Przejdź do treści

„Siostrzeństwo świętej sauny” – jedna z piękniejszych opowieści o sile, odwadze i solidarności kobiet i estoński kandydat do Oscara! Niebawem w polskich kinach

Film 'Siostrzeństwo świętej sauny' Anny Hints
Film 'Siostrzeństwo świętej sauny' Anny Hints to estoński kandydat do Oscara / Zdjęcie: Screen z YouTube Against Gravity
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Siostrzeństwo świętej sauny” to estoński kandydat do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. To opowieść o grupie kobiet, które dzielą się swoimi najbardziej intymnymi i traumatycznymi wspomnieniami w saunie ukrytej pośrodku lasu. Dokument do polskich kin trafi 10 listopada, ale już teraz na kanale YouTube Against Gravity można zobaczyć jego polski zwiastun!

Filmowa opowieść o prawdzie kobiecego ciała i psychiki

Prawda to słowo klucz „Siostrzeństwa świętej sauny”, intymnej filmowej opowieści wyreżyserowanej przez Annę Hints. Tę prawdę widz może zarówno zobaczyć, jak i usłyszeć. Kobiety w oparach dymu i żaru tradycyjnej sauny obnażają nie tylko ciała, lecz także swoje emocje. Widać fałdki, cellulit, blizny, znamiona, krew menstruacyjną, włosy łonowe i piersi w różnych rozmiarach. Rozmowy toczą się o cielesności, porodach, aborcji, pierwszej miesiączce, śmierci, gwałcie. Kobiety wspominają swoje dzieciństwo, mówią o traumach, kompleksach, bolesnych doświadczeniach, krzywdzących słowach i stereotypach, które zostały z nimi na lata.

„Pamiętam, że największym komplementem, jaki usłyszałyśmy od mamy, było: 'Ale schudłyście!’. To była największa pochwała” – mówi jedna z bohaterek „Siostrzeństwa świętej sauny”. „Najważniejsza była atrakcyjność w oczach mężczyzn. To czyniło cię wartościową kobietą” – dodaje kolejna.

W obrazie Anny Hints nie ma miejsca na wstyd i ocenę. Ciała kobiet pokazane są z całym dobrodziejstwem inwentarza. Są w każdym rozmiarze. Są różnorodne. Są naturalnie piękne. Każde opowiedziane doświadczenie spotyka się ze wspierającą reakcją, czasami milczącą siostrzeńską akceptacją.

Magdalena Boczarska

Oczyszczająca moc sauny

Wybór przez Annę Hints sauny jako miejsca zwierzeń nie był przypadkowy. Kiedyś w Estonii sauna była miejscem świętym, mistycznym, w którym można było dostąpić oczyszczenia. Kobiety rodziły w niej dzieci. Tradycyjna drewniana sauna dymna, w której spotykają się bohaterki „Siostrzeństwa świętej sauny”, jest estońskim fenomenem wpisanym na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

"Siostrzeństwo świętej sauny" film Anny Hints

„Siostrzeństwo świętej sauny” Anny Hints / Zdjęcie: Screen z Youtube Against Gravity

Z opisu filmu: grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się zrelaksować, śpiewać i gotować, ale przede wszystkim dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty. W rozgrzanej, intymnej przestrzeni wypędzają z siebie lęki i wstyd, odzyskując energię do życia. Sauna działa na każdą z nich oczyszczająco.

„Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu” – czytamy.

„Zmysłowe filmowe objawienie” – tak Variety pisało o „Siostrzeństwie świętej sauny”. Warto nadmienić, że ta uniwersalna opowieść o sile kobiet i kobiecej solidarności kręcona była przez 8 lat. Anna Hints na festiwalu Sundance otrzymała za swój film nagrodę za najlepszą reżyserię. Dokument ma szansę na Europejską Nagrodę Filmową i jest estońskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Zobacz polski zwiastun „Siostrzeństwa świętej sauny”!

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: