Przejdź do treści

Pierwsze doustne środki antykoncepcyjne bez recepty zatwierdzone. FDA z historyczną decyzją

Tabletki antykoncepcyjne
FDA zatwierdziła dostęp do tabletek antykoncepcyjnych bez recepty/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Po raz pierwszy doustny środek antykoncepcyjny bez recepty będzie dostępny dla milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych” – powiedziała dr Patrizia Cavazzoni, dyrektorka Centrum Oceny i Badań Leków FDA. Pigułki pojawią się w sprzedaży w sklepach i drogeriach w 2024 r. Będą mogły je nabyć także nastolatki.

Pierwsza doustna antykoncepcja bez recepty zatwierdzona

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwsze tabletki antykoncepcyjne, które będzie można kupić bez recepty. Doustny środek będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych w sklepach i drogeriach. Można będzie go nabyć także drogą internetową.

„Ta decyzja oznacza, że po raz pierwszy doustny środek antykoncepcyjny bez recepty będzie dostępny dla milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych. Tabletka przyjmowana zgodnie z zaleceniami jest bezpieczna. W założeniu ma być też skuteczniejsza niż inne metody zapobiegania niechcianej ciąży dostępne bez konieczności odwiedzania lekarza”– powiedziała dr Patrizia Cavazzoni, dyrektorka Centrum Oceny i Badań Leków FDA.

Zatwierdzenie dostępu do minipigułki bez recepty pojawiło się w trakcie batalii w USA o prawa reprodukcyjne kobiet. Decyzja to zwycięstwo m.in. grup medycznych, w tym American Medical Association i American College of Obstetricians and Gynecologists, które od lat walczyły o powszechny dostęp kobiet do antykoncepcji. Producent tabletki, Perrigo’s HRA Pharma nazwał orzeczenie FDA „kamieniem milowym” oraz „ogromnym krokiem w kierunku wzmocnienia pozycji kobiet”.

FDA poinformowała, że ​​zatwierdziła doustny środek antykoncepcyjny dla wszystkich osób w wieku rozrodczym, w tym nastolatków. Decyzja ma na celu usunięcie barier w dostępie do antykoncepcji i zmniejszyć ryzyko niechcianych ciąż. Według Agencji, niemal połowa z 6,1 miliona ciąż w USA każdego roku jest niezamierzona. W konsekwencji niesie to ze sobą wiele negatywnych skutków dla matki i dziecka. Jak podała FDA, jest to m.in. brak opieki prenatalnej na wczesnym etapie ciąży, zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu i wystąpienia powikłań okołoporodowych.

Mężczyzna i kobieta leżą w łóżku

Czym jest Opill dostępny bez recepty?

Środek antykoncepcyjny o nazwie Opill jest tabletką doustną jednoskładnikową. Oznacza to, że w swoim składzie zawiera wyłącznie hormon progesteron. Opill jest skuteczny w zapobieganiu ciąży w 93 proc., podobnie jak doustne środki antykoncepcyjne na receptę. Tabletkę, by spełniała swoje zadanie, należy przyjmować codziennie o tej samej porze.

FDA podkreśliła, że lek jest bezpieczny. U niektórych osób mogą jednak wystąpić działania niepożądane. Najczęstsze z  nich to nieregularne krwawienia, bóle i zawroty głowy, nudności, zwiększony apetyt, ból brzucha, skurcze lub wzdęcia. Zaznaczono także, że tabletki nie powinny stosować osoby, które mają lub kiedykolwiek chorowały na raka piersi. Pigułki nie należy także stosować z innymi środkami antykoncepcyjnymi, takimi jak inna doustna tabletka antykoncepcyjna, pierścień dopochwowy, plaster lub zastrzyk antykoncepcyjny czy wkładka wewnątrzmaciczna. Opill nie jest także przeznaczony do stosowania jako antykoncepcja awaryjna i nie zapobiega ciąży zastosowany jedynie po stosunku płciowym bez zabezpieczenia.

Na powszechny dostęp do tabletki bez recepty trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Producent środka antykoncepcyjnego, poinformował, że, pigułka będzie dostępna prawdopodobnie na początku 2024 r. Nie wiadomo także, ile będzie kosztować. Eksperci podkreślają, że cena powinna być niska, ponieważ leki dostępne bez recepty zwykle nie są objęte ubezpieczeniem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: