Stany Zjednoczone. Wydano pierwszy paszport z trzecim oznaczeniem płci
W Stanach Zjednoczonych wydano pierwszy paszport z oznaczeniem „X”. Opcja jest dostępna dla osób niebinarnych, interseksualnych lub takich, które nie identyfikują się z żadną płcią. To krok milowy w celu bardziej inkluzywnych dokumentów i uwzględniania neutralności płciowej.
Pierwszy paszport w USA z opcją „X”
W Stanach Zjednoczonych wydano pierwszy oficjalny paszport z dodatkowym oznaczeniem płci. Wraz z oznaczeniami dla mężczyzn i kobiet, używając znaczników „M” i „F”, dostępna jest także opcja „X”. To wybór dla osób, które nie identyfikują się z żadną płcią.
– Departament Stanu wnioskował o dodanie znacznika płci X dla osób niebinarnych, interseksualnych i tych, których płeć nie jest ustalona, a które ubiegały się o paszport amerykański lub CRBA – poinformował rzecznik prasowy Departamentu Stanu Ned Price.
Nowy paszport jest częścią planu prezydenta Joe Bidena mającego na celu „szerzenie równości LGBTQ+ w Ameryce i na całym świecie”.
– Chcę podkreślić, przy okazji wydania tego paszportu, zaangażowanie Departamentu Stanu w promowanie wolności, godności i równości wszystkich ludzi – w tym osób LGBTQI+” – dodał Price.
Departament nie poinformował, kto stał się właścicielem pierwszego w historii kraju paszportu z dodatkowym oznaczeniem płci.
Nowy paszport od 2022 roku
Trzy opcje przy wyborze płci będą dostępne standardowo od przyszłego roku. Posunięcie to zniesie również wymóg uzyskania „zaświadczenia lekarskiego, jeśli wybrana przez kandydata płeć nie jest zgodna z płcią na innych dokumentach obywatelstwa lub tożsamości”
– Opcja z nowym znacznikiem płciowym będzie standardowo oferowana osobom ubiegającym się o paszport po tym, jak Departament Stanu zakończy tworzenie systemu i aktualizacje formularzy na początku 2022 r. – przekazał również Price.
Zmiana zbliża Stany Zjednoczone do kilku innych krajów, które już wydają paszporty ze znacznikami płci innymi niż „F” lub „M”, w tym Kanady , Australii , Indii , Malty, Nepalu i Nowej Zelandii.
Polecamy
Chloë Grace Moretz dokonała coming outu. „Wierzę w potrzebę ochrony prawnej, która ochroni mnie jako lesbijkę”
Ilu Polaków popiera legalizację związków par jednopłciowych? Są przełomowe wyniki badania CBOS
Katarzyna Zillmann: „Odbiera się nam prawa, ale nie zmniejsza zakresu obowiązków, płacimy te same podatki, często nawet wyższe”
Łukasz zmarł nagle we Włoszech. Teraz jego wieloletni partner, Krzysztof, walczy o prawo do pochówku ukochanego
się ten artykuł?