4 min.
Historyczne orzeczenie sądu w sprawie małżeństw jednopłciowych? Jakub i Dawid: „Został obalony mit powtarzany przez prawą stronę od lat”

Historyczne orzeczenie sądu w sprawie małżeństw jednopłciowych? Jakub i Dawid: "Został obalony mit powtarzany przez prawą stronę od lat"/ EastNews
„Podczas rozprawy po raz pierwszy NSA stwierdził jednoznacznie – nasza KONSTYTUCJA nie zabrania małżeństw osób tej samej płci. (…) Dziś sąd rozprawił się z tym kłamstwem ostatecznie” – podkreślają w swoim wpisie na Instagramie Jakub Kwieciński i Dawid Mycek, małżeństwo walczące o prawa LGBT, które pobrało się na Maderze i od pięciu lat walczy o zalegalizowanie ich ślubu również w Polsce.
Spis treści
„Od dziś mamy to na piśmie”
Polskie przepisy nie pozwalają parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw. Dlatego Jakub Kwieciński i Dawid Mycek – para influencerów walczących o prawa LGBT – postanowili pobrać się w Portugalii. Po powrocie do Polski robili wszystko, żeby ich małżeństwo zostało zalegalizowane i tu. Po pięciu latach starań dotarli do najwyższej instancji w naszym kraju – Naczelnego Sądu Administracyjnego.
„Podczas rozprawy po raz pierwszy NSA stwierdził jednoznacznie – nasza KONSTYTUCJA nie zabrania małżeństw osób tej samej płci. To historyczne słowa obalające mit powtarzany przez prawą stronę od lat. Dziś sąd rozprawił się z tym kłamstwem ostatecznie” – podkreślają Jakub i Dawid w swoim wpisie.
Oto dokładne słowa sądu: „Zgodnie z art. 18 Konstytucji RP małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo pozostają pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci, podkreśla natomiast szczególną ochronę małżeństwa, ale jako związku kobiety i mężczyzny. Z tego względu treść art. 18 Konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. Konkludując, omawiany przepis Konstytucji nie zabrania ustawowego uregulowania związków jednopłciowych”.
„Tak że jeśli kiedykolwiek usłyszycie Ziobrę, Czarnka, Pawłowicz albo Ziemkiewicza mówiących, że nasza Konstytucja zabrania małżeństw jednopłciowych, to wiedzcie, że kłamią. Od dziś mamy to na piśmie”- pisze para w swoim poście.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co to oznacza w praktyce?
Słowa Naczelnego Sądu Administracyjnego są z całą pewnością bardzo ważne, ale warto podkreślić, że orzeczenie mówiące, że Konstytucja „nie zabrania ustawodawcy, by ten mocą ustaw zwykłych zinstytucjonalizował status związków jednopłciowych”, wydał już wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny. I choć NSA jest wyższy instancją, to z prawnego punktu widzenia niestety jego słowa mają jedynie wymiar symboliczny. W praktyce nie zmienia się nic – pary jednopłciowe wciąż nie mogą się pobierać.
„Na przeszkodzie stoi w dalszym ciągu system prawny, jako całość” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. „NSA (…) wyraźnie wskazał, że bez zmiany ustaw nie będzie możliwości dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa pary jednopłciowej. A na to nie ma co liczyć w najbliższym czasie” – czytamy w artykule.
Co Polki i Polacy myślą o małżeństwach jednopłciowych?
Jak wynika z badania przeprowadzonego w maju 2022 przez Ipsos na zlecenie OKO.press, 64 proc. Polek i Polaków opowiada się co najmniej za wprowadzeniem w naszym kraju związków partnerskich dla osób tej samej płci (w tym 28 proc. opowiada się równością małżeńską). To o 8 pkt. proc. więcej niż w październiku 2021.
33 proc. respondentów uważa, że prawo nie powinno się zmieniać. Według nich osoby homoseksualne nie powinny móc zawierać ani związków partnerskich, ani małżeńskich.
Jakub i Dawid – kim są?
Jakub Kwieciński i Dawid Mycek, znani w mediach społecznościowych jako Jakub i Dawid, to, jak sami o sobie piszą na swoim instagramowym profilu, „małżeństwo dwóch chłopaków, znani z teledysków, własnych piosenek i walki o prawa LGBT”. Ich konto obserwuje ponad 30 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zobacz także

„Ta forma ślubu jest na tyle bliska i osobista, że jesteśmy w stanie przekonać do niej każdego sceptyka” – mówi Joanna Humerczyk, mistrzyni ceremonii ślubów humanistycznych

Madonna dokonała coming outu na TikToku? O jej nagraniu mówią teraz wszyscy

Piłkarze na Mistrzostwach Świata w Katarze założą specjalne opaski na ramię. „Wyślemy jasną wiadomość, którą zobaczy świat”
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

28.03.2023
Klaudia była pielęgniarką w Ukrainie. „Naoglądałam się w życiu ludzkiego cierpienia, ale doświadczeń z wyjazdu nie mogę z niczym porównać”

28.03.2023
„Miałam kilka takich sytuacji, w których zasugerowano, że dziecko zostanie odebrane, jeżeli go nie adoptuję” – o realiach rodzin zastępczych opowiada Aleksandra Gnap

27.03.2023