Przejdź do treści

Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami

Swati Mohan: Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami fot. NASA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta pisze na laptopie. Obok siedzi pies
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
Lekarka
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
ratownik medyczny, pandemia
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”

Kiedy na Marsie lądował łazik Perseverance, jego „oczami i uszami” była kobieta z bindi na czole i niebieskimi włosami. Odetchnęła, kiedy kierowany przez nią łazik przekazał do bazy serię sygnałów podobnych do bicia serca, pierwsze dźwięki wiatru, a potem zdjęcia. Poznajcie Swati Mohan, twarz najnowszej misji Ziemian na Marsie.

 

Dr Mohan pracuje w laboratorium NASA w Pasadenie w Kalifornii i stoi na czele marsjańskiej misji 2020 od początku powstania zespołu badawczego w 2013 roku. To ona 18 lutego przedstawiała widzom na całym świecie szczegóły historycznego lądowania łazika.

Urodziła się w Bangaluru w Indiach, jej rodzice przenieśli się do Stanów Zjednoczonych, kiedy miała rok. Pomimo tego Mohan bardzo podkreśla związek z ojczyzną: „Moi rodzice wychowali mnie w szacunku do rodzimych wartości. Jestem tak samo Induską, jak Amerykanką” – mówi w wywiadach.

Szczegóły lądowania Perseverance przekazywała z bindi na czole i ufarbowanymi na niebiesko włosami. „To był dobry dzień, żeby się wystroić. Moja rodzina zagłosowała i stanęło na farbowaniu włosów na zakończenie projektu” – żartowała.

Swati Mohan od najmłodszych lat fascynowała się kosmosem. Jako mała dziewczynka zakochała się w serii Star Trek i ta miłość zaprowadziła ją do NASA, podobnie jak wielu innych pracowników tej Agencji. „Pamiętam przyglądanie się pięknym planetom i innym obszarom kosmosu, które zwiedzali bohaterowie i pamiętam myśl, że też chcę to robić. Chcę szukać nowych i wspaniałych miejsc we wszechświecie” – mówi.

Początkowo chciała jednak zostać pediatrą, a kosmos był tylko jej hobby. Kiedy miała 16 lat, nauczyciel zainteresował ją fizyką, a to ostatecznie przekonało ją do kariery w inżynierii kosmicznej. „Moja rodzina kładła nacisk na etykę pracy i edukację. Rodzice starali się, żebym trafiała na specjalne zajęcia i staże. Obydwoje zajmują się nauką i technologią, dlatego od zawsze mnie wspierali.”

Studiowała w prestiżowych Cornell University i w Instytucie Technologii Massachusetts. Potem, jak sama żartobliwie kwituje, “starała się o tyle staży w NASA, ile było możliwe”. „Przeszłam przez pięć różnych laboratoriów w NASA, zanim trafiłam do niszy, która całkowicie mi odpowiadała”– wspomina. Od 2013 roku stoi na czele najnowszej misji marsjańskiej, wcześniej pracowała też przy misji Cassini związanej z Saturnem i przy projektach mapowania pola grawitacyjnego Księżyca.

Łazik Perseverance trafił w bardziej wymagający region Marsa, niż Opportunity, którego pracę podziwialiśmy do 2016 roku.

NASA/Bill Ingalls

Perseverance, który używa nowego systemu nawigacyjnego, już w chwili zrzutu na spadochronie był w stanie oszacować, jakie ma możliwości poruszania się. Swati Mohan nazwała ten stresujący moment „siedmioma minutami terroru”. Na koniec procedury lądowania przywódczyni projektu potwierdziła, że łazik zaczął transmitować serię sygnałów podobnych do bicia serca, które świadczyły o sukcesie misji. Zarejestrował także pierwsze w historii nagranie dźwięku z powierzchni Marsa – wiatru wiejącego nad pojazdem. „W pierwszej kolejności zadzwoniłam do rodziców. (…) Teraz Perseverance jest bezpieczny na powierzchni Marsa, gotowy do pracy i szukania znaków życia, które na nim było” – mówiła w pierwszych wywiadach.

Dr Mohan podkreśla, że sukces to nie byłby możliwy bez różnorodnego zespołu badawczego, pełnego przedstawicieli różnych kultur i ras. Jest jedną z dwunastu kolorowych kobiet, które współtworzą prawie 300-osobowy zespół łazika Perseverance. „Możliwości zespołu były mocniejsze niż poszczególnych jednostek. Różnorodność to przede wszystkim różne punkty widzenia. Chodzi o możliwość widzenia problemu poza utartymi schematami.”

