Nie jesz mięsa? Niektórzy nie jedzą niczego. Ruszyła kampania „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi”
Przed świętami: „Nie jedz, bo to na święta”, a po: „O matko, i kto to teraz zje?”. Ten scenariusz jest ci dobrze znany? Do zrywania z tradycją spożywania określonych dań dopiero w święta nie namawiamy, ale już na nadwyżki jedzenia po Wielkanocy mamy rozwiązanie. Chętnych, by skosztować twoich wypieków, sałatek i przystawek nie brakuje. Dlatego nie marnuj ich, tylko przekaż bezdomnym. Bo kiedy ty toniesz w górze jedzenia, oni marzą o najprostszym posiłku. Ruszyła kolejna edycja kampanii „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi”.
Statystyczny Polak marnuje 235 kg żywności rocznie. W skali całego kraju to ok. 9 mln ton. Według statystyk FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) globalnie marnujemy więcej jedzenia niż potrzeba do wyeliminowania głodu. Wśród przyczyn wyrzucania żywności na pierwszym miejscu wskazuje się przegapienie terminu przydatności do spożycia i nieprzemyślane, zbyt duże zakupy. Najczęściej wyrzucane produkty to: pieczywo, owoce, wędliny i warzywa.
„Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” – od czego się zaczęło?
Akcja „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” powstała po to, by nieść realną pomoc potrzebującym a przy okazji minimalizować ilość wyrzucanej żywności. Jej inicjatorką jest Maria Skołożyńska. Pomysł zrodził się w Wielkanoc 2015 roku.
– Podszedł do mnie młody bezdomny mężczyzna i poprosił o 2 złote. Powiedziałam mu, że nie dam mu pieniędzy, ale mogę kupić mu jedzenie. Poszliśmy do sklepu i tam okazało się, że największym marzeniem mojego nowego znajomego były jajka na twardo. Pomyślałam, że przecież ja mogę pojechać do domu, ugotować mu jajka i przywieźć po kilku godzinach. Umówiliśmy się na popołudnie, a ja pojechałam do Babci na wielkanocne śniadanie. Jak tylko dojechałam do domu, to zorientowałam się, że przecież my mamy za dużo jedzenia na stole, na pewno wszystkiego nie zjemy. Wtedy wpadłam na pomysł, żeby napisać na Facebooku do swoich znajomych, aby zamiast wyrzucać jedzenie, które zostało im po Świętach, zadzwonili do mnie – opowiada.
Takim sposobem już czwarty rok z rzędu organizatorzy akcji zachęcają do tego, aby nie wyrzucać jedzenia, które zostało nam po świętach, tylko podzielić się nim z osobami potrzebującymi.
Zostało ci jedzenie po świętach? Przekaż je bezdomnym
Akcja rusza w Lany Poniedziałek i potrwa do 24 kwietnia, a jej rekordowy zasięg obejmie ponad 55 miast i miasteczek w 16 województwach, m.in. Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Zieloną Górę, Łódź, Lublin i Rzeszów.
W tym roku kampanię promuje wyjątkowy spot reklamowy, w którym znane osoby świadomie dokonywujące wyborów żywieniowych są przedstawione w kontraście do ludzi, którzy tego wyboru nie mają i często brakuje im nawet podstawowych produktów spożywczych.
Podziel się tym, czego nie zjesz w te Święta. Wejdź na www.podzielmysie.pl i dowiedz się jak pomóc potrzebującym, a w dniach 22-24 kwietnia przekaż nadwyżkę jedzenia. Pomóż dotrzeć do Twoich znajomych udostępniając ten post.Za udział w spocie dziękujemy:Rafałowi Masny, Natalii Sosin-Krosnowskiej, Julii Kamińskiej, Beacie Sadowskiej, Mai Bohosiewicz, Modnemu Tacie, Grzegorzowi Daukszewiczowi, Martynie Dakowskiej, Urszuli Dębskiej, Gabi Drzewieckiej, Bartoszowi Kurkowi, Piotrowi Kędzierskiemu, Marii Skołożyńskiej, Żabsonowi.Szczególne podziękowanie dla Pana Piotra Boreckiego.#podzielmysie
Gepostet von Podzielmy się am Dienstag, 16. April 2019
W 30-sekundowym wideo wystąpili przedstawiciele świata kultury, sportu, mediów oraz twórcy internetowi, w tym: Bartosz Kurek, Beata Sadowska, Gabi Drzewiecka, Grzegorz Daukszewicz, Julia Kamińska, Maja Bohosiewicz, Modny Tata, Natalia Sosin Krosnowska, Piotr Kędzierski, Rafał Masny, Urszula Dębska oraz Żabson.
– W Polsce coraz więcej osób przywiązuje wagę do zdrowego trybu życia i podejmuje świadome wybory żywieniowe. Dlatego uznaliśmy, że warto przypomnieć, że świadome żywienie nie kończy się na świadomej kuchni – mówi Adam Kręgielewski, Strategy Planner w agencji Labcon i współautor wideo. – Wykorzystaliśmy trend, nawiązujący do pozytywnych nawyków żywieniowych Polaków, aby zachęcić do dzielenia się jedzeniem z potrzebującymi. Na co dzień, wybierając produkty bio, rezygnując z węglowodanów lub mięsa w diecie, nie zastanawiamy się, jak wiele osób marzy o najprostszym posiłku – dodaje.
Jak wziąć udział w akcji „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi”?
Oddawać możne każde świeże, dobrej jakości domowe jedzenie. Mogą to być m.in. pierogi, ciasta, pieczywo, sałatki, mięsa czy ryby. Ważne, żeby żywność była zdatna do zjedzenia w ciągu 24 godzin od przekazania i zapakowana w jednorazowe opakowania lub takie, których będzie można się pozbyć jak np. słoiki.
OTO NASZ TEGOROCZNY PLAKAT! UDOSTĘPNIAJCIE!Formularz dla kierowców otworzymy w sobotę, a nadwyżkę jedzenia będzie…
Gepostet von Podzielmy się am Mittwoch, 17. April 2019
Aby wziąć udział w akcji można samodzielnie przekazać jedzenie do lokalnych jadłodajni. Adresy wszystkich instytucji znajdują się na stronie podzielmysie.pl. Jeżeli nie mamy transportu, możemy zgłosić się przez formularz na stronie akcji, a wolontariusz zadzwoni, umówi się na godzinę odbioru, przyjedzie po jedzenie i zawiezie do lokalnej instytucji, która pomaga osobom potrzebującym.
Możemy też zostać kierowcą – wolontariuszem akcji. Wystarczy kilka godzin wolnego, w któryś z dni akcji, własny samochód i dostęp do telefonu lub komputera z internetem. Aby zostać kierowcą należy zgłosić się przez formularz na zamieszczony na stronie akcji.
Polecamy
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
HELLO PONIEDZIAŁEK: Olsztyńscy policjanci spełnili marzenie 21-latki w spektrum autyzmu
#Blockout2024. Gwiazdy tracą obserwatorów, ludzie nie chcą więcej płacić za ich luksusowe zachcianki. Jedno wydarzenie przelało czarę goryczy
„Zostańcie w domu”. Michał Żebrowski w przekornej, ale wymownej kampanii SEXED.PL
się ten artykuł?