonego z ośmiu partii, który zaproponował tę zmianę. Tego rodzaju zapis jest niezwykle rzadki, ale istnieje już we Francji.

„Przeciwdziałanie niedemokratycznym siłom”

Inna przygotowywana zmiana to zapewnienie jednostce ochrony konstytucyjnej prawa do rozpatrzenia sprawy przed niezawisłym sądem lub innym organem sądowym.

Obie propozycje, prawo do aborcji oraz sądu, zostały zaproponowane, aby przeciwdziałać „niedemokratycznym siłom”, jakie w przyszłości mogłyby przejąć władzę w Szwecji i ograniczyć prawa obywateli.

W kontekście prawa kobiet do aborcji komitet, który rozpoczął pracę w 2023 roku, w swoim raporcie jako negatywny przykład wymienił Polskę.

Nowe zapisy w konstytucji mają wejść w życie 1 stycznia 2027 roku. W Szwecji, aby ustawa zasadnicza została zmieniona, muszą odbyć się dwa głosowania w dwóch kolejnych kadencjach parlamentu. Akceptacja propozycji komitetu przez wszystkie partie polityczne daje duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie.

Kobiety podczas protestu

Prawo aborcyjne w Szwecji

Do 1938 roku w Szwecji obowiązywał zakaz aborcji. Po tym roku zalegalizowano przerywanie ciąży z przyczyn embriopatologicznych i prawnych. W 1946 roku dodano zapis o możliwości przeprowadzenia aborcji ze względów społecznych. Każdy zabieg musiał być zatwierdzony przez specjalną komisję.

Obecnie szwedzkie ustawodawstwo należy do najbardziej liberalnych w Europie, a Szwecja często jest celem turystyki aborcyjnej m.in. z Polski. Od 1974 roku u naszych północnych sąsiadów obowiązuje prawo do aborcji na żądanie w czterech pierwszych miesiącach ciąży. Szwecja była jednym z pierwszych krajów europejskich, który wprowadził aborcję na żądanie.

Źrodło: PAP/BBC

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?