Dr Mohan stała się także ważną postacią w Indiach. „Jestem zaszczycona, że mogę inspirować młode pokolenie, ale nie byłam jedyną Induską w zespole. Nie byłam także jedyną kobietą i każda z nas trafiła do tego projektu inną drogą” – podkreśla. Razem z nią pracowały m.in. inżynierka Christina Hernandez, odpowiedzialna za technologię badawczą łazika, oraz Moogega Cooper, która dba o to, żeby na powierzchni Marsa nie zostały żadne zanieczyszczenia. „Chciałabym życzyć wszystkim młodym osobom, żeby mogły pójść za swoimi pasjami (…) Wspólnym elementem, który połączył nasz zespół, jest to, że podążyliśmy za głosem serca i walczyliśmy o każdy kolejny krok, ucząc się przez doświadczenia pozytywne i negatywne, wierząc i marząc, aż do momentu, kiedy nam się udało.”

Szefowa zespołu Perserverance jest matką dwóch córek, jedna z nich urodziła się już w trakcie pracy nad marsjańską misją. Opisując swój dzień Mohan żartuje: „Najpierw praca nad symulacją rozbłysku słońca. Potem 30 minut, żeby odebrać dzieci w czasie przerwy na lunch. Powrót do laboratorium i rozwiązanie problemu z symulacji. Jazda do domu. Budowanie katapulty z dyni z drugim dzieckiem i odbieranie telefonów z pracy. Potem sen”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sharon Stone

Sharon Stone wyznała, że jako nastolatka dokonała aborcji. „Zostałam w swoim pokoju i krwawiłam przez wiele dni”

Dorota Greniuk,

„Miało być pięknie, a straciłam grunt pod nogami. Koronawirus pokazał, że żadna umowa nie daje tak naprawdę stabilizacji” – mówi Dorota Greniuk

Lek. weterynarii Paula Dziubińska-Bartylak

Paula Dziubińska-Bartylak: Zostajesz ty i śmierć, która przychodzi z twoich rąk – mimo że zarywałaś noce, by wygrało życie

Magdalena Lamparska / zdj. Tola Piotrowska

Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

Kaja Kallas nową premierką Estonii

Kaja Kallas na czele nowego rządu Estonii – jedynego kraju na świecie, który ma prezydentkę i premierkę. „Wzeszło słońce”

Kobiety na Strajku Kobiet w Polsce

Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!

Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

Astronautki NASA

Jedna z nich będzie pierwszą kobietą, która postawi nogę na Księżycu. NASA podała skład zespołu Artemis

Sarah Fuller

Sarah Fuller została pierwszą kobietą, która zagrała w meczu Power 5. To wielki krok dla kobiet i feminizmu

Anja Rubik

Anja Rubik o okładce „Vogue Polska”: chciałam, aby sesja oddała nasz bunt i naszą siłę

Kamala Harris

Kamala Harris pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta w historii Stanów Zjednoczonych

Miley Cyrus, Patti Smith, Juliette Binoche

Zagraniczne gwiazdy wspierają protest kobiet w Polsce. Wśród nich Patti Smith, Miley Cyrus czy Juliette Binoche

Protestująca Polka

Prof. Monika Płatek o orzeczeniu TK: władza nie może odmawiać kobiecie prawa do rozumnej, samodzielnej, autonomicznej decyzji dotyczącej jej płodności

Kobieta w laboratorium

Genetyczka o decyzji TK: w kilka godzin dorobek naukowy w dziedzinie genetyki (czyli diagnostyki prenatalnej) został zrównany z ziemią

Kobieta

Medycy grzmią: nie możemy odgórnie zakładać, że każda pacjentka poradzi sobie z ciążą wysokiego ryzyka, traumą porodu chorego dziecka oraz dalszą heroiczną opieką nad nim

Aktywistka o filmie, który otrzymała: Jestem człowiekiem, nie świnią. Dlaczego ludzie nie potrafią uszanować tego, że ktoś jest chudy, szczupły lub gruby?

„Najbardziej bolesne nie są rany fizyczne” – mówi Agnieszka Zwiefka, reżyserka filmu „Blizny”

Kolejny Nobel w kobiecych rękach – tym razem w dziedzinie literatury!

Nobel z chemii w rękach kobiet! Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna otrzymały go za opracowanie metody edycji genomu

Dyskryminacja medyczna. Prof. Płatek: Kobieta ma być dzielna, a mężczyzna przecież gorzej znosi ból [WIDEO]

Prof. Płatek o tym, jak rodzi się dyskryminacja. „Władza nie ma prawa mówić ‚gorszy sort’ ” [WIDEO]

Sam Baker

Sam Baker o menopauzie: Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania. Osiągnięciem, a nie porażką, mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku

Kobieta siedzi smutna na pomoście

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Policjantki

95-lecie powołania Policji Kobiecej. Z tej okazji policjantki nagrały film, w którym pokazują, jak łączą pracę z życiem prywatnym

Women shaming / istock

Women shaming w Polsce ma kobiecą twarz? Matka i koleżanki są w czołówce krytykujących osób

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki