Przejdź do treści

Aborcja od 16. r.ż. bez zgody rodziców i pigułka „dzień po” dla każdego. Hiszpania przeprowadza rewolucję w prawach kobiet

Hiszpania
Aborcja od 16. r.ż. bez zgody rodziców i pigułka "dzień po" dla każdego. Hiszpania zatwierdziła projekt przełomowej ustawy/Photo by Antonio Litov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W Hiszpanii zatwierdzono projekt ustawy, która gwarantuje kobietom prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji. Dzięki niej młode kobiety w wieku 16 i 17 lat nie będą potrzebowały zgody rodziców na zabieg. Ustawa gwarantuje również dostęp do pigułek „dzień po” dla każdego, a farmaceucie za odmowę ich wydania będzie grozić wysoka kara.

Przełomowa ustawa w Hiszpanii

Zatwierdzono projekt ustawy w sprawie zdrowia seksualnego i dobrowolnego przerywania ciąży, która pozwoli młodym Hiszpankom w wieku 16 lat na aborcję bez zgody rodziców. Ustawa znosi również obowiązkowy trzydniowy okres refleksji nad decyzją. Ponadto po dokonaniu aborcji każda z kobiet będzie miała prawo do wolnych dni w pracy oraz otrzymania profesjonalnej opieki zdrowotnej.

Obecnie kobiety w Hiszpanii mogą uzyskać dostęp do aborcji do 14. tygodnia ciąży lub do 22. tygodnia w przypadku ciężkich wad płodu. Hiszpanki często spotykały się jednak z odmową przeprowadzenia zabiegu, ponieważ medycy powoływali się na tzw. klauzulę sumienia. Według rzeczniczki rządu, Isabel Rodriguez, projekt ustawy to „nowy krok naprzód dla demokracji”. Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzenia przez Senat, a rząd Pedro Sancheza robi wszystko, by weszła w życie przed zakończeniem kadencji pod koniec 2023 r. Hiszpański lewicowy rząd koalicyjny doszedł do władzy prawie cztery lata temu i uczynił z praw kobiet jeden z kluczowych obszarów swoich działań.

Ministra ds. równości Irene Montero powiedziała, że ​​instytucje rządowe muszą „odrzucić tabu, piętno i poczucie winy dotyczące kobiecych ciał”. Jak wyjaśniła, ustawa ma opierać się na dwóch filarach: działaniu publicznej służby zdrowia oraz edukacji seksualnej na wszystkich etapach kształcenia.

„Dogłębnie przekształcamy politykę państwa, tworzymy architekturę feministyczną opartą na wolności seksualnej wszystkich kobiet” – dodała.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Decyzja o ciąży / istockphoto

Kary za brak pigułki „dzień po”

Hiszpańska ustawa zapewnia również dostęp do tabletek „dzień po” dla każdego. Pigułki postkoitalne mają być obowiązkowo dostępne we wszystkich ośrodkach zdrowia i w aptekach. Placówkom, które nie zaopatrzą się w zapas „odpowiedni do zapotrzebowania”, będą grozić kary od 90 tysięcy do nawet 1 miliona euro. Podobne grzywny będą rozpatrywane w przypadku, jeśli farmaceuta odmówi wydania pigułki, powołując się na tzw. klauzulę sumienia. Pracownicy medyczni, którzy będą odwoływać się do prawa sprzeciwu sumienia, zostaną ujęci w specjalnych rejestrach. Tak samo jak w przypadku prawa do eutanazji.

Ustawa o zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym ma również na celu zapewnienie trzech dni zwolnienia chorobowego z powodu bolesnego okresu. W przypadku szczególnie obezwładniającego bólu lub intensywnego krwawienia osoby menstruujące będą mogły przedłużyć zwolnienie do pięciu dni.

Propozycje zawarte w ustawie mają na celu również przyspieszenie rozwoju antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn, podkreślając, że antykoncepcja nie jest obowiązkiem wyłącznie kobiet.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny

Szpitale miały odmówić legalnej aborcji 14- letniej dziewczynce po gwałcie. Pomogły aktywistki z „Federy”

Kobieta trzyma pigułkę w dłoni

Nowy Jork zapewni kobietom darmowe pigułki aborcyjne! Będą dostępne w miejskich klinikach zdrowia seksualnego

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

„Sposób posługiwania się pieniędzmi jest psychologicznym portretem – naszym własnym, ale też naszego związku” – mówi psycholożka Marta Mizera

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9 tygodnia ciąży

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9. tygodnia ciąży

Nowy raport „Polki w Medycynie”: Kobiety znacząco przeważają na kierunkach medycznych, ale tytuł profesora zyskują w większości mężczyźni

Do więzienia za informowanie o możliwości przerywania ciąży? Pani od Feminatywów wzięła pod lupę kontrowersyjną ustawę

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Lek. Aleksandra Śremska została drugą w historii kobietą na czele Bydgoskiej Izby Lekarskiej. „Liczą się kompetencje. Kobiety powinny w siebie wierzyć”

Kate Winslet

Kate Winslet o starzeniu się: „W dojrzałym wieku stajemy się bardziej kobiece, silniejsze i seksowne”

Kobieta stoi na stacji metra

Holandia zmienia prawo. Tabletkę aborcyjną będzie mógł przepisać lekarz rodzinny

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach / fot. Getty Image

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach: „Musimy porzucić bonusy, które wynikają z pozornie lepszego postrzegania kobiet”

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruującym osobom uchodźczym z Ukrainy

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

Joga hormonalna – sposób na równowagę

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

×