Przejdź do treści

„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja

Jacek Jelonek i Michael Danilczuk /fot. Polsat
Jacek Jelonek i Michael Danilczuk /fot. Polsat
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bohater pierwszej polskiej edycji „Prince Charming” oraz profesjonalny tancerz i zwycięzca brytyjskiego „The Greatest Dancer” zatańczą razem na parkiecie. Jacek Jelonek i Michael Danilczuk stworzą pierwszą parę jednopłciową w polskim programie tanecznym. „Uważam, że udział Jacka w TzG może być dobrym krokiem w stronę akceptacji osób LGBT+ wśród starszego pokolenia, które bardzo lubi program, a także wśród innych grup społecznych” – napisała na Instagramie Pani od Feminatywów, czyli Martyna F. Zachorska.

W duetach akrobatycznych nikogo to nie dziwi

Najnowszy wpis na Instagramie Martyna F. Zachorska, językoznawczyni i autorka profilu @PaniOdFeminatywów, poświęciła parom jednopłciowym występującym razem na parkiecie. Pretekstem do tego wpisu stało się zamieszanie wokół udziału modela Jacka Jelonka oraz młodego tancerza Michaela Danilczuka w programie Dancing With The Stars. Taniec z Gwiazdami. Panowie będą stanowić jedną z par walczących o zwycięstwo.

„Oczywiście pomysł spotkał się z hejtem, w dużej mierze powielanym przez osoby, które i tak programu nie oglądają” – zauważa Martyna F. Zachorska

I dalej:

„Osobiście uważam, że udział Jacka w TzG może być dobrym krokiem w stronę akceptacji osób LGBT+ wśród starszego pokolenia, które bardzo lubi program, a także wśród innych grup społecznych”

Martyna F. Zachorska przywołuje jeden z komentarzy: „Jak to chłop z chłopem tańczyć będzie?”.

Przypomina, że przecież np. męsko-męskie duety akrobatyczne (hand balancing) pojawiają się w programach typu „Mam talent” od lat i nikt nie ma nic przeciwko nim, „mimo że (widzimy- red.) ciała odkryte i kontakt fizyczny”.

Językoznawczyni podkreśla także, że pary jednopłciowe w programach tanecznych nie są niczym nowym. I przywołuje najsłynniejsze z nich. Z jej wpisu wynika, że po raz pierwszy taka para wystąpiła w izraelskim formacie w 2010 roku: tworzyła ją komentatorka sportowa Gili Shem Tov oraz tancerka Dorit Milman. Z kolei w Danii w 2019 roku para męsko-męska, Jakob Fauerby oraz Silas Holst, pokonała rywali i stanęła na podium. W Stanach Zjednoczonych youtuberka JoJo Siwa zatańczyła w programie „Dancing with the Stars” razem z profesjonalną tancerką Jenną Johnson.

„Przypominam, że to zabawa, program rozrywkowy” – podkreśla we wpisie.

Dołącza też zdjęcie z 1903 roku, na którym widzimy parę argentyńskich tancerzy, tańczących tango.

Para homoseksualna Barbie

Pani od Feminatywów – kim jest?

Martyna F. Zachorska – językoznawczyni, doktorantka na Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczycielka, tłumaczka z języka angielskiego. Prowadzi badania nad użyciem feminatywów. Popularyzatorka nauki – na Instagramie jako @paniodfeminatywow. Jej profil obserwuje ponad 18 tys. osób.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: