Przejdź do treści

​Prezydent USA podpisał ustawę potwierdzającą federalne uznanie małżeństw jednopłciowych

​Prezydent USA podpisał ustawę potwierdzającą federalne uznanie małżeństw jednopłciowych / gettyimages
​Prezydent USA podpisał ustawę potwierdzającą federalne uznanie małżeństw jednopłciowych / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Joe Biden podpisał we wtorek, 13 grudnia, ustawę potwierdzającą federalne uznanie małżeństw między przedstawicielami tej samej płci. Celem ustawy jest ochrona obowiązującego od 2015 roku uznawania takich małżeństw przed ewentualnymi zmianami Sądu Najwyższego.

Ameryka dokonuje kluczowego kroku

„Dziś Ameryka dokonuje kluczowego kroku w kierunku równości, w kierunku wolności, i sprawiedliwości nie tylko dla niektórych, ale dla wszystkich. W kierunku tworzenia państwa, gdzie przyzwoitość, godność i miłość jest uznawana, honorowana i chroniona” – powiedział Joe Biden przed podpisaniem ustawy w Ogrodzie Różanym przed Białym Domem.

I dodał, że małżeństwo to prosta propozycja.

„Kogo kochasz i czy będziesz lojalny wobec tej osoby, którą kochasz? To prawo uznaje, że wszyscy powinni mieć prawo, by sami odpowiedzieć na te pytania bez ingerencji państwa” – wyjaśnił.

Prawo do małżeństw jednopłciowych

Joe Biden przypomniał, że kiedy po raz pierwszy opowiedział się za prawem do małżeństw jednopłciowych podczas kampanii wyborczej w 2012 r., miał w związku z tym problemy. Ostatecznie prawo takie zostało wprowadzone w 2015 roku, decyzją Sądu Najwyższego w wyroku Obergefell przeciwko Hodges.

Warto jednak wiedzieć, że Demokraci zgłosili projekt ustawy kodyfikującej te przepisy po tym, jak w tym roku Sąd Najwyższy unieważnił federalne prawo do aborcji opierające się na innym precedensowym wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade z 1972 r. W uzasadnieniu jeden z sędziów, Clarence Thomas, zasugerował, że sąd powinien ponownie rozpatrzeć wyrok ws. małżeństw jednopłciowych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

 

źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: