Przejdź do treści

Google Doodle z René Favaloro! To on jako pierwszy wszczepił bypassy kobiecie

Google Doodle
Google Doodle
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bohaterem dzisiejszego Google Doodle jest René Favaloro, argentyński kardiochirurg, który zasłynął z przeprowadzenia pionierskiej operacji wszczepienia bypassów. Favaloro jako pierwszemu w Argentynie udało się także przeszczepić serce jednemu ze swoich pacjentów. Dzisiaj Google obchodzi 96. rocznicę jego urodzin!

René Favaloro – kim był?

René Geronimo Favaloro urodził się 12 lipca 1923 roku w La Plata, mieście we wschodniej Argentynie. Był lekarzem wiejskim w małej społeczności rolnicznej Jacinto Arauz. To właśnie tam założył lokalny bank krwi, stworzył własną salę operacyjną i przeprowadził szkolenia pielęgniarek.

W kolejnych latach kardiochirurg przeprowadził się do USA, gdzie pracował w Cleveland Clinic. To właśnie tam zainteresował się pomostowaniem tętnic wieńcowych.

René Favaloro – pionier chirurgii

9 maja 1967 r. dla Favaloro był dniem, którego nie zapomniał do końca swojego życia. To wtedy chirurg zoperował  51-letnią kobietę z zablokowaniem prawej tętnicy wieńcowej. W tym celu Favaloro podłączył kobietę do płucoserca, zatrzymał jej serce i użył żyły z nogi, by przekierować przepływ krwi wokół blokady. Pionierska operacja zakończyła się sukcesem.

René Favaloro przeprowadził też pierwszą udaną operację przeszczepienia serca w Argentynie.

To dzięki niemu zrewolucjonizowano operacje kardiochirurgiczne. Favaloro jako pierwszy przeprowadził operację pomostowania tętnic wieńcowych.

René Favaloro był szanowanym i bardzo cenionym kardiochirurgiem. Według niego każdy, bez względu na to, czy ma pieniądze czy nie, powinien mieć dostęp do opieki medycznej. Chirurg założył Fundację Favalaro w Buenos Aires.

Mistrz skalpela zmarł 29 lipca 2000 roku w Buenos Aires.

Google Doodle

Czym jest Google Doodle? Jak piszą twórcy: „Doodle to zabawne, zaskakujące, czasem spontaniczne zmiany nakładane na logo Google, które mają podkreślać wagę dni wolnych, rocznic oraz zasług słynnych artystów, pionierów i naukowców”. Pomysł powstał w 1988 roku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?