Przejdź do treści

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9. tygodnia ciąży

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9 tygodnia ciąży
Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9 tygodnia ciąży/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do krajów, które zliberalizowały swoje prawo aborcyjne, właśnie dołączyła Litwa. Dzięki nowym przepisom mieszkanki tego kraju będą mogły przerwać ciążę do 9. tygodnia jej trwania bez ingerencji chirurgicznej. „To najwyższy czas, aby polski rząd zaczął korzystać z dobrych praktyk w dostępie do usług zdrowia reprodukcyjnego krajów sąsiadujących z Polską!” – podkreśla w swoim wpisie Wielka Koalicja za Równością i Wyborem.

Aborcja farmakologiczna legalna w Litwie

„Z nowym rokiem Litwa liberalizuje prawo aborcyjne! Już teraz aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9. tygodnia trwania ciąży!” – podała na swoim profilu na Instagramie Wielka Koalicja za Równością i Wyborem.

Oprócz aborcji farmakologicznej Litwinki mogą zdecydować się na aborcję „na życzenie” wykonaną w placówce medycznej. Jest ona legalna w tym kraju do 12. tygodnia ciąży. Jeśli istnieją wskazania medyczne, ciążę można przerwać do 24. tygodnia.

Jak zaznacza litewskie ministerstwo zdrowia, farmakologiczne przerywanie ciąży zostało uznane przez WHO za skuteczną i bezpieczną metodę aborcji. Według organizacji może ona stanowić alternatywę dla chirurgicznego przerwania ciąży. Polega na zażyciu środków farmakologicznych, które hamują rozwój ciąży, wywołują skurcze i krwawienie. Zazwyczaj najpierw zażywa się mifepriston, a po nim mizoprostol.

Metoda ta jest legalna już w 45 krajach na świecie. Oprócz Litwy należą do nich m.in. Australia, Austria, Belgia, Estonia, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania czy Niemcy.

„To najwyższy czas, aby polski rząd zaczął korzystać z dobrych praktyk w dostępie do usług zdrowia reprodukcyjnego krajów sąsiadujących z Polską!” – podkreśla w swoim wpisie WKRW.

Wielka Koalicja

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem (nazywana w skrócie Wielką Koalicją) jest nieformalną inicjatywą zrzeszającą ponad 100 organizacji pozarządowych i ruchów prokobiecych działających na rzecz praw kobiet i równouprawnienia, a w szczególności praw reprodukcyjnych. Wszystkie organizacje łączy to, że dążą do liberalizacji obecnie funkcjonującego prawa aborcyjnego oraz pracują na rzecz zwiększenia świadomości społecznej w tym zakresie.

„Wierzymy, że poprzez połączenie naszych sił i wypracowanie wspólnej strategii działań, edukację oraz lobbing uda nam się odwrócić negatywne i stygmatyzujące podejście do praw reprodukcyjnych, jakie obecnie jest rozpowszechniane w Polsce” – czytamy na stronie WKRW.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: