Przejdź do treści

Prof. Beata Tarnacka: Myślę, że kobiety w medycynie rzadziej wierzą w siebie i łatwiej rezygnują z podejmowania dużych inicjatyw

Kobiety w medycynie
Prof. Beata Tarnacka: Myślę, że kobiety w medycynie rzadziej wierzą w siebie / Getty
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem
Po czym poznasz, że twoja rodzina jest toksyczna? Psycholożka Monika Kotlarek wyjaśnia
Tu pary LGBT+ będą mogły wziąć ślub kościelny. Duchowni przegłosowali decyzję
Sąd Okręgowy w Lublinie: To nie był gwałt. 14-latka miała ufarbowane włosy i makijaż. Mężczyźni mogli nie wiedzieć, ile ma lat
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców

– Mężczyźni, których spotkałam na swojej drodze zawodowej, cechowali się dużo większą wiarą w swoje umiejętności przywódcze. Chętniej podejmowali wyzwania w poczuciu, że dadzą radę – mówi prof. Beata Tarnacka, specjalistka neurologii i rehabilitacji, kierowniczka Kliniki Rehabilitacji WUM oraz Kliniki Rehabilitacji NIGRiR. Po konferencji „Polki w medycynie” rozmawiamy o brudnej robocie i nierównościach płciowych w świecie medyków.

 

Marianna Fijewska: Podczas ostatniej konferencji zorganizowanej przez Polki w Medycynie wygłosiła pani przemówienie pt.: „Jak kierować kliniką: leczenie, dydaktyka i nauka. Czy kobiety w świecie medycznym są od brudnej roboty?”. Zatem: czy kobiety w medycynie są od brudnej roboty?

Prof. Beata Tarnacka: Nie, choć w medycynie brudna robota istnieje, niezależnie od dziedziny. Należy do niej np. podejmowanie najgorszych dyżurów, które wypadają w weekendy i święta. Delegowanie pracowników do tego rodzaju brudnej roboty to najłatwiejsze narzędzie mobbingu. Bywa, że szefowie mają swoje preferencje – jednych lubią bardziej, innych mniej, więc bez zastanowienia swoich ulubieńców traktują ulgowo. To się dzieje niezależnie od tego, jaką płeć mają pracownicy i jaką płeć ma szef. To się dzieje, bo w medycynie nie jesteśmy kształceni w zarządzaniu i nie zawsze potrafimy kierować ludźmi. Jeśli ktoś nie urodził się lekarzem i jednocześnie liderem, ma duży problem. Ja sama jako kierownik uważam, że powinnam być rozliczana ze swojej pracy, tak, jak rozlicza się liderów w firmach prywatnych. Uważam, że pracownicy raz na jakiś czas powinni wypełniać anonimowe ankiety ewaluacyjne, w których ocenialiby współpracę ze mną. Dostawałabym wtedy bardzo cenne informacje zwrotne i mogłabym poprawiać relacje z podwładnymi.

Czyli jesteście medykami, a nie managerami.

Tak i to jest trudne. Będąc kierownikiem polskiej państwowej placówki medycznej, stajesz przed problemami, które nie występują w innych firmach. Na przykład: brak pieniędzy, brak pielęgniarek, brak lekarzy, dziury w grafiku, brak sprzętu, czasem nawet cieknące rury i sufit, który wali się na głowę. W biznesie tych problemów nie ma, a jednocześnie biznesmeni są doskonale wyszkoleni w zakresie zarządzania. Prywatne firmy psychologiczne i coachingowe organizują kursy dla liderów i nawet jeśli ktoś nie ma do tego talentu, przynajmniej zapoznał się z jakimikolwiek podstawami teoretycznymi. Tymczasem my możemy liczyć co najwyżej na broszurę informacyjną z Ministerstwa Edukacji pt.: „Czym jest mobbing?”. Właściwie dobre i to. Może, jak ktoś zapozna się z treścią, dojdzie do wniosku, że stosuje mobbing, choć wcześniej nie miał o tym pojęcia. Bo skąd?

W medycynie nie jesteśmy kształceni w zarządzaniu i nie zawsze potrafimy kierować ludźmi. Jeśli ktoś nie urodził się lekarzem i jednocześnie liderem, ma duży problem. Ja sama jako kierownik uważam, że powinnam być rozliczana ze swojej pracy, tak, jak rozlicza się liderów w firmach prywatnych

Skoro jest tyle problemów, dlaczego zdecydowała się pani kierować kliniką?

Ponieważ uważam, że mam zdolności organizacyjne i bardzo lubię pracować z ludźmi. Chciałam się sprawdzić na tym stanowisku. Nie mogłam też bezczynnie przyglądać się błędom systemu: wcześniej rehabilitowałam młodych pacjentów, którzy doznali urazu rdzenia kręgowego. Po tym czasie byli odsyłani do domu, bo dalsze leczenie nie było finansowane przez NFZ, a właśnie wtedy powinni naprawdę zaangażować się w rehabilitację, by osiągnąć prawdziwe postępy i móc wrócić do normalnego życia. Wiedziałam, że jeśli zostanę kierownikiem, zmienię to. I rzeczywiście – udało nam się pozyskać duży grant z Ministerstwa Rozwoju, a potem fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i stworzyć budynek, w którym kontynuujemy rehabilitację dla tych pacjentów, by mogli jak najszybciej wracać do sprawności.

W dzisiejszych czasach praca na stanowisku kierownika nie zawsze wiąże się z większymi gratyfikacjami finansowymi ani z nawet prestiżem. Wręcz przeciwnie, to ogromne zobowiązanie i wielka odpowiedzialność. I tu dochodzimy do różnic płciowych – z mojego doświadczenia wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni nie chcą takiej odpowiedzialności podejmować.

Konferencja „Polki w medycynie”, 11 września 2021 r. / mat. pras.

Dlaczego?

Myślę, że kobiety w medycynie rzadziej wierzą w siebie i łatwiej rezygnują z podejmowania dużych inicjatyw. Mężczyźni, których spotkałam na swojej drodze zawodowej, cechowali się dużo większą wiarą w swoje umiejętności przywódcze. Chętniej podejmowali wyzwania z poczuciem, że dadzą radę. To prawdopodobnie kwestia kultury i wychowania. A szkoda, bo z kobietami w medycynie pracuje się naprawdę bardzo dobrze. Rzadko kiedy spotykam mężczyznę, który mówi, że nie chce pracować z kobietami. Wręcz przeciwnie, medycy kierownicy dbają o to, by w zespołach były kobiety, bo naprawdę je cenią. Kobiety są  pilne i bardzo pracowite.

Myślę, że kobiety są bardziej wrażliwe na zawodowe przeciwności losu. Znam przykład lekarki, która nie była w stanie znieść faktu, że wyrzucono ją z ukochanej pracy i stała się alkoholiczką, nie mogąc znaleźć sobie innego miejsca w życiu, a była cenionym pracownikiem. W tym przypadku powodem jej odejścia były problemy z przełożoną. W dodatku w medycynie oprócz tych wszystkich problemów organizacyjnych dochodzi jeszcze aspekt długoterminowości. Samo kształcenie trwa bardzo długo, nie mówiąc już o awansach i wypracowywaniu osobistego prestiżu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!

Ta długoterminowość dotyczy przecież nie tylko kobiet.

Ale weźmy na przykład studenta i studentkę medycyny. On osiągnie swoje cele dużo szybciej niż ona, jeśli będzie chciała założyć rodzinę. Jedno dziecko, drugie dziecko – to są lata opóźnień w rozwoju zawodowym. Myślę, że kobieta z małymi dziećmi znacznie łatwiej niż mężczyzna zrezygnuje ze stanowiska kierowniczego, które wiąże się z dużym obciążeniem czasowym i emocjonalnym. Przyznam szczerze, że gdyby moje dzieci nie były już wystarczająco duże, sama nie zdecydowałabym się na kierowanie kliniką. To by było zbyt trudne, bo od rana do wieczora mam głowę napakowaną problemami. To nie jest praca od 8 do 16.

A jednak dużo mówi się o tym, że w medycynie występuje dyskryminacja płciowa.

Ja sama jej nie doświadczyłam. Jednak prelegentki podczas konferencji Polek w Medycynie podkreślały, że takie sytuacje bywają. Proszę sobie wyobrazić młodą kobietę, która przychodzi do zgranego, męskiego środowiska. Jest bardzo prawdopodobne, że spotka się ona z przytykami w stylu: „Co ty w ogóle wiesz?” albo komentarzami dotyczącymi tego, że kobieta lekarz lub jeszcze bizneswoman to jakiś dziwaczny twór. Na swojej drodze zawodowej byłam świadkiem sytuacji, w których mężczyźni okazywali się szowinistami. Nie mam jednak wątpliwości, że gdybyśmy zapytali mężczyzn medyków, których przełożonymi są kobiety, też usłyszelibyśmy ciekawe historie.

Ja najbardziej w medycynie i jako kierownik wystrzegałabym się blokowania kolejnych ścieżek awansu dla młodych ambitnych i zdolnych pracowników. Zamykanie ścieżki rozwoju tylko dlatego, że współpracownik okazuje się lepszy od szefa, jest niedopuszczalne. Jako szefowie powinniśmy się cieszyć z sukcesów swoich pracowników, bo przecież i one świadczą o nas. Ja sama w swojej karierze miałam kilkakrotnie okresy zwątpienia i zachwiania wiary w siebie, i odczułam skutki niechęci ludzkiej wobec mojej osoby, które utrudniły mi karierę zawodową.

Będąc kierownikiem polskiej państwowej placówki medycznej, stajesz przed problemami, które nie występują w innych firmach. Na przykład: brak pieniędzy, brak pielęgniarek, brak lekarzy, dziury w grafiku, brak sprzętu, czasem nawet cieknące rury i sufit, który wali się na głowę. W biznesie tych problemów nie ma, a jednocześnie biznesmeni są doskonale wyszkoleni w zakresie zarządzania

I jak wychodziła pani z takich sytuacji?

Skupiłam się wyłącznie na tym, na co miałam wpływ. Pacowałam najlepiej, jak mogłam. Publikowałam kolejne prace naukowe, aż wreszcie napisałam swoją pierwszą książkę na temat rehabilitacji medycznej, która otrzymała bardzo dobre recenzje; zostałam też ostatnio pochwalona przez swojego przełożonego – dziekana mojej uczelni. Wtedy poczułam, że moje starania zostały zauważone i że to wszystko nie poszło na marne.

W walce z problemami w zarządzaniu kliniką pomagał mi mąż, który przedstawiał mi męski punkt widzenia na sprawy współpracy w zespole. Radził, bym działała szybko, mówiła wprost o swoich oczekiwaniach, by kłopoty nie trwały latami. Tak też zrobiłam. Najpierw prosto z mostu powiedziałam, co musi się zmienić, a później w razie jakichkolwiek problemów bardzo konsekwentnie zwracałam uwagę, że to mi się nie podoba. To było dla mnie bardzo trudne, ale dziś wiem, że konsekwencja jest konieczną cechą w zarządzaniu.

Jakie jeszcze cechy są szczególnie ważne w walce o swoją ścieżkę zawodową?

To wytrwałość w dążeniu do celu oraz wiara w swoje siły.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Polscy lekarze na misji w Zambii: „Jeśli ktoś pokocha ten kontynent, łatwo w niego wsiąka. Jeszcze bardziej czujemy tu sens naszej pracy”

Polska, Ukraina, Portugalia. Jak w tych trzech krajach funkcjonuje ochrona zdrowia? O pracy medyków na świecie opowiada Aleksandra Myszczuk, „Lekarka w podróży”

Jakie są prawa pacjenta w Polsce i czego możemy oczekiwać od służby zdrowia. Lista jest długa

Środki ochrony osobistej – dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kiedy musimy założyć kask, gogle i przyłbicę

Co musi zrobić lekarka z Ukrainy, by pracować w Polsce? „Takich zgłoszeń mamy 20-30 dziennie” – mówi Vira Orel, prezeska firmy Medimost

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

Kobieta protestuje przeciwko wojnie w Ukrainie

Mocny przekaz ministra zdrowia Ukrainy do rosyjskich lekarzy: „Nie potępiliście śmierci niewinnych ludzi”

Kobieta rozmawia przez telefon

Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: „Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki”

„Jestem lekarzem, jestem człowiekiem”, czyli film, który pokazuje ludzką perspektywę lekarzy na dyżurze w szpitalu

„Bogami nie jesteśmy. Tak samo jak nasi pacjenci miewamy lepsze i gorsze dni”. Powstał film o życiu lekarzy

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg opowiada, jak wygląda procedura przeszczepiania

"Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym, ale to absolutnie w żadnym przypadku, nie pobudza do zmiany". Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy i co sprawia, że jest nieskuteczna

„Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym przypadku nie pobudza do zmiany”. Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy

Maria Zakrzewska

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zakrzewska udowodniła, że kobiety powinny zostawać lekarzami z tego samego powodu co mężczyźni – ponieważ tego chcą!

Protestujący ratownik medyczny

Koniec problemów z obsadą karetek? Adam Niedzielski: Podpisaliśmy porozumienie z ratownikami medycznymi

Będą nas leczyć lekarze po zawodówkach? Tak będzie, jeśli projekt rządu wejdzie w życie

Będą nas leczyć lekarze po zawodówkach? Tak będzie, jeśli projekt rządu wejdzie w życie

Protest pracowników ochrony zdrowia

Protest pracowników ochrony zdrowia. Ane Piżl:  Nie dotrę. Wygnała nas z tego kraju nienawiść do osób LGBT+

Lekarki zarabiają mniej niż lekarze. Ujawniono nierówności płacowe w ochronie zdrowia

Lekarki zarabiają znacznie mniej niż lekarze. Rażące nierówności płacowe w ochronie zdrowia

Teodora Krajewska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Teodora Krajewska została pierwszą lekarką i bohaterką narodową Bośni, bo leczyła muzułmanki

„Czasem słyszę, że w gabinecie jestem poważniejszy niż w mediach społecznościowych. A ja nie mogę żartować, że ktoś ma raka” – mówi dr n. med. Paweł Kabata

Józefa Joteyko

HELLO PIONIERKI: Jak Józefa Joteyko rzuciła na kolana najważniejsze uczelnie Europy, a w Polsce zamknięto przed nią większość naukowych gabinetów

Bronisława Dłuska/ grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Bronisława Dłuska, kobieta o „atomowej” energii, dokonała dzieła większego niż odkrycie radu

Anna Tomaszewicz-Dobrska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Anna Tomaszewicz-Dobrska została pierwszą w Polsce lekarką, choć nawet feministki twierdziły, że to nie przystoi

„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?

Oleg Nowak , "Lekarz na kółkach"/ Archiwum prywatne

Oleg Nowak, „Lekarz na kółkach”: Nie myślę o sobie jako o osobie niepełnosprawnej. Po prostu pracuję. Ciało nie może mnie ograniczać

Dr hab. Teresa Zbyrad / Archiwum prywatne

Dr hab. Teresa Zbyrad: Jest takie założenie, w myśl którego pacjenta traktuje się dosłownie jako „chore ciało w łóżku”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

×