„Jestem niesamowita”, „Nie przepraszam za…”. Marzec należał do kobiet. Oto nasze podsumowanie miesiąca
Marzec zdecydowanie był miesiącem kobiet. Byliśmy świadkami świetnych kampanii, wartościowych akcji i ważnych, a czasem też skandalicznych, wydarzeń związanych z kobietami. Zapraszam was na podsumowanie poprzedniego miesiąca. Jest co czytać. Miłej lektury.
Marzec miesiącem kobiet
Pomimo, że NASA najpierw zapowiedziała historyczny spacer kosmiczny zespołu złożonego z samych kobiet, a później go odwołała z powodu braku odpowiedniego skafandra dla jednej z pań, marzec był zdecydowanie miesiącem kobiet. Powstało wiele akcji w mediach społecznościowych, w których udział mogła wziąć każda z nas. Od „Nie przepraszam za”, akcji pokazującej, że kobiety nie czują się winne za własne wybory, przez „Szukam pracy, więc nie interesuj się, czy planuję ciążę”, walczącej z dyskryminacją kobiet na rynku pracy, „Jestem niesamowita”, pokazującej, że kobiety potrafią i chcą mówić o sobie w superlatywach, po „Jestem, badam się” przypominającej o badaniach profilaktycznych.
Marzec z endometriozą
Marzec był także Miesiącem Świadomości Endometriozy. Kobiety cierpiące na tę chorobę pokazały jak naprawdę wygląda życie z nią, a także mówiły z jakimi problemami spotykają się w związku z endometriozą na co dzień.
Mam pozrastane ze sobą narządy, w moim wnętrzu jest kokon. Ogniska endometriozy mam ulokowane w pęcherzu, jelitach, macicy i na jajnikach. Zmagam się z problemami hormonalnymi, trawiennymi, brakiem płodności, permanentnym bólem, licznymi stanami zapalnymi, alergiami. To wszystko dar od mojej „przyjaciółki”, z którą żyję na co dzień od 19 lat. To ENDOMETRIOZA
„Muszę prywatnie” czy „This is endometriosis” to jedne z najważniejszych akcji na temat endometriozy zorganizowanych ostatnio w mediach społecznościowych. Do dyskusji przyłączyły się m.in. aktorka Lena Dunham i piosenkarka Mary Komasa, a poruszający wywiad z Hanną Lis o życiu z endometriozą może przeczytać tu.
Marzec a piękno skóry
Pochwała należy się także marce kosmetycznej Avon, której nową twarzą została Catrin Pugh, mająca blizny na całym ciele po poparzeniu.
RozwińNa szczęście nie tylko Avon wychodzi poza powszechne kanony piękna, pokazując indywidualizm każdego z nas. W oko wpadły nam także świetne projekty fotograficzne Petera Devito i Brocka Elbana, pokazujące osoby z widocznymi zmianami skórnymi. O tym, jak można pozytywnie patrzeć na schorzenia skórne i jak wygląda życie z bielactwem, mówiła nam także w świetnej rozmowie Anna Natasza Górecka.
Marzec dla dzieci
Marzec rozpoczęliśmy jednak od wspaniałej informacji o rekordowej kwocie zebranej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wyniosła 175 milionów złotych (!), które zostaną przekazane na specjalistyczne szpitale dziecięce.
Chorym dzieciom w marcu postanowiła pomóc także Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową z poruszającą kampanią „Wciąż jestem tym, kim byłem”, w której swoich głosów użyczyli Agata Buzek, Jerzy Stuhr i Cyber Marian. Rozmowy o raku przynoszą wiele trudności dorosłym, a co dopiero dzieciom. Kampania za pomocą trzech krótkich historii zwraca uwagę na emocje, odczucia i lęki, których doświadczają dzieci wracające do szkoły po terapii nowotworowej.
Jak zrozumieć chorobę, pokazuje nam także kampania z okazji Światowego Dnia Autyzmu, który obchodzony jest 2 kwietnia. Akcja dzięki której każdy może poczuć, co czuje i myśli osoba ze spektrum autyzmu. Wystarczy odczytać hasło. Potrafisz?
Marzec w walce z mową nienawiści
Wracamy do Jurka Owsiaka. Szef WOŚP, po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Gdańsku, postanowił walczyć z hejtem i wraz z dr Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw obywatelskich, zorganizował debatę „Ja nie hejtuję, ja rock’nrolluję”, która odbyła się 29 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Jej celem było znalezienie konkretnych rozwiązań w prawie, mediach czy akcjach edukacyjnych, mających na celu ograniczenie zjawiska mowy nienawiści. Niewłaściwym słowom walkę wypowiedziała też kampania „To nie komplement”, mówiąca dosadnie, że kierowane do kobiet przez mężczyzn zwroty typu „Niezła dupa”, „fajne cycki” nie mają nic wspólnego z pochwałami.
Ile razy zdarzyło wam się słyszeć podobne hasła? Zjawisko to, nazwane catcallingiem, jest niczym innym, jak molestowaniem słownym. Jeśli wydaje wam się dziwnym, że ktoś wciąż uważa, że seksistowskie komentarze są w modzie, do tego nie wstydzi się głośno ich wypowiedzieć, odsyłam do tekstu mojej redakcyjnej koleżanki, opisującej skandaliczne zachowanie włoskiego dziennikarza Sergio Vessicchio, który został zawieszony za niepochlebny komentarz na temat sędzi Annalisy Moccia podczas meczu piłkarskiego włoskiej piątej ligi.
Obrzydliwie jest widzieć kobiety sędziujące mecze w lidze, w której kluby wydają setki tysięcy euro. To chyba żart federacji, żeby zrobić coś takiego. To hańba dla piłkarskiego boiska
Vessicchio za swe słowa przeprosił, lecz niesmak pozostał. Nie zapominajmy, że od takich komentarzy rodzi się przemoc słowna i fizyczna. Dlatego cieszymy się, że powstała pierwsza tego typu ogólnopolska kampania społeczna, kierująca uwagę na przemoc seksualną i ideę zgody. „Alfabet Zgody. Bo tylko TAK znaczy TAK” to akcja zwracająca nie tylko uwagę na sferę seksualną, ale także na przemoc, agresję fizyczną i przede wszystkim na cyberprzemoc, kładąc szczególny nacisk na edukowanie, jak reagować.
”Najnowszy raport Rzecznika Praw Obywatelskich pokazuje, że od początku studiów 47 proc. studentek i 31 proc. studentów doświadczyło molestowania seksualnego”
Pozostając w temacie odpowiedniego i równego traktowania – kobiety doczekają się pierwszego na świecie muzeum poświęconego waginie. Zanim jego otwarcie nastąpi, polecam zwiedzić muzeum penisa w centrum Rejkiawiku. W Icelandic Phallological Musem, otwartym w 1997 roku znajduje się ponad 200 penisów i części prącia należących do większości lądowych i morskich ssaków, które można spotkać w Islandii.
Gepostet von Penis Museum am Freitag, 31. Juli 2015
Marcowe przesilenie wiosenne
Dbajcie o siebie, ponieważ przesilenie wiosenne to nie fanaberia a problem wielu z nas. Postarajcie się znaleźć chwilę czasu tylko dla siebie, wyłączcie się na chwilę z mediów społecznościowych (bez Facebooka da się żyć!), by nie izolować się od realnego świata, jak Hikikimori, którzy zamknęli się w czterech ścianach.
A jeśli – czego oczywiście nikomu nie życzymy – znajdziecie się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, pamiętajcie by wziąć kogoś ze sobą, kto pomoże wam skorzystać z kilku zasad poradnika dla pacjenta.
Marcowa rewolucja klimatyczna
Rewolucję marcową przeprowadziła także młodzież, organizując Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Nastolatkowie zainspirowani 16-letnią Gretą Thunberg, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, a młoda szwedzka aktywistka, protestująca od sierpnia 2018 roku w każdy piątek pod szwedzkim parlamentem przeciwko zmianom klimatycznym, została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Poprawa jakości środowiska stała się też celem akcji Trash Challenge, dzięki której ludzie na całym świecie sprzątali śmieci. Przy okazji duże brawa także dla polskiego fotografa Daniela Petryczkiewicza za niesamowity projekt zdjęciowy „No Beauty In Plastic”.
My też postanowiliśmy coś zmienić.
Redakcja Hello Zdrowie w marcu na zawsze zrezygnowała z wody w plastikowych butelkach. Jeśli też chcesz zmienić swoje nawyki, pomoże ci w tym aplikacja „Pan Śmieciarz”, która pokaże ci, jak segregować odpady.
Idziemy do przodu, małymi krokami, ale w dobrym kierunku.
Zobacz także
„Przestań się smucić”, „weź się w garść” – takie słowa mogą zadziałać odwrotnie. Czego nie mówić osobie z depresją? Tłumaczy psycholog Katarzyna Binkiewicz
„O próchnicy mówię, że zaatakowały robaczki, a o wierceniu zęba – odkurzanie szczelin z nich, aby nie atakowały. Gdy pojawia się krew, wyjaśniam, że to ketchup”. Rozmawiamy ze Zdrową Buzią
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Spada zużycie plastikowych torebek. Jak na tle Europy wypada Polska? Możesz się zdziwić
Koniec z bezkarnym hejtem w internecie? Ślepy pozew za mowę nienawiści
Magdalena Popławska o samodzielnym macierzyństwie: „Chcę żyć na własnych zasadach. Nie mieć wyrzutów, że nie spełniam oczekiwań innych”
Usłyszała, że powinna pracować w Biedronce zamiast być w Akademii Teatralnej. Dziś jest jedną z najpopularniejszych aktorek
się ten artykuł?