Przejdź do treści

Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami

Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami fot. NASA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Pieniądze można porównać do zakładania maseczki tlenowej w samolocie. Najpierw zakładasz ją sobie, potem dzieciom. Z finansami jest tak samo” – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa
6 dowodów na to, że pisanie o emocjach służy zdrowiu
6 sposobów na to, by uniknąć przeziębienia w sezonie grypowym
Jak oddychać? Kasia Bem przedstawia proste ćwiczenie, które czyni cuda
5 sposobów, jak być fit bez wychodzenia z domu

Kiedy na Marsie lądował łazik Perseverance, jego „oczami i uszami” była kobieta z bindi na czole i niebieskimi włosami. Odetchnęła, kiedy kierowany przez nią łazik przekazał do bazy serię sygnałów podobnych do bicia serca, pierwsze dźwięki wiatru, a potem zdjęcia. Poznajcie Swati Mohan, twarz najnowszej misji Ziemian na Marsie.

 

Dr Mohan pracuje w laboratorium NASA w Pasadenie w Kalifornii i stoi na czele marsjańskiej misji 2020 od początku powstania zespołu badawczego w 2013 roku. To ona 18 lutego przedstawiała widzom na całym świecie szczegóły historycznego lądowania łazika.

Urodziła się w Bangaluru w Indiach, jej rodzice przenieśli się do Stanów Zjednoczonych, kiedy miała rok. Pomimo tego Mohan bardzo podkreśla związek z ojczyzną: „Moi rodzice wychowali mnie w szacunku do rodzimych wartości. Jestem tak samo Induską, jak Amerykanką” – mówi w wywiadach.

Szczegóły lądowania Perseverance przekazywała z bindi na czole i ufarbowanymi na niebiesko włosami. „To był dobry dzień, żeby się wystroić. Moja rodzina zagłosowała i stanęło na farbowaniu włosów na zakończenie projektu” – żartowała.

Swati Mohan od najmłodszych lat fascynowała się kosmosem. Jako mała dziewczynka zakochała się w serii Star Trek i ta miłość zaprowadziła ją do NASA, podobnie jak wielu innych pracowników tej Agencji. „Pamiętam przyglądanie się pięknym planetom i innym obszarom kosmosu, które zwiedzali bohaterowie i pamiętam myśl, że też chcę to robić. Chcę szukać nowych i wspaniałych miejsc we wszechświecie” – mówi.

Początkowo chciała jednak zostać pediatrą, a kosmos był tylko jej hobby. Kiedy miała 16 lat, nauczyciel zainteresował ją fizyką, a to ostatecznie przekonało ją do kariery w inżynierii kosmicznej. „Moja rodzina kładła nacisk na etykę pracy i edukację. Rodzice starali się, żebym trafiała na specjalne zajęcia i staże. Obydwoje zajmują się nauką i technologią, dlatego od zawsze mnie wspierali.”

Studiowała w prestiżowych Cornell University i w Instytucie Technologii Massachusetts. Potem, jak sama żartobliwie kwituje, “starała się o tyle staży w NASA, ile było możliwe”. „Przeszłam przez pięć różnych laboratoriów w NASA, zanim trafiłam do niszy, która całkowicie mi odpowiadała”– wspomina. Od 2013 roku stoi na czele najnowszej misji marsjańskiej, wcześniej pracowała też przy misji Cassini związanej z Saturnem i przy projektach mapowania pola grawitacyjnego Księżyca.

Łazik Perseverance trafił w bardziej wymagający region Marsa, niż Opportunity, którego pracę podziwialiśmy do 2016 roku.

NASA/Bill Ingalls

Perseverance, który używa nowego systemu nawigacyjnego, już w chwili zrzutu na spadochronie był w stanie oszacować, jakie ma możliwości poruszania się. Swati Mohan nazwała ten stresujący moment „siedmioma minutami terroru”. Na koniec procedury lądowania przywódczyni projektu potwierdziła, że łazik zaczął transmitować serię sygnałów podobnych do bicia serca, które świadczyły o sukcesie misji. Zarejestrował także pierwsze w historii nagranie dźwięku z powierzchni Marsa – wiatru wiejącego nad pojazdem. „W pierwszej kolejności zadzwoniłam do rodziców. (…) Teraz Perseverance jest bezpieczny na powierzchni Marsa, gotowy do pracy i szukania znaków życia, które na nim było” – mówiła w pierwszych wywiadach.

Dr Mohan podkreśla, że sukces to nie byłby możliwy bez różnorodnego zespołu badawczego, pełnego przedstawicieli różnych kultur i ras. Jest jedną z dwunastu kolorowych kobiet, które współtworzą prawie 300-osobowy zespół łazika Perseverance. „Możliwości zespołu były mocniejsze niż poszczególnych jednostek. Różnorodność to przede wszystkim różne punkty widzenia. Chodzi o możliwość widzenia problemu poza utartymi schematami.”

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Dr Mohan stała się także ważną postacią w Indiach. „Jestem zaszczycona, że mogę inspirować młode pokolenie, ale nie byłam jedyną Induską w zespole. Nie byłam także jedyną kobietą i każda z nas trafiła do tego projektu inną drogą” – podkreśla. Razem z nią pracowały m.in. inżynierka Christina Hernandez, odpowiedzialna za technologię badawczą łazika, oraz Moogega Cooper, która dba o to, żeby na powierzchni Marsa nie zostały żadne zanieczyszczenia. „Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami (…) Wspólnym elementem, który połączył nasz zespół, jest to, że podążyliśmy za głosem serca i walczyliśmy o każdy kolejny krok, ucząc się przez doświadczenia pozytywne i negatywne, wierząc i marząc, aż do momentu, kiedy nam się udało.”

Szefowa zespołu Perserverance jest matką dwóch córek, jedna z nich urodziła się już w trakcie pracy nad marsjańską misją. Opisując swój dzień Mohan żartuje: „Najpierw praca nad symulacją rozbłysku słońca. Potem 30 minut, żeby odebrać dzieci w czasie przerwy na lunch. Powrót do laboratorium i rozwiązanie problemu z symulacji. Jazda do domu. Budowanie katapulty z dyni z drugim dzieckiem i odbieranie telefonów z pracy. Potem sen”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Chrissy Teigen

„Ona jest taką drama queen”, „Przestań już o tym mówić”. Chrissy Teigen spotkała się z hejtem po wyznaniu o aborcji. Modelka odpowiedziała

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u / gettyimages

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u

Lisa LaFlamme

Prezenterka telewizyjna zwolniona z pracy za siwe włosy. „Oniemiałam. Wciąż jestem w szoku” – komentuje

Meghan Markle

Meghan Markle w podcaście dla kobiet walczy ze stereotypami. „Jeśli jesteś ambitną kobietą, to z pewnością jesteś wyrachowana, samolubna lub agresywna”

Sanna Marin

„Zatańcz z Sanną”. Kobiety wspierają premierkę Finlandii i publikują nagrania z imprez

„Pierwsze 10 dni wspominam jako jeden wielki ból. Gdy kładłam się spać, czułam, jak całe ciało krzyczy”. O trawersie Grenlandii i emocjach po mówi Miłka Raulin

Kobiety

Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”

Kobiety w Iranie rozmawiają ze sobą

W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku

Bogusław Linda

Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce "prezydentką"?

Ważna zmiana w gdańskim urzędzie. Czy Aleksandra Dulkiewicz będzie pierwszą w Polsce „prezydentką”?

„Znaki są językiem i ważne jest, aby nikogo nie wykluczały”. Izraelskie oznakowania przejdą metamorfozę

Zofia Zborowska-Wrona

Zofia Zborowska-Wrona o kobietach: „Jest mi szkoda siebie, jest mi szkoda każdej z nas, która nadal nieświadomie tkwi po pachy w tym szambie ściemy”

Kobieta

Kamila Kalińczak: „Stygmatyzowanie, poniżanie i obrażanie bezdzietnych kobiet musi się skończyć”

„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

Ursula von der Leyen / gettyimages

Unia Europejska zawalczy o równowagę płci na wysokich stanowiskach. „Najwyższy czas rozbić szklany sufit” – mówi Ursula von der Leyen

Uczennice stoją w sali gimnastycznej

Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”

Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

Kobiety w burkach

Afganki znów założą burki. Janina Ochojska: „Talibowie złamali wszystkie obietnice i oczekiwania odnośnie respektowania prawa kobiet w Afganistanie”

Jane Fonda

Jane Fonda o starzeniu się: „Jestem świadoma tego, że zbliżam się do śmierci. Tak naprawdę nie przeszkadza mi to aż tak bardzo”

„Nie mów do mnie Martynka, jeśli nie mówisz do niego Mateuszku” – o przekleństwie zdrobnień mówi Martyna Kaczmarek

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Titz-Kosko zapracowała na tytuł Damy Polskiej Medycyny, budując polską reumatologię

Kierowczynie radzą sobie świetnie

Taksówka tylko „Dla niej”. Nowa usługa jednej z sieci taksówkowych – pasażerkę do celu zawiezie kobieta

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Woźniak „systemem harcerskim” wychowywała pokolenia polskich pielęgniarek

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

×