Przejdź do treści

Historyczne orzeczenie sądu w sprawie małżeństw jednopłciowych? Jakub i Dawid: „Został obalony mit powtarzany przez prawą stronę od lat”

Historyczne orzeczenie sądu w sprawie małżeństw jednopłciowych? Jakub i Dawid: "Został obalony mit powtarzany przez prawą stronę od lat"
Historyczne orzeczenie sądu w sprawie małżeństw jednopłciowych? Jakub i Dawid: "Został obalony mit powtarzany przez prawą stronę od lat"/ EastNews
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Podczas rozprawy po raz pierwszy NSA stwierdził jednoznacznie – nasza KONSTYTUCJA nie zabrania małżeństw osób tej samej płci. (…) Dziś sąd rozprawił się z tym kłamstwem ostatecznie” – podkreślają w swoim wpisie na Instagramie Jakub Kwieciński i Dawid Mycek, małżeństwo walczące o prawa LGBT, które pobrało się na Maderze i od pięciu lat walczy o zalegalizowanie ich ślubu również w Polsce.

„Od dziś mamy to na piśmie”

Polskie przepisy nie pozwalają parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw. Dlatego Jakub Kwieciński i Dawid Mycek – para influencerów walczących o prawa LGBT – postanowili pobrać się w Portugalii. Po powrocie do Polski robili wszystko, żeby ich małżeństwo zostało zalegalizowane i tu. Po pięciu latach starań dotarli do najwyższej instancji w naszym kraju – Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Podczas rozprawy po raz pierwszy NSA stwierdził jednoznacznie – nasza KONSTYTUCJA nie zabrania małżeństw osób tej samej płci. To historyczne słowa obalające mit powtarzany przez prawą stronę od lat. Dziś sąd rozprawił się z tym kłamstwem ostatecznie” – podkreślają Jakub i Dawid w swoim wpisie.

Oto dokładne słowa sądu: „Zgodnie z art. 18 Konstytucji RP małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo pozostają pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci, podkreśla natomiast szczególną ochronę małżeństwa, ale jako związku kobiety i mężczyzny. Z tego względu treść art. 18 Konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. Konkludując, omawiany przepis Konstytucji nie zabrania ustawowego uregulowania związków jednopłciowych”.

„Tak że jeśli kiedykolwiek usłyszycie Ziobrę, Czarnka, Pawłowicz albo Ziemkiewicza mówiących, że nasza Konstytucja zabrania małżeństw jednopłciowych, to wiedzcie, że kłamią. Od dziś mamy to na piśmie”- pisze para w swoim poście.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Good Aging
Naturell Koenzym Q10 100mg, 120 kaps.
82,90 zł
Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Good Aging, Beauty, Verdelab
Verdelab Richevon - Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy o bogatym składzie. Nawilża, odżywia. 50 ml
179,00 zł
BESTSELLER
Odporność, Good Aging
Naturell Selen Organiczny 200 µg, 365 tabletek
73,00 zł
Dominik Haak

Co to oznacza w praktyce?

Słowa Naczelnego Sądu Administracyjnego są z całą pewnością bardzo ważne, ale warto podkreślić, że orzeczenie mówiące, że Konstytucja „nie zabrania ustawodawcy, by ten mocą ustaw zwykłych zinstytucjonalizował status związków jednopłciowych”, wydał już wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny. I choć NSA jest wyższy instancją, to z prawnego punktu widzenia niestety jego słowa mają jedynie wymiar symboliczny. W praktyce nie zmienia się nic – pary jednopłciowe wciąż nie mogą się pobierać.

„Na przeszkodzie stoi w dalszym ciągu system prawny, jako całość” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. „NSA (…) wyraźnie wskazał, że bez zmiany ustaw nie będzie możliwości dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa pary jednopłciowej. A na to nie ma co liczyć w najbliższym czasie” – czytamy w artykule.

Co Polki i Polacy myślą o małżeństwach jednopłciowych?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w maju 2022 przez Ipsos na zlecenie OKO.press, 64 proc. Polek i Polaków opowiada się co najmniej za wprowadzeniem w naszym kraju związków partnerskich dla osób tej samej płci (w tym 28 proc. opowiada się równością małżeńską). To o 8 pkt. proc. więcej niż w październiku 2021.

33 proc. respondentów uważa, że prawo nie powinno się zmieniać. Według nich osoby homoseksualne nie powinny móc zawierać ani związków partnerskich, ani małżeńskich.

Jakub i Dawid – kim są?

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek, znani w mediach społecznościowych jako Jakub i Dawid, to, jak sami o sobie piszą na swoim instagramowym profilu, „małżeństwo dwóch chłopaków, znani z teledysków, własnych piosenek i walki o prawa LGBT”. Ich konto obserwuje ponad 30 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez jakubidawid (@jakubidawid)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mąż nie pozwalał jej pracować. Teraz musi jej zapłacić prawie milion złotych za 25 lat małżeństwa

Protest w Hiszpanii

Hiszpania uchwaliła przepisy dotyczące praw osób transpłciowych. Od teraz młodzież od 12 r.ż. będzie mogła zmienić płeć

Przepisy ich nie chronią, politycy w najlepszym wypadku nie dostrzegają. „Prawo musi się zmienić” – mówi o sytuacji tęczowych rodzin Marta Lempart

Dyskryminowana, odseparowana i w kryzysie psychicznym. W polskim więzieniu dla mężczyzn przebywa transpłciowa kobieta. Jej sprawą zajęła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Państwa europejskie mają obowiązek uznania związków jednopłciowych? W Strasburgu zapadł przełomowy wyrok

Państwa europejskie mają obowiązek uznania związków jednopłciowych? W Strasburgu zapadł przełomowy wyrok

Karolina L. Jarmołowicz / fot. Dorota Porębska

„Kobiety szukają mężczyzn, których jeszcze nie ma, a mężczyźni kobiet, których już nie ma. Między Polkami a Polakami jest przepaść”, mówi socjolożka Karolina L. Jarmołowicz

"Wygraliśmy z TVP przed Trybunałem Sprawiedliwości UE!"

Wyrzucony z TVP przez swoją orientację? TSUE wydał wyrok w sprawie zwolnienia Jakuba Kwiecińskiego

„Sposób posługiwania się pieniędzmi jest psychologicznym portretem – naszym własnym, ale też naszego związku” – mówi psycholożka Marta Mizera

Jest pięć języków miłości, każdy z nas ma jeden dominujący. „Porozumiewanie się w nim daje satysfakcję w związku” – mówi Paulina Wojkiewicz

„Życie w rodzinie patchworkowej wymaga wysiłku, uruchomienia komunikacji”. O wyzwaniach z nią związanych, szczególnie w czasie świąt, mówi psycholożka Agata Jarzyna

Matki poszły po pomoc psychologiczną dla swojego dziecka. Zostały wyproszone z gabinetu

​Prezydent USA podpisał ustawę potwierdzającą federalne uznanie małżeństw jednopłciowych / gettyimages

​Prezydent USA podpisał ustawę potwierdzającą federalne uznanie małżeństw jednopłciowych

„Marzy mi się świat, w którym 'gruba, stara i głucha lesbijka’ nikogo nie obraża” – pisze Ane Piżl

Elliot Page wydaje książkę, która ma wesprzeć osoby transpłciowe. „Nasze człowieczeństwo jest regularnie 'dyskutowane w mediach'”

Kierowniczka sieci IKEA uniewinniona. Słusznie zwolniła pracownika za homofobiczne wpisy

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Maja Heban: Dostałam ataku paniki, cała drżałam, miałam problemy z oddychaniem. Ruszyła akcja „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”

Lepiej pytać o zaimki czy nie, jeśli nie jesteśmy pewni, jak się do kogoś zwracać? Radzi Ane Piżl

Lepiej pytać o zaimki czy nie, jeśli nie jesteśmy pewni, jak się do kogoś zwracać? Radzi Ane Piżl

„Adopcja to nie jest sklep, że dziecko dostaje ten, kto dłużej czeka”. O mitach na temat prawa adopcyjnego i polskich realiach mówi Izabela Rutkowska

„Chcemy tylko przypomnieć, że jesteś OK. Totalnie OK. Bo w szkole łatwo można o tym zapomnieć”. Trwa Tęczowy Piątek

Joanna Ostrowska napisała o nieheteronormatywnych ofiarach nazizmu i zdobyła Nike. „Czułam złość oraz wstyd”

Anna Romantowska

Anna Romantowska o orientacji swojego byłego męża: „Wielu osobom ten wywiad był potrzebny. Nie tylko mnie”

Michał Szpak

Michał Szpak wyznał, że jest panseksualny. „Miłość nie ma płci” – skomentował

Madonna dokonała coming outu na TikToku? O jej nagraniu mówią teraz wszyscy / gettyimages

Madonna dokonała coming outu na TikToku? O jej nagraniu mówią teraz wszyscy

×